Պարգևատրվել են հայկական հեքիաթներին նվիրված մրցույթ-փառատոնի հաղթողները
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ (ապրանքանիշը Beeline) վարչական գրասենյակում տեղի է ունեցել «Հեքիաթների աշխարհում» մանկական նկարի համահայկական մրցույթ-փառատոնի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը: Այս մասին տեղեկացանք «ԱրմենՏել» ընկերությունից:
10 հայ երեխաներ` Հայաստանից և Սփյուռքից ստացել են Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության և «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից նվերներ:
Հայկական հեքիաթներին նվիրված մրցույթ-փառատոնին մասնակցել են շուրջ 1000 աշակերտ աշխարհի տարբեր երկրներից: Մրցույթ-փառատոնի առաջին փուլի ավարտից հետո 160 լավագույն նկարները ցուցադրվել են Երևանի գեղագիտության ազգային կենտրոնում կազմակերպված ցուցահանդեսում:
«Աճող սերնդի դաստիարակության գործընթացն անհնար է կազմակերպել միայն կրթական համակարգի միջոցով: Այստեղ կարևոր է բոլոր կառույցների մասնակցությունը` բիզնեսի, հասարակական կազմակերպությունների և մշակույթի կենտրոնների: Այս մրցույթ-փառատոնը` վառ օրինակ է, երբ արժանի սերունդ կրթելու ընդհանուր նպատակի շուրջ համախմբվել են տարբեր կառույցներ», - նշել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը
«Այցելելով մանկական նկարների ցուցահանդես, ես հաճելիորեն զարմացած և զմայլված էի ոչ միայն երեխաների տաղանդով, այլ նաև մանկության և պատանեկության այն հրաշալի ուժով, որն երեխաներից յուրաքանչյուրն արտացոլել էր իր ստեղծագործություններում: Այսօր, մենք ներկա եղանք այն իրողությանը թե ինչպես այստեղ Հայաստանում հայկական հեքիաթը խթան հանդիսացավ Սփյուռքի երիտասարդների միավորմանը` հայ մշակույթի, ժառանգության և արժեքների շուրջ», - նշել է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Մրցույթ-փառատոնի նպատակն է հայտնաբերել առավել շնորհալի մանուկներին Հայաստանում և Սփյուռքում, ինչպես նաև խրախուսել հայկական մանկական գրականության իմացությունը և հետաքրքրությունը գեղանկարչության հանդեպ: Մրցույթ-փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության կողմից, իսկ կազմակեպմանն աջակցել է «ԱրմենՏել» ընկերությունը:

Общество 16:15 25/03/2011
В штаб-квартире ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) состоялось награждение детей, победивших во всеармянском фестивале детских рисунков «В мире сказок». Десять армянских детей из Армении и диаспоры получили призы Министерства науки и образования Армении и подарки от компании «АрменТел».
В конкурсе в рамках фестиваля «В мире сказок» приняло участие более 1000 школьников из разных стран мира. После первого этапа конкурса 160 лучших тематических работ были выставлены в музее детского творчества Еревана. Финалисты конкурса - авторы лучших работ из Армении и Диаспоры получили возможность посетить Армению.
«Процесс воспитания подрастающего поколения невозможно организовать только за счет системы образования. Здесь важно участие организаций всех уровней – бизнеса, общественных объединений, центров культуры. Этот конкурс как раз стал примером сотрудничества различных структур во имя общей цели – воспитания достойного поколения», - отметил заместитель министра образования и науки РА Манук Мкртчян.
«Посетив детскую выставку, я был приятно удивлен и обрадован не только неоспоримым талантом, но и жизнеутверждающей энергией молодости и детства, которую каждый из детей вложил в свое произведение. Сегодня мы стали свидетелями того, как армянская сказка помогла сплотить и объединить молодых людей из диаспоры здесь в Армении вокруг армянской культуры, армянского наследия, армянских ценностей», - отметил в поздравительной речи Генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
Целью фестиваля является выявление талантливых детей в Армении и диаспоре, а также повышение интереса к армянской детской литературе и изобразительному искусству. Фестиваль организован Министерством образования и науки Армении, содействие в его проведении оказывает компания «АрменТел».