«ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՍՊՈՐՏԸ ՕՍՄԱՆՅԱՆ ԿԱՅՍՐՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ» ԻՆՉ ԴԵՐԱԿԱՏԱՐՈՒՄ ՈՒՆԵՐ
1912 թ. ամռանը երկու հայ մարզիկներ` Վահրամ Փափազյանը և Մկրտիչ Մկրյանը, մասնակցելով Ստոկհոլմում կայացած 5-րդ միջազգային օլիմպիական խաղերին` առաջին անգամ Օսմանյան կայսրությունը ներկայացրել են մարզական հերթական օլիմպիադայում:
Հայ ժողովրդի չվերծանված կյանքի էջերի նոր փաստագրություններ, որոնք ներկայացնում են Օսմանյան կայսրությունում մինչև 1915 թ. հայկական մարզական ակումբների և ֆուտբոլային թիմերի կազմավորման մասին:, Փաստաթղթեր, պարբերականներ, 70 լուսանկար… Պարզվեց օրինակ, որ Աբդուլ Համիդի օրոք արգելվում էր կիսամերկ հանդես գալ հասարակության առաջ և անգամ կարող էին այդ պատճառով ձերբակալել մարզիկներին խաղի ժամանակ: Դրա հետ մեկտեղ` հատուկ ուշադրություն է դարձվել  կանանց մարմնամարզությանը:
Հայկական մարզական ակումբների թիվն ամբողջ Օսմանյան կայսրությունում հասել է ավելի քան 100-ի: 1911-1914 թթ. Կոստանդնապոլսում կազմակերպվել են հայկական օլիմպիական խաղերը, իսկ 1911 թվականից մինչև 1914 թ. Շավարշ Քրիսյանի խմբագրությամբ լույս է տեսել «Մարմնամարզ» մարզական թերթը, որը, փաստորեն, կայսրության առաջին սպորտային պարբերականն էր:
Այսօր ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում բացվեց «Հայկական սպորտը Օսմանյան կայսրությունում» խորագրով ցուցադրությունը:
«Հայկական սպորտային ակումբները և մարզիկները նշանակալի ավանդ են ունեցել Օսմանյան կայսրությունում սպորտի զարգացման պատմության մեջ: Արևմտահայերի սպորտային ոլորտի ուսումնասիրության ժամանակ եկա այն եզրակացության, որ արևմտահայերը այս ոլորտում ունեցել են լուրջ ներդրումներ, սպորտը ներ են մուծել գավառ,- բացմանը ասաց ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Պատմաբան, թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանի խոսքով աշխատանքները դեռ շարունակվում են, քանի որ այս թեման առաջին անգամ է ուսումնասիրվում և քննարկվում հասարակության շրջանում:
-Հայկական օլիմպիական խաղերն առաջինն էին Ստամբուլում և այդ խաղերի ժամանակ միշտ թուրքերը պարտություն են կրել հայ մարզիկներից: Կարծիք կա, թե ատելությունը հայ ժողովրդի հանդեպ ձևավորվել է այդ ժամանակից ի վեր,-ասում է Սուրեն Մանուկյանը:

The role of Armenian Sport in Ottoman Empire
In the summer of 1912 two Armenian sportsmen, Vahram Papazyan and Mkrtich Mkryan, took part in the 5th International Olympic Games in Stockholm, representing the empire to the Olympics for the first time. In 1915 to 1920 innumerable Armenian sportsmen became victim of the Genocide, most Armenian sports clubs closed.
This reveals new details of Armenian history and includes about 70 photos, documents, periodicals which tell the history of the Armenian sport clubs and football teams in the Ottoman Empire until 1915. It turned out that in times of Abdul Hamid it was forbidden to appear in the public half-naked; that is why the sportsmen could be arrested even during a contest. However, the women’s sport was also developed in that period.
The number of the Armenian sport clubs in the Ottoman Empire was about 100. In 1911 to 1914 the Armenian Olympic Games were held in Constantinople. From 1911 to 1914 the Marmnamarz, a sports newspaper editor Shavarsh Krisyan, was published which was the first sports periodical in the empire.
Today the exposition headlined “Armenian Sports in the Ottoman Empire” opens at the Museum Institute of the Armenian Genocide which will last till September 15.
“The Armenian sport clubs and sportsmen had a significant contribution to the history of sports in the Ottoman Empire,” the director of Museum Institute of the Armenian Genocide Hayk Demoyan said at the opening ceremony.
“Armenian Olympic Games were first held in Istanbul and Turkish sportsmen always lost to Armenians. May be this was one of the reasons why Turkish people hated Armenians from those times,” the historian, deputy director of the Museum Institute Suren Maukyan says.
Armenian population in the Ottoman Empire before total uprooting as a consequence of premeditated and state–orchestrated genocide plan of the elimination of the Armenian nation on the territory of the Ottoman Turkey circa 1915 was among well modernized elements of the empire which although the segregationist and discriminative nature of the ottomans played significant role in the social, economical and cultural life of the empire.