Իրավունք 12:39 24/08/2007
Վերջին շրջանում բազմաթիվ են դեպքերը, երբ Հայաստանում գործող բջջային ծառայություններ մատուցող ընկերությունների բաժանորդները գովազդային տարբեր տիպի պարունակությամբ հաղորդագրություններ են ստանում: Թե որքանով է դա ոտնահարում սպառողների իրավունքները փորձեցինք պարզել «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ նախագահ Աբգար Եղոյանից:
«Դա միանշանակորեն սպառողի իրավունքի ոտնահարում է, քանի որ բաժանորդը պետք է պայմանագրով իր համաձայնությունը տա, որ ցանկանում է ստանալ նման բովանդակությամբ գովազդային տեղեկատվությունը»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ա. Եղոյանը : Նրա խոսքով, սպառողը ունի երկու հիմնարար իրավունք` տեղեկատվություն ստանալու և ընտրելու: «Այս դեպքում այդ երկու իրավունքներն էլ խախտվում են, քանի որ դու չես կարող ընտրել` ստանալ, թե ոչ և երկրորդ` հենց սրա մասին տեղեկատվություն չես ստանում»:
Ա. Եղոյանի հավաստմամբ, իրենց ՀԿ-ն գովազդի օրենքի մեջ փոփոխություններ մտցնելու համար նախագիծ է մշակվել, որով կկարգավորվի նաև այս հարցը: «Այս հարցը դեռ օրենքով կարգավորված չէ, սակայն այդ ընկերությունները պետք էբ թեկուզ իրենց համար մշակեն ձևեր: Դեպքեր են լինում, երբ բաժանորդը երեխա է: Նա կարող է հաղորդագրությանը հետևելով տնտեսական խնդիրներ առաջացնել տվյալ ընտանիքում կամ երբ անչափաս երեխաներին ոչ համապատասխան ինֆորմացիա ուղարկվի»,-նշեց ՀԿ նախագահը:
Փորձեցինք այս հարցը պարզել նաև բջջային ծառայություններ մատուցող ընկերություններից: Նրանց հավաստմամբ, մեկ տարբերակ կա` բաժանորդը կարող է պահանջել ընդհանրապես անջատել հաղորդագրություն ստանալու հնարավորությունը: «Դա ընդհանուր տեղեկատվություն է , որը նախատեսված է բոլորի համար: Օրենսդրությամբ կարգավորման մեխանիզմներ չեն նախատեսված»:
Նշենք, որ անցյալ տարի գովազդի մասին օրենքում որոշակի փոփոխություններ անելու նախագիծ ներկայացվել է, սակայն այն ԱԺ քննարկման չի հասել:

ИТ в Армении 13:45 24/08/2007
Рассылка SMS-сообщений с различного рода рекламными предложениями, к чему в последнее время очень часто прибегают операторы мобильной связи в Армении, - это однозначно нарушение прав потребителей, считает председатель общественной организации “Защита прав потребителей” Абгар Егоян.
В беседе с корреспондентом Panorama.am Егоян пояснил, что для подобного рода рассылок оператор обязан заключить с абонентом договор о том, что тот желает получать рекламную информацию. По его словам, потребитель имеет два основополагающих права – получать информацию и выбирать, что получать. В данном случае нарушаются оба права, поскольку потребитель не выбирает, получать данную информацию или нет, более того, он не получает информацию о возможности выбора.
А. Егоян рассказал также, что возглавляемая им общественная организация разработала проект поправок к закону "О рекламе", которые будут регулировать также и эту проблему. Пока, по его словам, существующим законом эта сфера не регулируется, однако операторы мобильной связи могли бы сами для себя разработать некие правила. "Ведь бывают разные случаи, когда, скажем, абонент несовершеннолетний, и он, следуя предписаниям SMS, может создать для своей семьи непредвиденные проблемы финансового характера или получить информацию не для своего возраста" - сказал Егоян.
Корреспондент Panorama.am обратился также за комментарием к операторам мобильной связи. Как ответили в этих компаниях, есть один способ не получать рекламные сообщения: это отказ от услуги SMS (!) и требование отключить ее. Рассылаемая информация, по мнению представителей компаний сотовой свзяи, рассчитана на всех потребителей без ограничений, а действующим законом "О рекламе" не предусмотрены какие-либо регулирующие механизмы в этой сфере.
Напомним, что еще в прошлом году общественная организация “Защита прав потребителей” разработала проект поправок к закону "О рекламе", но парламент его не рассмотрел.