Այս օրերին լրանում են Հայաստանի և Իրանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 21 և Իրանի իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 34-րդ տարեդարձերը: Հայ-իրանական հարաբերությունների, ԼՂ հարցում Իրանի ունեցած դիրքորոշման և այլ թեմաների շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է իրանագետ Արմեն Իսրայելյանի հետ:
-Ինչպե ՞ս կգնահատեք հայ-իրանական քաղաքական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
-2012թ-ին մենք նշեցինք Հայաստանի և Իրանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը: Այս տարիների ընթացքում երկու երկրները հաջող համագործակություն են ունեցել էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի, գիտության և այլ ոլորտներում:
Բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով պարբերաբար տեղի են ունենում փոխադարձ այցելություններ: Իմ կարծիքով երկկողմ քաղաքական հարաբերությունները զարգանում են փոխադարձ վստահության մթնոլորտում. քաղաքական օրակարգում չկա որևէ խնդրահարույց հարց, որը կարող է խոչընդոտել երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների զարգացմանը: Իրանն ու Հայաստանն արդյունավետ համագործակցում են միջազգային կազմակերպություններում, տարածաշրջանային խնդիրների հետ կապված երկու երկրների դիրքորոշումները միմյանց մոտ են:
-Ի ՞նչ մակարդակում են գտնվում տնտեսական հարաբերությունները:
-Ներկայում Իրանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալները կազմում են շուրջ 350 միլիոն դոլար. երկու երկրների պատասխանատու պաշտոնյաները նպատակադրված են դրանք կրկնապատկել՝ հասցնելով 1 միլիարդ դոլարի: Հայաստանի անկախությունից ի վեր երկու երկրներն իրականացրել են մի շարք խոշոր տնտեսական նախագծեր: Դրանցից ամենակարևորը, թերևս, Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցումն էր: Հայաստանն Իրանից ներմուծում է գազ, փոխարենը` Իրան է արտահանում էլեկտրաէներգիա: Այսպիսով` երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շահագործումը հնարավորություն կընձեռի առավել մեծ ծավալների էլեկտրաէներգիա արտահանել Իրան:
Նախորդ տարի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությունը: Ներկայում երկու երկրների կառավարությունների աշխատանքային օրակարգում են «Հայաստան-Իրան» երկաթուղու, «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի, նավթամուղի կառուցման նախագծերը:
-Ի ՞նչ դիրքորոշում ունի Իրանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում:
-Իրանը, լինելով Իսլամական համագործակցության կազմակերպության ազդեցիկ անդամ, ԼՂ հակամարտության նկատմամբ վարում է հավասարակշռված քաղաքականություն, ինչն էլ մի շարք իսլամական երկրների համար նախադեպ է ստեղծում, որպեսզի չենթարկվեն Ադրբեջանի՝ ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգավորում տալու սադրանքներին և ԼՂ հակամարտության նկատմամբ չեզոք դիրքորոշում ունենան:
Հարկ է նշել, որ թեև Իրանը նախագահի, արտգործնախարարի մակարդակով հայտարարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի բանակցությունների ճանապարհով՝ միջազգային հիմնարար սկզբունքների հիման վրա, այդուհանդերձ Ադրբեջանում Իրանի նորանշանակ դեսպանը ժամանակ առ ժամանակ հանդես է գալիս Թեհրանի պաշտոնական դիրքորոշմանը հակասող հայտարարությամբ, որը Հայաստանում Իրանի դեսպանությունը որակում է որպես «անձնական» դիրքորոշում:
Իրանը գտնում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը արդյունավետ չի գործում, և այդ առումով պաշտոնական Թեհրանը հակամարտության կողմերին առաջարկում է իր միջնորդությունը:
-Մի փոքր ներկայացրեք նաև իրանահայերի ներկայիս վիճակը:
-Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում չափազանց մեծ է նաև իրանահայ համայնքի դերը: Համաձայն Իրանի սահմանադրության` իրանահայ համայնքը համարվում է որպես կրոնական փոքրամասնություն և իր երկու պատգամավորներով ներկայացված է նաև ԻԻՀ Մեջլիսում: Իրանի կառավարության անմիջական հովանավորությամբ պահպանվում և վերանորոգվում են հայկական եկեղեցիները, պատմական հուշարձաններն ու կրթօջախները:
Հայ Առաքելական Եկեղեցին Իրանում ներկայացված է երեք՝ Ատրպատականի, Թեհրանի և Իսֆահանի հայոց թեմերով: Իրանում գոյություն ունի երկու հարյուրից ավել հայկական եկեղեցի, որոնցից Ղարաքիլիսայի եկեղեցին ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հուշարձանների պահպանության ցանկում: Առաջիկայում նախատեսվում է Իսֆահանի հայկական ս. Ամենափրկիչ եկեղեցին (Վանք) ևս գրանցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության պահպանության ցուցակում:
1978-79թթ. Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխությունից հետո, թեև սահմանադրությամբ իրանահայ համայնքին տրվել են բացառիկ իրավունքներ և հնարավորություններ, սակայն դժբախտաբար վերջին տարիներին իրանահայերի թիվն օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պայմաններից ելնելով նվազում է:

Interviews 18:36 02/02/2013
The 21st anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Iran as well as the 34th anniversary of the 1979 Islamic revolution will be marked soon. Panorama.am held an interview with Iranian studies expert Armen Israyelyan about Armenian-Iranian relations, Iran’s position on Karabakh and other matters.
- How would you assess the current level of Armenian-Iranian political relations?
- In 2012, we marked the 20th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Iran. Over the course of these years, the two countries successfully cooperated in the fields of energy, transport, agriculture, tourism, culture, science and in some other fields.
High-level mutual visits take place periodically. I think bilateral political relations develop in an atmosphere of mutual trust and there is no problem hindering the development of bilateral political relations. Iran and Armenia efficiently cooperate within international organizations; the two countries have close positions on regional issues.
- What can you say about the economic relations between Iran and Armenia?
- Commodity circulation between Iran and Armenia amounts to about $500 million, with the officials from both countries aiming to double this figure – up to $1 billion. Since Armenia’s independence, the two countries have implemented a number of big economic projects. The most important of them was perhaps the Iran-Armenia gas pipeline.
The foundation laying ceremony of Meghri hydropower plant took place last year, attended by Armenian President Serzh Sargsyan. The construction projects of Iran-Armenia railway, North-South Road Corridor and oil pipeline are on the governments agenda.
- What is Iran’s position on Karabakh?
- As an authoritative member of the Organization of Islamic Cooperation, Iran has a balanced policy towards Karabakh conflict settlement, which creates a precedent for a number of Islamic countries not to give way to Azerbaijan’s provocations aimed at giving a religious coloring to Karabakh conflict, and to have a neutral position on Karabakh.
Although Iran’s President and Foreign Minister state that Karabakh conflict should be solved through negotiations based on the fundamental principles of international law, Iran’s newly appointed ambassador to Azerbaijan periodically makes statements running counter Tehran’s official position, which is perceived by the Iranian embassy in Armenia as a “personal position.”
Iran thinks the activities of the OSCE Minsk Group are inefficient, with Tehran offering mediation to the conflicting parties.
- What can you say about the condition of Iranian Armenians?
- The Armenian community plays a big role in the strengthening and development of Iranian-Armenian relations. According to Iran’s Constitution, the Armenian community is a religious minority, with two of its members represented in Majlis. Armenian churches, historical monuments and educational centers are under the protection of Iran’s government.
Although after the 1978-79 Islamic revolution the Armenian community of Iran was given exclusive rights and opportunities, unfortunately, due to objective and subjective reasons, the number of Iranian Armenians has been decreasing in recent years.