Հասարակություն 14:44 05/10/2010
«Անիի Մայր տաճարում նամազի արարողություն անցկացնելը պայմանավորված չէր Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցված պատարագին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի չմասնակցությամբ: Փորձելով միջազգային հանրությանը ժողովրդավական, ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ հանդուրժողականություն իրականացող երկիր ներկայանալ, Թուրքիան միաժամանակ փորձում էր իր ներքին օգտագործման համար շրջանառության մեջ դնել իսլամիստական միտումները, որոնք դրսևորվեցին Անիի Մայր տաճարում նամազ իրականացնելու մեջ»,- ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարարությունը Բահչելիի ղեկավարած «Ազգայնական շարժում» կուսակցության Կարսի տարածքային կառույցի ղեկավար Օքթայ Աքթաշին պաշտոնապես թույլատրել է հոկտեմբերի 1-ին նամազ անցկացնել Անիի Մայր տաճարում: Ի դեպ, հոգևորականն ասաց, որ Անիի կործանումից հետո՝ 1064 թվականից սկսած 60 տարի Անիի Մայր տաճարը գործել է որպես մզկիթ, բայց վրաց Դավիթ թագավորը, գրավելով Անին, այն վերադարձրել է քրիստոնյաներին, ինչից հետո էլ Մայր տաճարը շուրջ 300 տարի ծառայել է որպես քրիստոնեական եկեղեցի:
Ըստ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետի, Անիի Մայր տաճարում կատարվածը պարզապես նամազի արարողություն չէր, այլ քաղաքական ակցենտներ պարունակող երևույթ. «Արմատական իսլամիստները խույս են տալիս քրիստոնեական եկեղեցիներում արարողություններ մատուցելուց: Քրիստոնայների կողմից դա ևս ընդունված չէ: Սա մեր ժողովրդին ուղղված մի պարզ ուղերձ էր, որ քրիստոնեական պաշտամունքային, մշակութային կոթողները պատկանում են Թուրքիային։ Սա իրավատերերի հետքերը ջնջելու մի փորձ էր: Այսպես է կատարվել ինչպես Ցեղասպանությունից առաջ, այնպես էլ հետո»

Общество 15:37 05/10/2010
Совершение намаза в Кафедральном соборе Ани не обусловлено тем, что Святой Эчмиадзин не принял участия в литургии в церкви Сурб Хач Ахтамара, заявил сегодня на пресс-конференции глава канцелярии Святого Эчмиадзина епископ Аршак Хачатрян.
“Пытаясь предстать перед международным сообществом как демократическая страна, проявляющая толерантность к национальным меньшинствам, Турция, в то же время, пытается для внутреннего пользования ввести в оборот исламистские тенденции, которые и проявились в совершении намаза в Кафедральном соборе Ани”, - сказал он.
Напомним, что министерство культуры и туризма Турции разрешило партии “Националистическое движение” совершить 1 октября намаз в Кафедральном соборе Ани.
Представитель армянского духовенства напомнил, что после падения Ани в 1064 году кафедральный собор был превращен в мечеть, и прослужил в таком качестве 60 лет. После того, как грузинский царь Давид отвоевал город у турок, Кафедральный собор был вновь возвращен христианам, и после этого еще 300 лет армяне воздавали здесь Господу молитву.
По мнению главы канцелярии, то, что произошло в Ани – это не просто совершение намаза. Это явление заключало в себе определенные политические акценты.
“Радикальные исламисты избегают проводить свои религиозные обряды в христианских святынях. Христианам это также не присуще. Это было простое послание нашему народу о том, что все культовые христианские и культурные памятники принадлежат Турции. Это попытка стереть следы хозяев по праву. Так было и до Геноцида, и так продолжается после него”, - резюмировал епископ.