Քաղաքական 13:00 04/04/2013
ԻԻՀ Մեջլիսի պատգամավոր. Եթե տարածքների միացման հարց է առաջանում, ապա Ադրբեջանը պետք է միանա մայր հողին՝ Իրանին
Հակաիրանական անջատողական խմբերին աջակցելու գործընթացը կավարտվի ի վնաս Բաքվի:
Այդ մասին իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալաեդդին Բորուջերդին:
Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան, անդրադառնալով օրերս Բաքվում «Հարավային Ադրբեջանի ազգային ազատագրական ճակատ» կոչվող կազմակերպության անցկացրած հավաքին, մասնավորապես նշել է. «Եթե տարածքների միացման հարց է առաջանում, ապա նախևառաջ այն տարածքը, որն անջատվել է Իրանից պետք է վերադառնա իր տեղը, այսինքն՝ Ադրբեջանը պետք է միանա մայր հողին՝ Իրանին»:
Հավելենք, որ նախօրեին «Քեյհան» հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունում ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Հոսեյն Շարիաթմադարին, դիմելով Իրանի իշխանություններին, վերջիններիս կոչ է արել Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարությանը առաջարկել, որպեսզի իր բնակչության շրջանում Ադրբեջանի Հանրապետությունը Իրանի Ազարբայջանինն (Իրանի Արևելյան և Արևմտյան Ատրպատական նահանգներ) միացնելու մասին հանրաքվե անցկացնեն:
ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրն էլ իր հերթին, հակադարձելով  Ադրբեջանի կողմից Իրանի հյուսիսային նահանգների նկատմամբ ուղղակիորեն և անուղղակիորեն ցուցաբերվող հավակնություններին, մասնավորապես նշել էր. «Առաջիկայում Կովկասի վերաբերյալ քննարկումներ անցկացնելու նպատակով համաժողով կկազմակերպվի, որի ընթացքում կքննարկվի ադրբեջանական մի շարք քաղաքները, այդ թվում Բաքուն, Իրանին միացնելու գործընթացին առնչվող հարցեր, քանի որ, այդ քաղաքների բնակիչները հակված են միանալ մեր երկրին»:

Разное 13:40 04/04/2013
Азербайджан должен быть присоединен к исторической родине – Ирану. Заявление главы комиссии Меджлиса ИРИ по нацбезопасности
Процесс содействия антииранским сепаратистским группировкам должен завершиться в ущерб Баку. Об этом, как передает иранский сайт «аранньюз.ир», заявил председатель комиссии Меджлиса Ирана по вопросам национальной безопасности и внешней политики Алаэддин Боруджерди.
Касаясь заседания, созванного недавно в Баку организацией Национальный освободительный фронт Южного Азербайджана», иранский парламентарий в частности отметил: «Если возникает вопрос о присоединении территорий, то в первую очередь должна быть возвращена та территория, которая была отделена от Ирана, то есть Азербайджан должен быть присоединен к исторической родине - Ирану».
Добавим, накануне представитель духовного лидера ИРИ в общественно-политической организации «Кейхан» Хосейн Шариатмадари, обращаясь  к властям Ирана, призвал предложить правительству Азербайджана провести референдум о присоединении Азербайджанской Республики к иранскому Азарбайджану (иранские провинции Восточный и Западный Атрпатакан)».
В свою очередь вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Мансур Хакикат-пур, отвечая на прямо и косвенно муссируемые Азербайджаном претензии к северным провинциям Ирана, в частности отметил: «В ближайшем будущем с целью проведения обсуждений относительно Кавказа будет организован форум, в ходе которого будут обсуждаться вопросы, связанные с процессом по присоединению ряда азербайджанских городов, в том числе Баку, к Ирану, поскольку жители этих городов не против присоединения к нашей стране».