ՍԻՆՈՓՍԻՍԸ ՊՈԼԻՏԵԽՆԻԿՈՒՄ ՆՈՐ ԿՐԹԱԿԱՆ ԾՐԱԳԻՐ Է ՍԿՍԵԼՈՒ
Հայաստանի Պետական Ճարտարագիտական Համալսարանում բուհի ղեկավարությունն ու ուսանողությունը այսօր հանդիպել է «Սինոփսիս-Արմենիա» ՓԲԸ ղեկավարության հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բուհի և ընկերության համագործակցության ընթացքն ու 2009/2010 ուս. տարվանից սկսվող նոր կրթական ծրագրին վերաբերող հարցեր: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին ՀՊՃՀ հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության բաժնից:
«ԲՈՒՀ-Արտադրություն կրթական մոդելը հանդիսանում է Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ժամանակակից պահանջներին բավարարող մասնագետների պատրաստման արդյունավետ և արդեն իսկ իրեն արդարացրած մոդել: Լինելով ՏՏ ոլորտի համաշխարհային առաջատար՝ «Սինոփսիսը» կարևորում է համալսարանական ծրագրերի իրականացումը և մեծ ներդրումներ է կատարում նաև Հայաստանի կրթական համակարգի զարգացման և արդիականացման նպատակով: ՀՊՃՀ-ում նոր կրթական ծրագրի հիմնումը հերթական քայլն է պետության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ՏՏ ոլորտի բարձրորակ կադրերի պատրաստման հիմնախնդրի լուծման գործընթացում»,- հանդիպման վերաբերյալ ասել է «Սինոփսիս Արմենիայի» գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը:
Իր հերթին, «Սինոփսիս Արմենիայի» Ուսումնական դեպարտամենտի տնօրեն, ՀՊՃՀ «Միկրոէլեկտրոնային համակարգեր և սխեմաներ» միջդեպարտամենտալ ամբիոնի վարիչ, Գիտության վաստակավոր գործիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Վազգեն Մելիքյանն ասել է. «Կարծում եմ, որ ՀՊՃՀ-ի և «Սինոփսիս Արմենիայի» միջև համագործակցության արդյունքում իրագործվող կրթական գործընթացը օրինակելի է և կարիք ունի հետագա զարգացման: Այդ զարգացումը վերաբերում է ինչպես առկա բովանդակային և կազմակերպչական ձևերի հետագա զարգացմանը, այնպես էլ ուսուցանվող մասնագիտությունների ցանկի ընդլայնմանը: Ակնկալվող «Կիսահաղորդիչների ֆիզիկա և միկրոէլեկտրոնիկա» նոր մասնագիտությամբ առաջին կուրսից ուսուցման կազմակերպումը միանշանակ կբարձրացնի շրջանավարտների գիտելիքների մակարդակը ի հաշիվ ընդհանուր կրթական բազայի ավելի նպատակաուղղված իրագործման»:
Տեղեկացնենք, որ 2001 թ. օգոստոսի 1-ին ՀՊՃՀ եւ «Լեդա Սիսթեմս» ընկերության միջև կնքված համագործակցության պայմանագրի շրջանակներում համալսարանում հիմնադրվել է «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» միջդեպարտամենտալ ամբիոնը, որը 2004 թ. նոյեմբերին՝ «Լեդա Սիսթեմս» ընկերության ակտիվներն ու նրա ճարտարագիտական թիմը «Սինոփսիս-Արմենիայի» կողմից ձեռք բերելուց հետո դարձել է «Սինոփսիս» համալսարանական ծրագրերի անդամ: Այդուհետ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը ձեռնամուխ է եղել կրթական առաջին մոդելի կիրառմանը, որով նպատակ է դրվել պատրաստել կիսահաղորդչային ինտեգրալային սխեմաների մշակման և էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման ոլորտներում կիսահաղորդչային և ՏՏ ընկերությունների կողմից ներկայացվող հատուկ պահանջներին բավարարող բարձրորակ մասնագետներ: Այդ ծրագրի իրականացման նպատակով «Սինոփսիսը» ստեղծել է համակարգչային լաբորատորիաների ենթակառուցվածքներ և տրամադրել համագործակցող համալսարաններին էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման ծրագրային միջոցների հարյուրավոր փաթեթներ:

Образование 14:10 12/12/2008
Руководство и студенты Государственного инженерного университета Армении (ГИУА) встретились сегодня с руководством ЗАО “Синопсис Армения”. На встрече был обсужден ход сотрудничества между вузом и компанией, а также вопросы, касающиеся новой образовательной программы, которая начнется с 2009/2010 учебного года.
“Образовательная модель “ВУЗ – производство” является продуктивной и уже оправдавшей себя моделью по подготовке специалистов, соответствующих современным требованиям ИТ-сферы в Армении. Будучи мировым лидером в ИТ-сфере, Синопсис придает важность реализации университетских программ и осуществляет большие инвестиции, в том числе и в целях развития и модернизации образовательной системы Армении. Основание новой образовательной программы в ГИУА – это очередной шаг в процессе решения основной задачи по подготовке высококачественных кадров ИТ-сферы, имеющих стратегическое значение для государства”, - отметил исполнительный директор компании “Синопсис Армения” Овик Мусаелян.
Директор Учебного департамента “Синопсис Армения”, заведующий междепартаментальной кафедрой “Микроэлектронные системы и схемы”, заслуженный деятель науки, доктор тех. наук, профессор Вазген Меликян в свою очередь сказал: “Считаю, что осуществляемый образовательный процесс, в результате сотрудничества между ГИУА и “Синопсис Армения”, является примерным и нуждается в дальнейшем развитии, которое касается как дальнейшего развития существующих содержательных и организационных форм, так и расширения списка преподаваемых специальностей.
Преподавание с первого курса новой специальности “Физика полупроводников и микроэлектроника” однозначно повысит уровень знаний выпускников для более целеустремленной реализации общей образовательной базы”.
Отметим, что 1 августа 2001 года в рамках заключенного договора о сотрудничестве между ГИУА и “Леда Системс” в университете основана междепартаментальная кафедра “Микроэлектронные схемы и системы”, которая в ноябре 2004 года, после приобретения компанией “Синопсис Армения” активов компании Леда Системс и ее инженерной команды, стала членом университетской программы Синопсис.
С этого момента компания “Синопсис Армения” предприняла применение образовательной первой модели, целью которой была подготовка высококачественных специалистов, отвечающих специальным требованиям, представляемых полупроводниковыми и ИТ-компаниями в сферах разработки полупроводниковых интегральных схем и автоматизации электронного проектирования. В целях реализации данной программы, Синопсис создал инфраструктуры компьютерных лабораторий и предоставил сотрудничающим университетам сотни пакетов программных методов автоматизации электронного проектирования.