Հասարակություն 11:19 15/12/2008
Այսօր «Ավանգարդ ֆոլկ ակումբում» մեկնարկում է Հայաստանի ռոբոտների համահայկական բաց առաջնությունը, որն անցկացվելու է երկու մրցութային օրում` դեկտեմբերի 15-16-ին: Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպվող «Արմռոբոտիքս» առաջնությունն անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի բարձր հովանու ներքո, որի բացումը տեղի կունենա Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանի մասնակցությամբ: «Արմռոբոտիքսին» մասնակցում է 15 թիմ Երևանից, Արցախից և Իրանից:
Մրցանակային տեղերը երեքն են. ուժեղագույն թիմերը կստանան 300 հազար, 200 հազար և 100 հազար դրամ համապատասխանաբար առաջինից երրորդ տեղերի համար: Նախատեսվում են նաև խրախուսական մրցանակներ «Լավագույն տեխնիկական լուծման» և «Լավագույն ստեղծագործական լուծման» համար:
Առաջնության կազմակերպիչներն են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյան)և Թեհրանում գործող Հայ համալսարանականների ընդհանուր միությունը:
«ԱրմՌոբոտիքսի» հովանավորներն են նաև «Հուրնետ» ընկերությունը և «Ստորակետ» ճարտարապետական արվեստանոցը: Տեղեկատվական հովանավորներն են «Դելովոյ Էքսպրես», «Panoram.am», «Ազգ», «Առկա» լրատվամիջոցները, «Մեդիասթայլ» ընկերությունը, իսկ գլխավոր տեղեկատվական հովանավոր՝ «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերություն:
«Արմռբոտիքս»-ը համահայկական երիտասարդական մրցույթ է, որտեղ թիմերը կմրցեն իրենց կողմից նախագծված և պատրաստված ռոբոտներով։ Մրցույթը բաղկացած կլինի մի քանի փուլերից։ Մրցույթի մասնակիցների առջև դրված է հետևյալ խնդիրը. նախագծել և պատրաստել այնպիսի ինքնակառավարվող (ավտոմատ) սարք, որը կկարողանա հետևել և շարժվել սպիտակ դաշտի վրա գծված սև գծերի ուղղությամբ։ Դաշտը իրենից ներկայացնում է քառակուսի հարթություն, որի եզրամասերում կան պատնեշներ։ Դաշտում գոյություն ունեն խոչընդոտներ, որոնց հաղթահարումը ռոբոտների կողմից թիմերին կբերի լրացուցիչ միավորներ։ Ռոբոտները պետք է ունենան սահմանափակ չափսեր և քաշ, որը կներկայացվի ժյուրիի անդամների կողմից։ Ռոբոտները կարող են սնվել ինչպես իրենց մեջ տեղադրված մարտկոցների միջոցով, այնպես էլ արտաքին կամ այլընտրանքային աղբյուրներով։

Общество 13:02 15/12/2008
Всеармянское открытое первенство роботов Армении стартует сегодня, в клубе “Авангард фолк”. Открытие первенства, которое пройдет в течение двух конкурсных дней, с 15 – 16 декабря, состоится при участии ректора Государственного инженерного университета Армении (ГИУА) Востаника Марухяна. В соревнованиях участвует 15 команд из Еревана, Арцаха и Ирана.
Учреждены 3 призовые места. Победители получат денежное награждение в размере 300 тысяч, 200 тысяч и 100 тысяч драмов соответственно. Кроме того, предусмотрены поощрительные призы за “Лучшее техническое решение” и “Лучшее творческое решение”.
Организаторами открытого первенства являются Союз предприятий информационных технологий (UITE)(исполнительный директор Карен Варданян) и действующий в Тегеране (Иран) Общий союз армянских университетских студентов.
Спонсоры соревнований “Армроботикс” - компания “Гурнет” и архитектурная мастерская “Сторакет” (“Запятая”), в качестве информационных спонсоров выступают СМИ “Panorama.am”, “Деловой Экспресс”, “Азг”, “Арка”, компания “Медиастайл”, а главным информационным спонсором является телекомпания “Еркир медиа”.
Стоит заметить, что “Армроботикс” – это всеармянский молодежный конкурс, где команды будут соперничать посредством представленных ими роботов, проектировали и изготовили которых сами участники первенства. Конкурс будет состоять из нескольких туров. Перед участвующими командами поставлена следующая задача: создать проект и изготовить такое самоуправляющееся (автоматическое) устройство, которое сможет следить и двигаться по направлению черных линий на белом поле. Последнее представляет из себя квадратную плоскость, ограниченное бортами. На поле есть препятствия, преодолев которые роботы принесут командам дополнительные очки. По правилам конкурса, вес и размеры роботов должны быть ограничены. Роботы могут питаться посредством как встроенных в них батарей, так и внешних или альтернативных источников.
Отметим, что первенство “Армроботикс” организовывается в Армении впервые и проходит под высоким патронажем премьер-министра РА Тиграна Саркисяна.