Սպորտ 15:10 28/01/2013
Հայ ծանրորդ Առաքել Միրզոյանը, ով ներկա պահին ուսումնամարզական հավաքի շրջանակներում գտնվում է Աբովյան քաղաքում, ոչ միայն ծառայել է հայոց բանակում, այլև արժանացել է Վազգեն Սարգսյանի անվան մեդալի:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Առաքելը կիսվեց բանակային կյանքի հետ կապված հիշողություններով` շնորհավորելով բոլորին հայոց բանակի կազմավորման 21-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
- Հայոց բանակում ծառայել եմ 2007-2009 թթ.` սպորտային վաշտում: Այստեղ կարող են իրենց ծառայությունն անցկացնել բոլոր այն մարզիկները, ովքեր Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում գրավել են 1-6-րդ տեղերը: Այդ 2 տարիների ընթացքում իմ բարձր արդյունքների շնորհիվ հայոց բանակի 10 լավագույն մարզիկների մեջ ճանաչվել եմ առաջինը և Հայաստանի Պաշտպանության նախարարի կողմից արժանացել եմ Վազգեն Սարգսյանի անվան մեդալի:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Պաշտպանության նախարարության ողջ անձնակազմին և հատկապես Սեյրան Օհանյանին, քանի որ մարզիկի համար շատ կարևոր է ծառայության հետ միասին նաև մարզվելը, իսկ մեր մարզիկներն ունեն նման հնարավորություն:
- Առաքել, ի՞նչ հետաքրքիր դեպք կհիշես ծառայության տարիներից:
- Ծառայությունն ինքնին հետաքրքիր է: Երբ հագնում ես զինվորական այդ հագուստը, կյանքը կարծես միանգամից փոխվում է և այդ պահից ի վեր սկսում ես շուրջդ նայել բոլորովին այլ աչքերով:Կոնկրետ դեպք հիշել չեմ կարող:
- Բանակային ընկերներիդ հանդիպու՞մ ես և ինչ ծրագրեր կան այսօրվա հետ կապված:
- Բանակային ընկերներիս, բնականաբար, հաճախ եմ տեսնում, քանի որ նրանք բոլորն էլ մարզիկներ են: Իսկ այսօրվա հետ կապված, ցավոք, հատուկ ծրագրեր չկան, քանի որ ներկա պահին ուսումնամարզական հավաքի շրջանակներում գտնվում եմ Աբովյան քաղաքում:
- Ի՞նչ կմաղթես հայոց բանակի կազմավորման 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
- Շնորհավորում եմ բոլորիս` հայոց բանակի կազմավորման 21-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Ցանկանում եմ, որպեսզի միշտ լինենք ամուր և անկոտրում: Ես հպարտ եմ, որ հայ եմ: Ես հպարտ եմ, որ ունենք հզոր բանակ:

Спорт 17:49 28/01/2013
Армянский тяжелоатлет, чемпион Европы и вице-чемпион мира по тяжелой атлетике Аракел Мирзоян, который на данный момент участвует в учебно-тренировочном сборе в городе Абовян, служил в рядах Вооруженных сил Армении и в период службы удостоился медали имени Вазгена Саргсяна. В интервью Panorama.am Аракел Мирзоян поделился воспоминаниями о службе в армии, поздравив всех с 21-летием формирования ВС РА.
– Военную службу я проходил в 2007-2009 годах в спортивной части. Здесь могут проходить военную службу те спортсмены, которые на чемпионатах мира и Европы занимали 1-6 места. В течение этих 2 лет благодаря высоким спортивным достижениям я был признан первым из 10 лучших спортсменов армянской армии и от министра обороны Армении получил медаль имени Вазгена Саргсяна.
Хочу выразить благодарность министерству обороны и лично министру Сейрану Оганяну. Для спортсменов очень важно в период службы тренироваться и поддерживать свою спортивную форму, а у наших спортсменов такая возможность есть.
– Какие интересные случаи, связанные со службой, можете вспомнить?
– Служба сама по себе уже очень интересна. Когда надеваешь военную форму, жизнь резко меняется, с этого момента ты смотришь на действительность совсем другими глазами. А вспомнить какой-то конкретный случай сложно.
– Поддерживаете ли связь с армейскими друзьями и как собираетесь отмечать данный праздник?
– С армейскими друзьями, разумеется, часто встречаюсь, потому что все они являются спортсменами. А насчет праздника, к сожалению, каких-то конкретных планов нет, так как проводим учебно-тренировочный сбор в Абовяне и сконцентрированы только на тренировках.
– Ваши пожелания по случаю Дня армии.
– Я поздравляю всех нас с этим праздником. Желаю, чтобы мы оставались крепкими и несломленными. Горжусь тем, что я армянин. Горжусь, что у нас есть сильная армия.