Հասարակություն 12:26 25/06/2013
Հայաստանում հնէաբանությանն այսօր քիչ ուշադրություն է դարձվում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանության ինստիտուտի գիտաշխատող, երկրաբան Հայկ Մելիք-Ադամյանը` հավելելով, որ Երկրաբանության ինստիտուտի տնօրինությունն այսօր ավելի շատ ուշադրություն է դարձնում սեյսմոլոգիական հարցերին:
Նրա խոսքերով, եթե հնէաբանական ուսումնասիրությունների համար գումարներ հատկացվեն, ապա Հայաստանում կարելի է զարգացնել գիտական զբոսաշրջությունը: «Չտեսնված հետաքրքիր է Հայաստանի և Արցախի տարածքը: Փաստորեն, 45 հազար կմ տարածությունը բաց երկնքի տակ երկրաբանական թանգարան է»,- ասաց Հ.Մելիք-Ադամյանը:
Անդրադառնալով հնէաբանական պեղումներին, երկրաբանը նշեց, որ մինչ այժմ կա տեսակետ, թե Հայաստանի տարածքում դինոզավրեր չեն եղել, սակայն դա, ըստ նրա չի համապատասխանում իրականությանը: «Հայաստանի տարածքից վերջերս գտնվել է դինոզավրի ոսկոր, որը պատկանել է ոչ մեծ գիշատիչ դինոզավրերի թվին և թվագրվում է ք.ծ.ա. 88-83 մլն տարի առաջ»,- նշեց նա:
Հ. Մելիք-Ադամյանի խոսքերով` Հայաստանի տարածքում գտել են նաև թռչող մողեսի ոսկորներ, որոնք մինչ այժմ տարածաշրջանում չեն գտնվել: Այդ ոսկորները թվագրվում են ք.ա. 90 մլն տարի առաջ. դրանք գտնվել են Վայքի տարածաշրջանում, և Սանկտ-Պետերբուրգում ենթարկվել է ուսումնասիրության, որի արդյունքում հաստատվել է` դա թռչող մողես է եղել: Թռչող մողեսի թևերի բացվածքը եղել է շուրջ ութ մետր, քաշը՝ 40-50 կգ:
Գիտաշխատողը նշեց, որ Հայաստանի և Արցախի ընդերքն ուսումնասիրելիս գտնվել են նաև փղեր: Մասնավորապես, Գյումրիի շրջակայքում՝ սև տուֆերի տակից 30-40-ականներին փղի ոսկորներ են հայտնաբերվել, իսկ Նորաբաց գյուղի շրջակայքում գտնվել է ավելի հազվագյուտ՝ անտառային փիղ, որը նման է աֆրիկյան փղերին:
Ի դեպ, երկրաբանն ասաց, որ Հայաստանում նաև գտնվել է մամոնտ` բրդոտ մամոնտ, ինչպես նաև` եռամատ ձիու մնացորդներ:

Society 15:17 25/06/2013
Nowadays Armenia pays little attention to archeology, Hayk Melik-Adamyan, a research officer at the Institute of Geology of the National Academy of Sciences of Armenia, told reporters in Yerevan, adding that the management of the Institute of Geology pays more attention to seismology.
“The territory of Armenia and Artsakh is very interesting from the geological viewpoint. In fact, the 45,000 km of territory is a geological museum in the open air,” said the scientist.
Speaking of archeological excavations, Melik-Adamyan said that fossils of dinosaurs were discovered in the territory of Armenia lately. These were not big, wild dinosaurs dating back 88-83 million years.
According to the geologist, fossils of flying lizards were also discovered in excavations. These lizards were unique in the region. They date back 90 million years, were weighing 40-50 kg, were discovered in the territory of Vayk province of Armenia and the study in Saint Petersburg confirmed that they were flying lizards.
Elephant fossils were discovered in the territory of Armenia and Artsakh, the scientist said. In particular, elephant fossils were discovered in the 30-40s near Gyumri, and fossils of rare forest elephants were discovered near the village of Norabats.
Also, fossils of mammoths and three toe horses were discovered in Armenian excavations, Melik-Adamyan said.