Ա. Աբրահամյան. «Էլեկտրոնային առևտուրը կդառնա անխուսափելի երևույթ»
էլեկտրոնային գրագիտության ցածր մակարդակ, ինտերնետի որակ և վճարային քարտերի տարածվածության խնդիր: USAID/CAPS ՏՏ կլաստերի համակարգող Արմեն Աբրահամյանի կարծիքով, սրանք այն հիմնական խոչընդոտներն են, որոնք խանգարում են Հայաստանում էլեկտրոնային առևտրի զարգացմանը:
«Կարծում եմ, որ այս ամենը ժամանակի և միջոցների խնդիր է: Անկախ ամեն ինչից այս հարցերը կստանան իրենց լուծումները, քանի որ արդեն 3 կամ 4 տարի հետո էլեկտրոնային առևտուրը կդառնա անխուսափելի երևույթ: Այն խանութները, տուրիստական կազմակերպությունները, բանկերը, որոնք չեն օգտվի արդիական լուծումներից և տեխնոլոգիական նոր ապրանքների և ծառայությունների ներդրումից, չեն կարողանա մրցունակ լինել և պարզապես կդադարացնեն իրենց գործունեությունը»,- Panorama.am- ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արմեն Աբրահամյանը:
Նրա կարծիքով, Հայաստանում էլեկտրոնային առևտրի զարգացումը կնպաստի նաև էլեկտրոնային գովազդի տարածմանը:
USAID/CAPS ՏՏ կլաստերի համակարգող Արմեն Աբրահամյանը նշում է, որ խնդիրներ կան նաև էլեկտրոնային կառավարման բնագավառում, քանի որ պետական համակարգը դեռևս դիմադրում է:
«Էլեկտրոնային կառավարումը, մեզ մոտ ցավոք սրտի, կառավարության մակարդակով փաստաթղթաշրջանառությունից և մի քանի այլ ծառայություններից այն կողմ չի գնում: Պետական համակարգի դիմադրությունն ինչ որ տեղ նաև օբյեկտիվ մոտեցում է, քանի որ, երբ փորձում ես համակարգում նոր խոսք և մեթոդաբանություն ներդնել, համակարգի տրամաբանությունը սկսում է դիմադրել: Սակայն պետք է գիտակցել, որ արդյունք ստանալու համար պետք է հնարավորինս արագ հաղթահարել այդ դիմադրությունը: ժամանակին համընթաց քայլելն այսօր անհրաժեշտություն է»,- ասում է Արմեն Աբրահամյանը:
Նրա փոխանցմամբ, պետական կառույցների հետ համատեղ ՏՏ ոլորտի մասնագետներն ու կազմակերպություններն այս հարցում մեծ աշխատանք ունեն անելու, և որքան արագ, այնքան լավ:
Ի դեպ, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն այս ուղղությամբ քայլեր արդեն ձեռնարկում է: ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը Panorama.am- ին տեղեկացրեց, որ այս տարի իրենց կառույցը պատրաստվում է կազմել և կառավարությանը ներկայացնել անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթ` էլեկտրոնային առևտրով գործունեության ապահովման համար:

Экономика 13:15 20/01/2011
Низкий уровень электронной грамотности, качества интернета и распространения платежных карт – таковы основные препятствия на пути развития электронной торговли в Армении, по мнению координатора кластера USAID/CAPS IT Армена Абраамяна.
«Я думаю, все это проблемы, требующие времени и средств. Они получат свое решение независимо от всего, поскольку уже через 3-4 года электронная торговля станет неизбежным явлением», - сказал он в беседе с корреспондентом Panorama.am. А.Абраамян отметил, что те магазины, туристические организации и банки, которые не будут внедрять современные средства и технологии, не смогут конкурировать, и просто прекратят свое существование на рынке.
Он также полагает, что развитие электронной торговли будет способствовать распространению электронной рекламы.
А.Абраамян отметил, что есть также проблемы в сфере электронного управления, поскольку государственная система пока сопротивляется.
«Электронное управление, к сожалению, не выходит за рамки документооборота на уровне правительства и еще нескольких услуг. Сопротивление государственной системы в какой-то мере объективно, поскольку, когда пытаешься внедрить в систему новое слово и методологию, логика системы сопротивляется. Но при этом надо понимать, что для получения результата это сопротивление надо преодолеть как можно скорее. Соразмерные времени шаги сегодня стали насущной необходимостью», - заверил он.
Кстати, Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) уже предпринял ряд шагов в данном направлении. Исполнительный директор СПИТ Карен Варданян сообщил Panorama.am, что в этом году их организация намерена подготовить и представить в правительство пакет законодательных изменений, необходимых для становления электронной торговли.