«ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՍՊՈՐՏԸ ՕՍՄԱՆՅԱՆ ԿԱՅՍՐՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ» ԻՆՉ ԴԵՐԱԿԱՏԱՐՈՒՄ ՈՒՆԵՐ
1912 թ. ամռանը երկու հայ մարզիկներ` Վահրամ Փափազյանը և Մկրտիչ Մկրյանը, մասնակցելով Ստոկհոլմում կայացած 5-րդ միջազգային օլիմպիական խաղերին` առաջին անգամ Օսմանյան կայսրությունը ներկայացրել են մարզական հերթական օլիմպիադայում:
Հայ ժողովրդի չվերծանված կյանքի էջերի նոր փաստագրություններ, որոնք ներկայացնում են Օսմանյան կայսրությունում մինչև 1915 թ. հայկական մարզական ակումբների և ֆուտբոլային թիմերի կազմավորման մասին:, Փաստաթղթեր, պարբերականներ, 70 լուսանկար… Պարզվեց օրինակ, որ Աբդուլ Համիդի օրոք արգելվում էր կիսամերկ հանդես գալ հասարակության առաջ և անգամ կարող էին այդ պատճառով ձերբակալել մարզիկներին խաղի ժամանակ: Դրա հետ մեկտեղ` հատուկ ուշադրություն է դարձվել  կանանց մարմնամարզությանը:
Հայկական մարզական ակումբների թիվն ամբողջ Օսմանյան կայսրությունում հասել է ավելի քան 100-ի: 1911-1914 թթ. Կոստանդնապոլսում կազմակերպվել են հայկական օլիմպիական խաղերը, իսկ 1911 թվականից մինչև 1914 թ. Շավարշ Քրիսյանի խմբագրությամբ լույս է տեսել «Մարմնամարզ» մարզական թերթը, որը, փաստորեն, կայսրության առաջին սպորտային պարբերականն էր:
Այսօր ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում բացվեց «Հայկական սպորտը Օսմանյան կայսրությունում» խորագրով ցուցադրությունը:
«Հայկական սպորտային ակումբները և մարզիկները նշանակալի ավանդ են ունեցել Օսմանյան կայսրությունում սպորտի զարգացման պատմության մեջ: Արևմտահայերի սպորտային ոլորտի ուսումնասիրության ժամանակ եկա այն եզրակացության, որ արևմտահայերը այս ոլորտում ունեցել են լուրջ ներդրումներ, սպորտը ներ են մուծել գավառ,- բացմանը ասաց ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Պատմաբան, թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանի խոսքով աշխատանքները դեռ շարունակվում են, քանի որ այս թեման առաջին անգամ է ուսումնասիրվում և քննարկվում հասարակության շրջանում:
-Հայկական օլիմպիական խաղերն առաջինն էին Ստամբուլում և այդ խաղերի ժամանակ միշտ թուրքերը պարտություն են կրել հայ մարզիկներից: Կարծիք կա, թե ատելությունը հայ ժողովրդի հանդեպ ձևավորվել է այդ ժամանակից ի վեր,-ասում է Սուրեն Մանուկյանը:

Общество 17:47 02/09/2008
Выставка “Армянский спорт в Османской империи” открылась сегодня в Музее-институте геноцида армян Национальной академии наук Армении и продлится до 15 сентября.
Как отметил на церемонии открытия директор музея Гайк Демоян, на выставке представлено более 70-ти фотографий, документов, периодических изданий, которые представляют историю создания футбольных команд и армянских спортивных клубов в Османской империи до 1915 года.
“Эта выставка дает нам возможность показать, какое место армяне занимали в спортивной жизни Османской Турции”, - сказал Демоян. По его словам, армянские спортсмены в Турции достигли замечательных результатов в различных видах спорта – беге, метании копья, фехтовании и, конечно, футболе.
Демоян отметил также, что часть представленных на выставке экспонатов хранилась в самом музее Геноцида, но основные материалы поступили из Франции из личных коллекций частных лиц.
Армянские спортивные клубы и спортсмены внесли значимый вклад в историю развития спорта Османской империи. До 1915 года количество армянских спортивных клубов в Османской империи достигало 100. В 1911 – 1914 гг. в Константинополе были организованы армянские олимпийские игры. С 1911 по 1914 год под редакцией Шаварша Крисяна издавалась спортивная газета “Мармнамарз”, которая была первой спортивной газетой империи.
Летом 1912 года два армянских спортсмена Ваграм Папазян и Мкртыч Мкрян приняли участие в 5-ых Международных олимпийских играх в Стокгольме, где впервые была представлена Османская империя.
В 1915 – 1920 годах многочисленные армянские спортсмены стали жертвами резни, и большая часть спортивных клубов перестала существовать.