Քաղաքական 13:25 19/03/2024 Աշխարհում
Տավուշում տեղի ունեցողը որևէ առնչություն չունի պետական սահմանի դելիմիտացիայի կամ դեմարկացիայի հետ: Ահազանգում է Հայաստանի նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Սա անօրինական, միջազգային կանոններին հակասող գործընթաց է` մեր իրավունքների զանգվածային խախտումների և խաթարված անվտանգության հեռանկարով: Ադրբեջանն էլ այդքանով կանգ չի առնելու:
Տավուշի համայնքների հարևանությամբ հայտնվելու են ադրբեջանական զինված ծառայողներ, որը բերելու է համայնքների մեկուսացման, միջպետական ճանապարհի տարբեր հատվածներ դառնալու են անօգտագործելի ու վտանգված, իսկ, այսպես կոչված, այլընտրանքային ճանապարհները չեն լրացնելու բացը: Վտանգվելու է հատկապես Տավուշով հայ-վրացական սահմանային հաղորդակցությունը:
Ռազմավարական օբյեկտներ (գազատարներ, ջրային ռեսուրսներ և այլն) հայտնվելու են ադրբեջանական թիրախի կամ վերահսկողության ներքո:
Լինելու են նոր տեղահանվածներ, մարդիկ զրկվելու են ազատ ու անվտանգ տեղաշարժվելու, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից, անօգտագործելի են դառնալու արոտավայրեր, խոտհարքներ ու վարելահողեր, այգիներ, խաթարված է լինելու մարդկանց արժանապատվությունն ուհոգեկան անդորրը:
Այսինքն` տեղի է ունենալու այն, ինչ առկա է Սյունիքում, Վայոց ձորում ու Գեղարքունիքում` անվտանգության ընդգծված ռազմավարական խնդիրներով: Էլ չեմ խոսում համայնքների հարևանությամբ պարբերական դարձած ադրբեջանական  կրանոցների ու ականների պայթյունների մասին:
2020թ. նոյեմբերից սկսած` բոլոր հնարավոր եղանակներով  անընդհատ ասել եմ, որ անվտանգությունը չի կարելի առանձնացնել մարդուց, որ մարդու իրավունքները պետք է դրվեն Հայաստանի դիվանագիտության, բոլոր միջազգային հարթակներում քննարկումների հիմքում: Սա կօգներ ամրապնդել Հայաստանի միջազգային պաշտպանությունը, այդ թվում` պետական սահմանները պաշտպանելով:
Ներկայում տեղի ունեցողն արդյունք է կոպիտ սխալներով քաղաքականության, որը միայն ուժեղացրել է ու շարունակում է ուժեղացնել Ադրբեջանին և թուլացրել Հայաստանի դիրքերը»,-նշում է  նա։

Право 13:49 19/03/2024 Армения
Происходящее в Тавуше не имеет никакого отношения к делимитации или демаркации государственной границы, подчеркивает бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Это незаконный, противоречащий международным нормам процесс – с перспективой массовых нарушений наших прав и подорванной безопасности. Азербайджан же не остановится на этом.
По соседству с общинами Тавуша появятся азербайджанские военнослужащие, что приведет к изоляции общин, различные участки межгосударственной дороги станут опасными и их невозможно будет использовать. А так называемые альтернативные дороги не восполнят этих пробелов. Под угрозой окажется особенно армяно-грузинское сообщение через Тавуш.
Стратегические объекты (газопроводы, водные ресурсы и т.д.) окажутся под контролем Азербайджана или станут мишенью Баку.
Появятся новые вынужденные переселенцы, люди лишатся возможности свободного и безопасного передвижения, обеспечения семейного дохода, использования пастбищ, пахотных земель, сенокосов и садов. Будут подрваны душевный покой и достоинство людей.
Другими словами, произойдет то, что происходит сейчас в Сюнике, Вайоц Дзоре и Гегаркунике, с подчеркнутыми стратегическими проблемами в сфере безопасности. Не говорю уже о ставших регулярными азербайджанских выстрелах и взрывах снарядов по соседству с населенными пунктами», – бьет тревогу Арман Татоян.
«С ноября 2020 год я непрерывно и всеми возможными способами обращал внимание на то, что безопасность не может быть отделена от человека, что права человека должны быть положены в основу армянской дипломатии и дискуссий на всех международных площадках. Это помогло бы укрепить международную оборону Армении, в том числе за счет защиты государственных границ.
Происходящее сейчас – результат проводимой с грубыми ошибками политики, которая только усилила и продолжает усиливать Азербайджан и ослаблять позиции Армении», – указывает Татоян.