ՄՔԴ անդամները քվեարկել են Կարիմ Խանին գլխավոր դատախազի պաշտոնից ազատելու համար
Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) անդամները քվեարկել են Կարիմ Խանին սեռական սխալ վարքի մեղադրանքների պատճառով գլխավոր դատախազի պաշտոնից ազատելու օգտին։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
Խանը, որը 2021 թվականին ընտրվել էր ՄՔԴ-ի երրորդ դատախազ, պաշտոնից հեռացվել է 82 կողմ ձայնով ընդունված որոշմամբ։
Դատարանի վերահսկողության մարմինը հունիսին եզրակացրել էր, որ նա թույլ է տվել պարտականությունների լուրջ խախտում և սխալ վարքագիծ՝ՄՔԴ-ի կրտսեր աշխատակցի հետ ոչ պատշաճ սեռական վարք ցուցաբերելու համար։ Նրա փաստաբանը հայտարարել է, որ կասկածի տակ կդնի որոշման օրինականությունն ու արդարությունը՝ օգտագործելով բոլոր հասանելի իրավական մեխանիզմները։
Քվեարկությունից հետո ՄՔԴ-ն հայտարարել է, որ ուշադրություն է դարձրել մասնակից պետությունների ասամբլեայի հատուկ նստաշրջանի որոշմանը, որի ընթացքում 125 անդամ երկրները քվեարկել են Խանին պաշտոնից հեռացնելու օգտին։ Դատարանը նշել է, որ շարունակելու է առաջնահերթ համարել բոլոր աշխատակիցների համար անվտանգ և հարգալից աշխատանքային միջավայրի ապահովումը։
Բրիտանացի փաստաբան Խանը 2025 թվականի մայիսից կամավոր արձակուրդ էր վերցրել՝ մեղադրանքների դեմ պայքարելու համար։ Նա չի կարողացել մասնակցել Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գլխավոր վարչությունում անցկացված քվեարկությանը, քանի որ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված սահմանափակումների պատճառով նրան արգելվել էր մուտք գործել երկիր։
Մեղադրանքների հետաքննությունը սկսվել էր 2024 թվականի մայիսին, երբ ՄՔԴ-ին հաղորդվել էր Խանի ենթադրյալ սեռական սխալ վարքի մասին։ Ավելի ուշ գործը փոխանցվել էր ՄԱԿ-ի ներքին վերահսկողության ծառայությունների գրասենյակին (OIOS), որը լայնածավալ հետաքննություն էր անցկացրել։ Հետաքննության ընթացքում հավաքվել էր ավելի քան 5000 էջ ապացույցներ և վկայություններ։
Խանի դեմ գործընթացը տեղի է ունեցել ՄՔԴ-ի նկատմամբ աճող միջազգային ճնշումների պայմաններում։ ԱՄՆ-ն սահմանափակումներ էր կիրառել նրա նկատմամբ այն բանից հետո, երբ նա ձերբակալման հրամաններ էր խնդրել Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի և պաշտպանության նախկին նախարար Յոավ Գալանտի նկատմամբ՝ Գազայի պատերազմի հետ կապված ենթադրյալ հանցագործությունների համար։

Главный прокурор МУС Карим Хан отстранен от должности из-за обвинений в сексуальных домогательствах
Члены Международного уголовного суда (МУС) проголосовали за отстранение Карима Хана с поста главного прокурора в связи с обвинениями в сексуальных домогательствах. Он отрицает все обвинения в свой адрес.
Полномочия Карима Хана, избранного главным прокурором МУС в 2021 году, были приостановлены в прошлом месяце. Решение о его отстранении было принято 82 голосами за, пишет Би-би-си.
В июне надзорный орган суда установил, что Хан совершил «серьезное нарушение служебных обязанностей и серьезный проступок». Его обвинили в неоднократных домогательствах к сотруднице МУС в течение длительного периода времени, а также в том, что он пытался помешать ей подать жалобу.
Хан неоднократно отрицал все обвинения в свой адрес. Его адвокат заявил, что он будет оспаривать «законность и справедливость решения с помощью всех доступных правовых механизмов».
Пока непонятно, какие правовые возможности остались открытыми для отстраненного прокурора.
Однако, как пишут корреспонденты Би-би-си, процесс выходит за рамки судьбы одного прокурора и может повлиять на будущее единственного в мире постоянного трибунала по военным преступлениям.
Что будет с МУС?
Расследование неправомерных действий прокурора привлекло к этому учреждению пристальное внимание, усилило разногласия внутри него, одновременно с которыми развернулась беспрецедентная кампания по ослаблению и, по сути, полному демонтажу МУС.
Сторонники МУС опасаются, что суд в результате окажется менее способным противостоять серьезным глобальным угрозам.
Хан, известный британский юрист, с мая 2025 года находится в добровольном отпуске. Он отстранен от юридической практики в Великобритании после того, как Совет по стандартам адвокатуры наложил временный запрет на время проведения собственного расследования его действий.
Хан не смог присутствовать на голосовании, проходившем в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке, поскольку ему запрещен въезд в США в соответствии с санкциями, введенными администрацией Трампа из-за расследования МУС предполагаемых военных преступлений израильских чиновников в секторе Газа.