Տնտեսություն 15:42 15/09/2011
Բաժնետոմսային ֆինանսական «Սիստեմա» կորպորացիան, որին էլ պատկանում է ՄՏՍ օպերատորի վերահսկիչ փաթեթի 52,8%-ը, բանակցություններ է վարում ՄՏՍ-ի վաճառքի ուղղությամբ: Այս մասին գրում է «РБК daily» գործակալությունը, վկայակոչելով հեռահաղորդակցման ոլորտի մի քանի աղբյուրների:
Տեղեկատվության համաձայն, «Սիստեմա» ընկերության ակտիվում են հայտնվել մի քանի նավթային ընկերություններ, որոնք էապես բարձրացրել են խմբի ֆինանսական կարողությունները: «Ներկայումս քննարկվում են ՄՏՍ-ի վերահսկիչ փաթեթի վաճառքի կամ մեկ այլ միջազգային խոշոր օպերատորի հետ ձուլման հնարավորությունները», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Տեղեկատվության համաձայն, օպերատորի ձեռքբերմամբ է հետաքրքրված եվրոպական հեռահաղորդակցության ոլորտում հայտնի «Ֆրանս Տելեկոմ» (France Telecom) ընկերությունը, սակայն նախնական բանակցությունների արդյունքում դեռևս որևէ համաձայնություն ձեռք չի բերվել, և ինչպես գործակալությանն են հայտնել, գործարքը հավանության չի արժանացել կառավարական մակարդակով:
«Սիստեմա» ԲՖԿ-ին մոտ կանգնած աղբյուրները, մեկնաբանելով վաճառքի վերաբերյալ բանակցությունները, նշել են, թե ՄՏՍ-ի վաճառքի հարցը սուր դրված չէ ԲՖԿ-ում, սակայն որպես ներդրումային ֆոնդ նման հավանականությունը չի բացառվում:
Panorama.am-ը փորձեց մեկնաբանություններ ստանալ հենց «MTC»-ից, սակայն ընկերության մամլո խոսնակ Վալերիա Կուզմենկոն կտրականապես հրաժարվեց պատասխանել հարցերին, ասելով. «Ես ոչինչ չեմ կարող պատասխանել, հարցը, խնդրում եմ, ուղղեք «Սիստեմա» ընկերությանը»:
Սակայն «Սիստեմա»-ի ղեկավար Վլադիմիր Եվտուշենկոն «РБК daily»-ի հետ զրույցում մանրամասն մեկնաբանություններից հրաժարվել է, նշելով միայն, թե «Ֆրանս Տելեկոմ» խմբից իրենք գործարքի առաջարկ չեն ստացել: Ֆրանսիական կողմին ուղարկված լրատվամիջոցի հարցումն անպատասխան է մնացել:
ՄՏՍ ընկերությանը Հայաստանում պատկանում է երկրի խոշորագույն բջջային կապի օպերատոր Վիվասել ՄՏՍ ընկերության վերահսկիչ փաթեթը:
Նշենք, որ հեռահաղորդակցության ոլորտում հայտնի «Ֆրանս Տելեկոմ» խմբի ներկայացուցիչը Հայաստանում «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունն է:

Экономика 17:57 15/09/2011
В компании МТС никак не комментируют сведения о намерении французской группы France Telecom приобрести контрольный пакет ее акций. На просьбу корреспондента Panorama.am прокомментировать эти сведения представитель МТС Валерия Кузьменко ответила: “Я могу только сказать вам, за ответом обращайтесь в АФК “Система”.
Газета РБК daily сообщила сегодня, что АФК «Система» ведет переговоры о продаже контрольного пакета акций МТС (ее доля составляет 52,8%). «У АФК как инвестиционной корпорации есть понимание того, что бизнес МТС сам по себе не будет демонст¬рировать былых темпов роста выручки. Кроме того, в активе АФК появились нефтяные компании, что существенно усилило финансовые позиции группы. В данный момент рассматривается возможность продажи контрольной доли либо слияния с кем-либо из крупных международных операторов», — говорит один из собеседников РБК daily, знакомый с бизнесом «Системы».
По словам собеседников РБК daily, покупкой компании интересовалась группа France Telecom (работает под брендом Orange). Однако переговоры с ней ничем не завершились. По версии одного из источников, France Telecom даже направлял оферту на покупку МТС, но сделка не получила предварительного одобрения на правительственном уровне.
Источник, близкий к АФК «Система», говорит, что France Telecom не направлял оферту на покупку МТС, но переговоры с группой были «довольно предметными». «АФК не устроило это предложение по целому ряду параметров», — поясняет он. Вопрос о продаже доли в МТС не стоит остро, поясняет собеседник РБК daily, но АФК как инвестфонд не исключает такую возможность.
Глава АФК «Система» Владимир Евтушенков вчера заявил РБК daily, что АФК «Система» не получала оферты от France Telecom, от более подробных комментариев ситуации он отказался. Запрос, отправленный РБК daily французской группе, остался без ответа.
В Армении компании МТС принадлежит контрольный пакет акций крупнейшего в стране оператора мобильной связи – компании ВиваСелл-МТС. Кроме того, группа France Telecom представлена в Армении в лице сотового оператора Orange Armenia.