Քաղաքական 12:23 11/03/2013
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերը:
Հ.Քիսինջերը Նյու Յորքում տեղի ունեցած արտաքին հարաբերությունների խորհրդի կոնֆերանսում, անդրադառնալով Օբամայի վարչակարգի՝ Իրանի նկատմամբ որդեգրած դիրքորոշմանը, նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում հավանաբար Իրանի հարցում որոշում կկայացնի:
Անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրին՝ ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարը մասնավորապես նշել է. «Իրանը ջանքեր է գործադրում զարգացնել իր միջուկային ծրագիրը: Նրանք կարծում են, որ միջուկային ծրագիրը կարող է իրենց համար «անվտանգության գոտի» ստեղծել, սակայն հավանաբար այդ ծրագիրը կհանգեցնի անկայունության, քանի որ մնացյալ երկրները ևս կցանկանան զինվել: Հնարավոր է, որ Իսրայելն Իրանի վրա ռազմական հարձակում գործի, ինչին ի պատասխան, Իրանն էլ կփակի Հորմոզի նեղուցը»:
Հենրի Քիսինջերը, խոսելով Իրանի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունների հեռանկարի մասին, նշել է. «Միացյալ Նահանգները ցանկանում են, որ Իրանն իրենց համար լինի ոչ թե «թիրախ», այլ «երկիր», որի հետ մի օր Վաշինգտոնը կարող է դաշնակից լինել»:

Разное 12:47 11/03/2013
В течение ближайших 12 месяцев Барак Обама, по всей вероятности, примет решение по вопросу Ирана. Об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил бывший госсекретарь США Генри Киссинджер.
Касаясь на прошедшей в Нью-Йорке конференции Совета по международным отношениям (Council on Foreign Relations CFR) принятой на вооружение режимом Обамы позиции в отношении Ирана, бывший госсекретарь США подчеркнул, что в течение ближайших 12 месяцев Барак Обама, по всей вероятности, примет решение по вопросу Ирана.
Комментируя иранскую ядерную проблему, бывший госсекретарь США в частности отметил: «Иран прилагает усилия в направлении развития ядерной программы. Они считают, что ядерная программа может создать для них «зону безопасности», однако по всей вероятности, эта программа приведет к нестабильности, так как остальные страны также захотят вооружиться. Возможно, Израиль предпримет военное нападение на Иран, а в ответ на это Иран закроет Ормузский пролив».
Что касается перспектив отношений между Ираном и США, Генри Киссинджер, заявил: «Соединенные Штаты хотят, чтобы Иран стал для них не „мишенью”, а страной, которая однажды может стать союзником Вашингтона».
США предлагают Ирану двусторонние переговоры в рамках встречи и группы «5+1»
Дестабилизация ситуации в Персидском заливе пока не в интересах США. Комментирует специалист по Ирану А. Исраелян