Տնտեսություն 12:00 30/03/2013
Հայաստանի ազգային փոխադրող «Արմավիան» ռուսական ընկերություններին մոտ 54,2 միլիոն ռուբլու ժամկետանց պարտք ունի: Այս մասին «Լենտա.ռու»-ի հաղորդմամբ, ասված է «Ռոսավիացիա» ընկերության տարածած հաղորդագրությունում:
Գումարի մեծ մասը, մոտ 44,3 միլիոն ռուբլին, ընկերությունը պարտք է մոսկովյան «Վնուկովո» օդանավակայանին, ևս մեկ միլիոն` «Սոչի» և «Կրասնոդար» օդանավակայաններին: Բացի այդ, փոխադրողը պարտավորություններ ունի Ռոսավիացվիայի նկատմամբ` 2013 թ-ի հունվարին ավիանավիգացիոն ծառայությունների դիմաց 288 հազար դոլար ընդհանուր գումարի չափով:
Հիշեցնենք, նախօրեին «Արմավիա» ավիափոխադրողն հայտարարել էր, թե ապրիլի 1-ից դադարեցնում է չվերթները և սկսում սնանկացման գործընթացը:
«Ներկայիս դրությամբ իրավիճակն այնպիսին է, որ աշխատելն այլևս անհնար է։ Այդ իսկ պատճառով որոշում է կայացվել դադարեցնել թռիչքները, և սկսել սնանկացման գործընթացը։ Ընկերությունը շնորհակալություն է հայտնում իր բոլոր ուղևորներին, ում հետ աշխատել է 12 տարի, և մաղթում է նրանց հաջողություն», - ասված էր ընկերության նախօրեին տարածած հաղորդագրության մեջ։

Экономика 12:11 30/03/2013
У армянского национального перевозчика «Армавиа» существует просроченная задолженность перед российскими компаниями и ведомствами в размере 54,2 миллиона рублей. Об этом, как передает «Лента.Ру», сообщается в пресс-релизе Росавиации.
Большая часть суммы — 44,3 миллиона рублей — приходится на долг авиакомпании перед аэропортом «Внуково». Еще миллион рублей перевозчик задолжал аэропортам «Сочи» и «Краснодар». Кроме того, у «Армавиа» имеется задолженность перед Росавиацией за аэронавигационное обслуживание в январе 2013 года в размере 288 тысяч долларов (более 8,9 миллиона рублей).
29 марта «Армавиа» распространила заявление о прекращении полетов и намерении начать процедуру банкротства. «На данный момент ситуация такова, что работать больше невозможно», — отмечалось в сообщении без уточнения подробностей.