«Գրադարանի այցելուների մոտ յոթանասուն տոկոսը ուսանողներ են: Նրանք հիմնականում կարդում են ծրագրային գրականություն»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Երևանի Ավետիք Իսահակյանի անվան գրադարանի փոխտնօերն Վերգինե Առաքելյանը: Նրա խոսքով, տարեկան կարդում են շուրջ 197 հազար գիրք, որից 36 հազարը վերցնում են միջին դպրոցի աշակերտները: «Գրադարանը նվիրատվությունների տեսքով ամեն տարի ստանում է 400-600 գիրք, որոնց 90% տոկոսը հայ հեղինակներ են: Ամենամեծ պահանջարկն ունեն դասընթացներում ընդգրկված հեղինակներն ու գրքերը»,- նշեց փոխտնօրենը:
Panorama.am-ի թղթակիցը երևանյան գրախանութներից փորձեց պարզել, թե որ գրքերը մեծ պահանջարկ ունեն այժմ շուկայում: Ըստ «Գրքերի աշխարհ» գրախանութի` մեծացել է մանկական գունազարդ գրքերի պահանջարկը: Վերջին շրջանում շատ են հարցնում Օրհան Փամուկի` նոբելյանը մրցանակի արժանացած գիրքը: Ուսանողությունը գնում է մասնագիտական, ինչպես նաև ժամանակակից արտասահմանյան գրականություն: Դասականների դեպքում հետաքրքրվում են միջին հասակի հաճախորդները:
Պատմական գրքերի պահանջարկը բաժանվում է մասնագետների և հասուն տարիքի մարդկանց միջև: Ժամանակակից գրողներից ամենամեծ հետաքրքրությունը վայելում են Պաոլո Կոելյոն և Օկսանա Ռոբսկին: Ինչպես նշեցին գրախանութում, անցյալ տարվանից մինչ այսօր ամենամեծ պահանջարկն ունի Դեն Բրաունը և նրա «Դա Վինչիի ծածկագիր» գիրքը: Հայ ժամանակակից գրողներն, ըստ գրախանութի այսօր պահանջարկ չունեն:

“About seventy percent of library visitors are students. They mainly read curriculum books,” Vergine Arakelyan, deputy director of Yerevan Avetik Isahakyan Library, told Panorama.am. In her words, annually 197,000 books are read, out of which mid school aged children take 36,000. “Four hundred to six hundred books are donated to the library each year. Ninety percent are Armenian authors. Authors and books included in curricula have the most demand,” the deputy director said.
Panorama.am inquired from Yerevan books shops about the market demand for books. The World of Books said the demand for colorful children’s books have gone up. Many have been asking for Orhan Pamuk’s Nobel Prize book. Students buy professional and modern foreign literature. The classics are of interest for mid-aged customers. Professional and mature aged people are interested in history books. Paolo Coelo and Oksana Robski are the two modern writers that enjoy the greatest interest among customers. Den Braun and his Code Da Vinci have the highest demand. Modern Armenian writers have no demand today, the bookshop assistants say.