Սերժ Ավետիքյանը ֆիլմում կմարմնավորի Փարաջանովին
Ֆրանսահայ ռեժիսոր և դերասան Սերժ Ավետիքյանը կմարմնավորի Սերգեյ Փարաջանովին նույնանուն ֆիլմում` հանդես գալով նաև որպես համառեժիսոր: Նշենք, որ Ավետիքյանը 2010 թվականին արժանացել է Կաննի կինոփառատոնի Ոսկե արմավենի մրցանակին: Մի քանի օրից Ավետիքյանը կմեկնի Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիև, որտեղ ընթանում են ֆիլմի նախապատրաստական աշխատանքները: Ֆիլմի ստեղծագործական խումբը բազմազգ է` համառեժիսորներ են Օլենա Ֆետիսովան Ուկրաինայից, Ռոման Բալայանը, Սերժ Ավետիքյանը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում Ֆիլմի պրոդյուսեր և ռեժիսոր Օլենա Ֆետիսովան պատմել է, որ ֆիլմի ստեղծման գործընթացում այժմ բավական վճռական պահ է, քանի որ երկար փնտրտուքներից հետո վերջապես որոշվել է` ով է մարմնավորելու Փարաջանովին: Մինչ այդ շատերին են փորձել, սակայն ռեժիսորն ասում է` ոչ մի կերպ չէին կարողանում գտնել այն դերասանին, որ իրոք կարողանար խորապես զգալ Փարաջանովին:
«Ինչո՞ւ Սերժ Ավետիքյանը... քանի որ նա շատ նուրբ դերասան է, շատ տաղանդավոր ռեժիսոր` գաղտնիք չէ, որ Կաննի փառատոնին կարճամետրաժ ֆիլմերի անվանակարգում Ոսկե արմավենու է արժանացել: Նաև Ավետիքյանը անձամբ ճանաչել է Փարաջանովին, նրանք շփվել են Թբիլիսիում, ինչքան հիշում եմ` 1987 թվականին. դա նույնպես մեծ նշանակություն ունի: Բացի այդ, Սերժ Ավետիքյանը աստվածացնում է Փարաջանովին, ինչպես և բոլորս. այս ֆիլմը կարող են ստեղծել միայն այնպիսի մարդիկ, որոնք ինքնամոռաց սիրում են Փարաջանովին», - ասել է Ֆետիսովան:
Նրա խոսքով, չնայած արդեն իսկ Փարաջանովի կյանքը` այդքան բարդ, դրամատիկ ու հակասական, պատրաստի սցենար է, սակայն այն թղթին հանձնելը շատ բարդ է եղել, այդ իսկ պատճառով, թեև ֆիլմի աշխատանքները սկսել են երկու տարի առաջ, դեռ վերջնական սցենար չկա: Այժմ կա երեք տարբերակ և արդեն Սերժ Ավետիքյանի հետ կմշակվի մեկը, որի հիման վրա էլ կսկսեն նկարահանումները:
Ֆիլմը կենսագրական է լինելու, հիմնված Փարաջանովի կյանքի իրական փաստերի վրա, սակայն դա սոսկ Փարաջանովի կյանքի պատմությունը չէ: «Այս ֆիլմի տեղծումը ոչ միայն հարգանքի տուրք է մեծ ռեժիսորին և ժամանակակցին, դա մի այնպիսի նյութ է, որի հիման վրա մենք կարող ենք պատմել ողջ մեր երկրի պատմությունը` ինչ ունեինք, ինչ ենք կորցրել և ինչին ենք ձգտում», - ասել է Ֆետիսովան:
Ծրագրվում է ֆիլմն ավարտել 2014 թվականի հունվարին: Հեղինակները այն ցանկանում են նվիրել Փարաջանովի 90-ամյակին: «Քանի որ ֆիլմը ցանկանում ենք նվիրել Փարաջանովի 90-ամյակին, որը նշվելու է 2014 թվականին, կցանկանայինք ֆիլմի պրեմիերան անել Ռոտերդամում: Համարձակ ծրագրեր են, բայց մենք ձգտում ենք դրան», - նշել է Օլենա Ֆետիսովան:

Культура 11:11 18/12/2010
Французский режиссер и актер Серж Аветикян, удостоившийся в 2010 году Золотой пальмовой ветви Каннского кинофестиваля, воплотит образ Сергея Параджанова в одноименном фильме, выступив также в качестве одного из режиссеров.
Через несколько дней Аветикян отправится в столицу Украины, Киев, где ведутся подготовительные работы к съемкам фильма. Творческая группа фильма многонациональна. Режиссерами фильма являются Олена Фетисова из Украины, Роман Балаян, Сергей Аветикян.
В беседе с армянской службой Радио Свобода продюсер и режиссер фильма Олена Фетисова рассказала, что сейчас наступает решающий момент в процессе создания фильма, поскольку после долгих поисков, наконец, было решено, кто воплотит образ Параджанова. До этого пробовались многие, однако, по словам режиссера, никак не удавалось найти того актера, который действительно смог бы глубоко прочувствовать Параджанова. Тот факт, что Аветикян был лично знаком с выдающимся режиссером, сыграл важную роль в процессе отбора.
Олена Фетисова говорит, что, несмотря на то, что сама жизнь Параджанова, столь сложная, драматичная и противоречивая, уже является готовым сценарием, но переложить ее на бумагу было очень сложно. Именно поэтому, хотя работа над фильмом и началась два года назад, до сих пор нет окончательного сценария. В настоящее время есть три варианта, уже с Сержем Аветикяном будет разработан один, на основе которого начнутся съемки.
Фильм будет биографическим, основанным на реальной событиях из жизни Параджанова, однако это не только история жизни Параджанова, подчеркивает режиссер. «Создание этого фильма – это не только дань уважения великому режиссеру и современнику, это такой материал, на основе которого мы можем рассказать всю историю нашей страны: что мы имели, что потеряли и к чему стремимся»,- сказала Фетисова.
На вопрос, не трудно ли снимать фильм с такой многонациональной командой, она ответила: «Каждый продюсер скажет, что это очень трудно, потому что чем больше сопродюсеров, тем тяжелее, однако сама история жизни Параджанова, история фильма диктует необходимость сотрудничества с этими странами, поскольку сам Параджанов в своей жизни объединил эти страны, и мы в своей работе также должны сделать это. Наши съемки пройдут в Грузии, Армении, последний эпизод будет сниматься в Нидерландах. Большая часть съемок пройдет в Киеве, главный исполнитель – француз… Подобную схему работы диктует сам фильм».
Работу над фильмом планируется завершить в январе 2014 года. Авторы хотят приурочить его к 90-летию Параджанова.