Մշակույթ 16:04 27/07/2012
Ֆրանսահայ դերասան, բեմադրիչ Ժիրայր Բաբազյանը (Փափազյան) 2010 թվականին Փարիզում ներկայացրել է Տիգրան Չուխաջյանի «Կարինե» օպերետի ֆրանսերեն ընթերցում-համերգ տարբերակը: Այժմ նա փորձում է, անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները հայթայթելուց հետո` բեմադրել նաև Հայաստանում: Այս մասին ասուլիսում ասաց նա` Ժիրայր Բաբազյանը:
Նրա խոսքով, այդկերպ ցանկանում է Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ստեղծել մշակութային կապեր: Ըստ Ժ. Բաբազյանի, «Կարինե» օպերետը, աջակցության դեպքում, ֆրանսերենով հնարավոր կլինի բեմադրել Ֆրանկոֆոնիայի օրերին, որը սովորաբար գարնանն է լինում:
Բեմադրիչի խոսքով, հայկական մշակույթի միջոցով պետք է աշխարհին ներկայացնել Հայ դատն, ու ընդհնարապես, Հայ դատի իրականացմանը հասնել նաև մշակութային քաղաքականության միջոցով: «Աշխարհը հիանում է, երբ նրան ցուցադրում են հայկական մշակութային հարուստ ժառանգությունը, ինչը նրանց անծանոթ է»,- նշեց Ժ. Բաբազյանը` կարևորելով մշակույթի ոլորտի ֆինանասավորում: Նրա խոսքով, անծանոթ վայրերում պետք է ներկայացնել միայն բարձրորակ մշակույթ, իսկ նման մշակույթ, արվեստ կարող են ներկայացնել միայն պրոֆեսիոնալները, նրանց էլ մեծ գումարներ են հարկավոր:

Society 18:09 27/07/2012
French – Armenian actor, director Zhirayr Babazyan (Papazyan) has presented the reading – concert version of Karine operetta by Tigran Chukhajyan in Paris in 2010. Now he is trying to perform it also in Armenia after getting the corresponding financial means, said Zhirayr Babazyan in the press conference.
According to him he tries to make ties between France and Armenia in that way. He says that in case of receiving support “Karine” operetta will be ready for Francophone days which usually are being held in spring.
According to the director the Armenian culture should serve a tool through which the Armenian case will be presented to the world. “The world admires the heritage of the Armenian culture, which they are not familiar with,” he said and stressed the financial need in that sphere. Only high-quality culture should be presented in places where they are not familiar. But for professional performances financing is needed.