Հասարակություն 18:16 18/07/2013
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների համար լեզվի չիմացությունն այլևս խնդիր չէ հաղորդակցվելու համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն, առաջինը Հայաստանի բջջային օպերատորներից, առաջարկում է թարգմանչի աջակցությամբ հեռախոսազրույցի համաժամանակյա (սինքրոն) թարգմանության ծառայություն նրանց համար, ում անհրաժեշտ է զրուցել օտարերկրացու հետ:
Ընկերության մամուլի ծառայության ներկայացմամբ, ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է կոնֆերանս զանգի միջոցով զանգահարել 090000025 պրեմիում համարին և ապա՝ զրուցակցին: Բաժանորդին կտրվի լեզվի ընտրության հնարավորություն, որից հետո զրուցակիցները կարող են խոսել, իսկ մասնագետ-թարգմանիչը նրանցից յուրաքանչյուրի ասածը կթարգմանի մյուսի համար: Ներկայումս իրականացվում է թարգմանություն հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն, պարսկերեն, իտալերեն և արաբերեն լեզուներով: Ծառայությունը նախատեսված է թե օտարերկրացիների, և թե նրանց համար, ովքեր ունեն թարգմանության կարիք: Ծառայությունը հասանելի է միայն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդներին: Ծառայությունը տրամադրվում է 500 դրամ/րոպե սակագնով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը վստահ է, որ բաժանորդներին տարբեր լեզուներով հաղորդակցվելու հնարավորության ընձեռումը արդյունավետ գործող Զանգերի կենտրոնի առանցքային բաղադրիչներից է:
Ըստ աղբյուրի, նոր նախաձեռնությունը կնպաստի Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ու Հայաստանը զբոսաշրջության առավել գրավիչ ուղղություն դարձնելուն:

Not knowing a foreign language is no more an obstacle for communication for VivaCell-MTS subscribers. VivaCell-MTS is the first mobile operator in Armenia to offer live, real-time, operator-assisted telephone translation services to its subscribers who need to communicate with an interlocutor speaking a different language.
For using the telephone translation service one needs to make a conference call with the 090000025 premium number and the person s/he wants to speak to. The calling party will be asked to choose the languages, after which s/he can speak with his/her interlocutor and the professional interpreter will translate the talk to both of them. At the moment interpretation is provided into and from Armenian, English, French, Russian, Persian, Italian, and Arabic. The service targets both foreigners and those who just need a translation. Only VivaCell-MTS subscribers can use the service. The price of the service is AMD500 per minute.
In line with its commitment to provide maximum comfort and opportunities to its subscribers, VivaCell-MTS believes that providing a multilingual support to its subscribers is a vital element of any effective call center.
The new initiative of VivaCell-MTS is expected to provide more opportunities for strengthening Armenia-Diaspora relationships and promote Armenia as a tourist destination, the company's press service reported.