Այս տարի ՏՏ ոլորտում նախատեսվում է 10-12 տոկոս աճ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի խնդիրները միշտ եղել են ՀՀ նախագահի ուշադրության կենտրոնում, և այսօր Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ ոլորտի ներկայացուցիչների կողմից բարձրացվեցին մի շարք հարցեր` կազմակերպչական, կառուցվածքային զարգացման, պետության կողմից աջակցության տրամադրման հետ կապված: ՀՀ նախագահի հստակ հանձնարարականը ուղղված էր դրանց լուծմանը. այդ խնդիրներին կտրվեն արագ լուծումներ և պատասխաններ:Այս մասին այսօր նախագահի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նրա խոսքերով, ՏՏ ոլորտը այլ ոլորտներից առանձնանում է իր համեմամատական առավելություններով:
Նշվեց, որ վերջին տարիների զարգացումներն ապացուցեցին`ճիշտ էր այն որոշումը, համաձայն որի կառավարության կողմից ՏՏ-ն համարվեց գերակա ճյուղ:
Ըստ Տ. Դավթյանի, բնականաբար ոլորտը ճանաչվելով գերակա, նաև պահանջում է որոշակի առանձնահատուկ մոտեցում իր զարգացման խնդիրների առումով, որն էլ այս տարիների ընթացքում իրականացրել է պետությունը: Նախարարի խոսքերով, սա այն ոլորտներից է, որոնք ոչ միայն կազմակերպչական և զարգացման աջակցություն են ստացել պետությունից, այլ նաև որոշակի ֆինանսական և վարկային ռեսուրսներ: Նա միաժամանակ տեղեկացրեց, որ առաջիկայում Ազգային ժողով կներկայացվի ոլորտի զարգացմանն ուղղված 24 մլն դոլար արժողությամբ մի ծրագիր:
Տ.Դավթյանը նշեց, որ ՏՏ ոլորտը կազմում է ՀՆԱ-ի շուրջ 2 տոկոսը, ինչը, ըստ նախարարի, բավականին բարձր ցուցանիշ է, սակայն ոլորտի զարգացման հնարավորություններն ավելի մեծ են:
Ըստ նրա, ոլորտում տարեկան կտրվածքով արձանագրվում է 10-15 տոկոսի աճ, նույնիսկ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ընթացքում այն ունեցավ որոշակի զարգացում:
«Կարծում եմ, որ այս իրավիճակում, երբ երկիրը թևակոխել է կայուն տնտեսական զարգացման փուլ, պետք է ակնկալենք, որ ոլորտը կունենա առաջընթաց զարգացում, իսկ աճի այս բարձր տեմպերը ոչ միայն կպահպանենք, այլև կփորձենք ավելացնել»,- ընդգծեց Տ.Դավթյանը` հավելելով, որ այս տարի ոլորտում նախատեսվում է 10-12 տոկոս աճ:

Экономика 15:48 02/04/2011
Проблемы сферы информационных технологий всегда находились в центре внимания президента Армении, и сегодня на встрече с Сержем Саргсяном представители сферы затронули ряд организационных вопросов, и вопросов, связанных с государственной поддержкой. Об этом в беседе с журналистами по окончании встречи президента с представителями ИТ сферы сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян.
Он проинформировал, что президент распорядился решить поставленные вопросы в короткие сроки.
По словам министра экономики, ИТ сфера отличается от других своими сравнительными преимуществами. Участники встречи констатировали, что развития последних лет подтвердили верность решения, согласно которому правительство провозгласило ИТ приоритетной сферой.
Согласно Т. Давтяну, приоритетность сферы, естественно, требует к ней отдельного подхода. ИТ сфера, по его словам, получила не только организационную поддержку правительства, но и определенные финансовые и кредитные ресурсы. Он сообщил, что в ближайшее время в Национальном собрании будет представлена программа по развитию сферы стоимостью в 24 миллиона долларов.
Т.Давтян отметил, что сфера ИТ обеспечивает 2% ВВП Армении, и это довольно высокий показатель, но потенциал развития сферы намного выше.
По его словам, годовой рост сферы составляет 10-15%, даже в условиях всемирного экономического кризиса она имела определенное развитие.
«Я думаю, что когда страна вошла в этап стабильного экономического развития, сфера ИТ будет прогрессировать, а высокие темпы роста мы не только сохраним, но и попытаемся увеличить», - подчеркнул Т. Давтян, добавив, что в этом году планируется 10-12%-ый рост сферы ИТ.