Տնտեսություն 17:48 10/03/2009
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) հայտարարել է ընկերության Տեխնիկական բլոկի նոր տնօրենի նշանակման մասին: Այս պաշտոնն է զբաղեցնել Վրույր Առաքելյանը` նախկինում ՀՀ Տրանսպորտի և կապի փոխնախարարը:
Ըստ ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայության, Վրույր Առաքելյանը աշխատել է կապի ոլորտում շուրջ 40 տարի: Լինելով Օդեսայի Էլեկտրատեխնիկական ինստիտուտի շրջանավարտ` Առաքելյանը անցել է աշխատանքային սանդղակի բոլոր աստիճաններով` շարքային էլեկտրատեխնիկից մինչև փոխնախարար: Նա ղեկավարել է Հրազդանի կապի հանգույցը, գլխավորել է Չարենցավանի կապի ԱՄ, «Հայաստանի հեռախոսային ցանցեր» պետական ձեռնարկությունը, զբաղեցրել այլ ղեկավար պաշտոններ:
Առաքելյանը իր դերակատարումն է ունեցել նաև «ԱրմենՏել» ընկերության կայացման մեջ. 1995-1997թթ. նա եղել է «ԱրմենՏել»-ի տեխնիկական գծով փոխնախագահը և կապի նախարարի խորհրդականը: Այդ տարիներին նրա ղեկավարմամբ Հայաստանում տեղադրվել է առաջին օպտիկամանրաթելային մալուխը` Երևան-Մեղրի ուղիով, ինչպես նաև կատարվել է առաջին թվայնացումը (120 հազար համարի):
Ներկայացնելով ընկերության նոր տեխնիկական տնօրենին` «ԱրմենՏել»-ի Գլխավոր տնօրեն Նեյչո Վելիչկովը նշել է, որ Վրույր Առաքելյանի առջև դրված են լուրջ ռազմավարական խնդիրներ` նոր տեխնոլոգիաների ներդրման և ընկերության զարգացման նպատակով: «Վստահ եմ, որ նրա կապի ոլորտում ունեցած մասնագիտական գիտելիքը և երկարատև գործնական փորձը կօգնեն իրականացնել այս ամենը», - ասել է Ն. Վելիչկովը:
«Ոլորտի խնդիրներին ես իրոք քաջատեղայկ եմ: Համոզված եմ, որ համագործակցելով հայ արհեստավար թմի հետ, որը ներկայում կա «ԱրմենՏել»-ում, մենք կկարողանանք ընկերությունը բերել իրական հաջողությունների»,- նշել է Վ. Առաքելյանը:

Экономика 17:33 10/03/2009
В ЗАО “АрменТел” (торговый знак Beeline) назначен новый директор Технического блока компании. Им стал Вруйр Аракелян, ранее занимавший пост заместителя министра транспорта и связи РА, сообщили в пресс-службе компании.
Вруйр Завенович Аракелян проработал в системе связи около 40 лет. Выпускник Одесского электротехнического института Аракелян прошел все ступеньки карьерной лестницы от простого электротехника до заместителя министра. Был начальником Разданского Узла Связи, возглавлял Чаренцаванское ПО Связи, госпредприятие «Телефонные сети Армении», занимал другие руководящие посты. Аракелян стоял и у истоков создания компании “АрменТел” - в 1995-1997 гг. он занимал пост вице-президента «АрменТела» по технической части и советника министра связи. Тогда, под его руководством, в Армении впервые был проложен оптико-волоконный кабель Ереван-Мегри, а также впервые была произведена телефонная цифровизация (120 тыс. номеров).
Представляя нового технического директора компании, генеральный директор “АрменТел” Нейчо Величков отметил, что перед Вруйром Аракеляном стоят серьезные стратегические задачи по внедрению новых технологий и развитию компании. “Уверен, что его профессиональные знания и многолетний практический опыт в сфере связи позволят ему достичь поставленных целей”, - сказал Н. Величков.