Մշակույթ 15:47 15/02/2012
Պայմանավորվածության համաձայն, փետրվարի 22-ին կկնքվի անվանի հայ բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան տան գնման գործարքը: Տունը վաճառվելու է 145 հազար դոլարով: Այս մասին Թբիլիսիից Panorama.am-ի թղթակցին հայտնեց Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը:
Հիշեցնենք, որ Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն ասել էր, որ Ղուկասյան եղբայրները պատրաստ են իրենց խնայողություններով գնել այն հատվածը, որի սեփականատերն է Ա. Լեժավան (120 քմ) և նվիրել Թբիլիսիի հայկական համայնքին: Նա գրել էր նաև պարտավորագիրը:
Նախօրեին պատվիրակություն էր մեկնել Թբիլիսի, որի կազմում էին ՀԳՄ նախագահ Լևոն Անանյանը, նաև Գյումրիի քաղաքապետի զարմիկը` ԱԺ պատգամավոր Արտյոմ Ղուկասյանը ու Գյումրիի քաղաքապետարանից երկու աշխատակից:
Լ. Անանյանն ասաց, որ իրենք, ինչպես նաև Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանն, այսօր հանդիպել են Ա. Լեժավայի հետ: Նոտարում արդեն սկսվել է գրանցման գործընթացը, առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կներկայացվեն անհրաժեշտ փաստաթղթերը: «Կարծում եմ` որևէ խոչընդոտ չի լինի ու փետրվարի 22-ին կկնքվի առք ու վաճառքի գործարքը»,- ասաց նա:

Topic of the day 18:04 15/02/2012
The purchase agreement of Hovhannes Tumanyan’s Tbilisi house will be signed on February 22. The house will be sold for USD 145000, Chairman of the Writers’ Union of Armenia Levon Ananyan told a Panorama.am reporter from Tbilisi.
We will remind that Mayor of Gyumri Vardan Ghukasyan said Ghukasyan brothers are ready to buy with their own financial means the part of the house which belongs to A. Lezhava (120 sq.m.) to donate it to the Armenian community of Tbilisi. He wrote a letter of obligation.
A delegation left for Tbilisi on Tuesday which included Chairman of the Writers’ Union of Armenia Levon Ananyan, the cousin of Gyumri Mayor, MP Artyom Ghukasyan, and two representatives of Gyumri Mayor’s Office.
Levon Ananyan said that they and Armenian Ambassador to Georgia Hovhannes Manukyan met with A. Lezhava today.
“I think there will be no obstacles and the purchase agreement will be signed on February 22,” said he.