Իրանցի գիտնականը քննադատել է Ադրբեջանի կողմից պարսից բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիի նկարը մանաթի վրա պատկերելու փաստը
Ադրբեջանը, չունենալով հին պատմություն, ցանկացած միջոցի դիմում է, որպեսզի իր համար մշակույթ ստեղծի: Այս մասին, իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ, հայտարարել է Թեհրանի համալսարանի գիտխորհրդի անդամ Ղոլամ Աբբաս Աքբարին:
Իրանցի գիտնականը, քննադատելով Ադրբեջանի կողմից Իրանի գրականության մեծագույն դասականներից մեկին՝ Նիզամի Գյանջավիին, մանաթի վրա պատկերելու փաստը, մասնավորապես նշել է. «Իրանի Մշակութային ժառանգության կազմակերպության պատասխանատուները, ինչպես նաև՝ դիվանագետները պետք է թույլ չտան, որ իրանական մշակույթը հին պատմություն չունեցող երկրների կողմից ներկայացվի որպես իրենց ինքնության և մշակույթի մի մաս»:
Նշենք, որ Ադրբեջանը բացի իրանցի բանաստեղծին որպես ադրբեջանական ներկայացնելուց, սեփականացնում է նաև իրանական երաժշտական գործիքները, ինչն էլ հարուցում է իրանցի պաշտոնյաների և արվեստագետների դժգոհությունը.
ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսի. «Որոշ խնդիրներ կան, իհարկե պատմական ճշմարտության հետ կապված: Պետք է հիշել, որ Ադրբեջանը ստեղծվել է 1918 թվականին, իսկ թառը դարերի պատմություն ունի»:
Իրանի Արվեստի ակադեմիայի ավանդական արվեստների ամբիոնի վարիչ Աբդոլմաջիդ Շարիֆզադե. «ԽՍՀՄ փլուզումից հետո որոշ երկրներ ջանքեր են գործադրում հարստացնել իրենց պատմությունն ու մշակույթը՝ աղավաղելով իրանական մշակույթը:
Օրիանկ, Ադրբեջանը, վկայակոչելով Գյանջա (Գանձակ) քաղաքը, որը ներկայում գտնվում է իր տարածքում, իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին ներկայացնում է որպես ադրբեջանական: Թեև հարկ է նշել, որ պատմական փաստերը վկայում են, որ Նիզամին ծնվել է Իրանի Ռեյ քաղաքում»:
ԻԻՀ Մեջլիսի մշակույթի հարցերով հանձնաժողովի անդամ Նասրոլլահ Փեժման Ֆար. «Պատմության ընթացքում Իրանին պատկանող հարակից որոշ տարածքներ տարբեր պատճառներով անջատվել են, և դա է պատճառ դարձել, որ որոշ երկրներ մեր գրականության մեծերի պատկանելիության առնչությամբ պահանջներ են ներկայացնում: Նիզամի Գյանջավին պատկանում է Իրանին, և նրանք, ովքեր պնդում են, որ նա իրենցն է, ավելին, քան երևակայություն է»:
ԻԻՀ մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման փոխնախարար Բահման Դարի. «Առկա փաստները վկայում են, որ Նիզամի Գյանջևին իրանցի բանաստեղծ է, դա ապացուցելու կարիք չկա, ուղղակի որևէ երկրի կողմից ուրիշի մշակութային արժեքներն իրեն վերագրելը վայելուչ չէ: Ադրբեջանը, չունենալով մշակութային արժեքներ, ստիպված բռնագրավում է այլ երկրների մշակութային արժեքները: Ադրբեջանի նման քայլը բացի մշակութային գողությունից, ուրիշ այլ կերպ հնարավոր չէ որակել»:
ԻԻՀ Մշակութային ժառանգության կազմակերպության նախագահ Մոհամմադ Ջավադ Ադաբի. «Իրանցի մեծանուն բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիի ինքնության կեղծումը վկայում է Ադրբեջանի մշակութային աղքատության մասին»:
Իրանի երաժշտագետների տան նախագահության անդամ՝ թառահար Դարյուշ Փիրնիաքան. «Թառը դեռևս գործածվում է Իրանում և նրա տարածքից դուրս չի եկել. Թառը պատմականորեն Իրանին պատկանող տարածքում է տարածում ունեցել, հետագայում է այդ տարածքն անջատվել Իրանից: Ավելին պատմական աղբյուրների համաձայն՝ Բաքվում թառ ընդհանրապես գոյություն չի ունեցել»:
Իրանցի երաժշտագետ Բեհրուզ Վեջդանի. «Ադրբեջանի կողմից թառի վերաբերյալ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին այն պարագայում է հայտ ներկայացվում, որ մինչև Ադրբեջանի Հանրապետության ի հայտ գալը, Իրանը թառ ուներ: Ավելին, մինչև Թուրքմենչայի պայմանագիրը Ադրբեջանի ներկայիս տարածքն Իրանի մաս է կազմել»:
Նախորդող հրապարակումներ՝ Ադրբեջանն այս անգամ Հարավային Կորեայի ԶԼՄ-ների միջոցով է փորձում աղավաղել պատմությունը. Իրանցի գիտնականի բացահայտումը
Իրանցի պատգամավոր. Եթե Ադրբեջանը շարունակի շահարկել Նիզամի Գյանջավիի պատկանելիության հարցը, ապա կբողոքենք միջազգային ատյաններում
Իրանական «թառը» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում գրանցվել է որպես ադրբեջանական. Իրանցի երաժշտագետները բողոքում են
Իրանական կայք. Ադրբեջանը մտադիր է պարսկալեզու բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին կեղծված տարբերակով ներկայացնել Չինաստանին

Культура 14:19 19/08/2013
Представители научного сообщества Ирана осудили изображение иранского поэта Н. Гянджеви на азербайджанских купюрах
Не имея древней истории, Азербайджан прибегает к любому методу, чтобы создать культуру для себя. Об этом, как пишет иранский сайт «аранньюз.ир», заявил член ученого совета Тегеранского университета Голам Аббас Акбари.
Критикуя тот факт, что в Азербайджане появились купюры номиналом в 5 манат, на которых изображен классик иранской поэзии Низами Гянджеви, иранский ученый в частности отметил: «Ответственные лица Организации культурного наследия Ирана, а также дипломаты не должны позволять, чтобы страны, не имеющие древнюю историю, преподносили иранскую культуру как часть своей идентичности и культуры».
Отметим, что Азербайджан, кроме того, что выдает иранских известных поэтов и исторических личностей как своих, присваивает и иранские музыкальные инструменты, что вызывает недовольство иранских чиновников и искусствоведов.
Посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси: «Существуют некоторые проблемы, конечно же связанные с исторической истиной. Следует отметить, что Азербайджан был создан в 1918 году, а тар насчитывает вековую историю существования».
Завкафедрой традиционных искусств Иранской академии искусств Абдолмаджид Шарифзаде: «После распада СССР некоторые страны прилагают усилия с целью обогатить собственную историю и культуру, искажая при этом иранскую культуру.
К примеру, Азербайджан, указывая на город Гянджа (Гандзак), который в настоящее время находится на его территории, выдает иранского поэта Низами Гянджеви как своего. Хотя следует отметить, что исторические факты свидетельствуют о том, что Низами родился в иранском городе Рей».
Член комиссии Меджлиса ИРИ по вопросам культуры Насролла Пежман Фар: «На протяжении истории некоторые принадлежащие Ирану прилегающие территории по разным причинам были отделены, что стало причиной предъявления некоторыми странами требований относительно принадлежности видных деятелей нашей литературы. Низами Гянджеви принадлежит Ирану, и утверждения тех, кто считают его своим поэтом, являются более чем фантазией».
Замминистра культуры и исламской ориентации Ирана Бахман Дари: «Имеющиеся факты свидетельствуют о том, что Низами Гянджеви является иранским поэтом, и необходимости в доказательстве этого нет, просто присваивание одной страной культурных ценностей другой страны является непристойным шагом. Не имея культурных ценностей, Азербайджан вынужденно присваивает культурные ценности других стран. Подобный шаг со стороны Азербайджана – это не что иное как культурная кража».
Глава Организации культурного наследия Ирана Мохаммад Джавад Адаби: «Фальсификации, связанные с классиком персидской литературы, одним из крупнейших иранских поэтов Низами Гянджеви, говорят о скудости культуры Азербайджана».
Член председательств дома музыковедов Ирана, исполнитель игры на таре Дарюш Пирниакан: «Тар пока используется в Иране и не выходил за пределы территории Ирана. На протяжении истории игра на таре приобрела популярность на территории Ирана, в дальнейшем эта территория была отделена от Ирана. Более того, согласно историческим документам, в Баку тара не было вообще».
Иранский музыковед Бехруз Веждани: «Азербайджан подал запрос на включение этого инструмента в список ЮНЕСКО в то время, как до образования Азербайджанской Республики Иран уже имел этот инструмент в числе других инструментов. Более того, до подписания Туркменчайского договора нынешняя территория Азербайджана была частью Ирана».
Напомним, ранее азербайджанский новостной сайт «oxu.az» сообщал, что в интернете распространены фотографии нового дизайна азербайджанской национальной валюты, маната. По неофициальной информации, в 2014 году дизайн нового маната будет отличаться. Примечательно, что на купюре номиналом в 100 манат будет изображен экс-президент Гейдар Алиев, а на купюре номиналом в 5 манат – классик иранской поэзии Низами Гянджеви, которого азербайджанцы считают азербайджанским поэтом.
На новых азербайджанских купюрах будут изображены Гейдар Алиев и иранский поэт Низами Гянджеви
Азербайджан в этот раз пытается исказить историю через южнокорейские СМИ. Комментарий иранского ученого
Если Азербайджан продолжит спекулировать темой принадлежности Н.Гянджеви, Иран выступит с протестом в международных инстанциях
Иранский музыкальный инструмент тар включен в список ЮНЕСКО в качестве азербайджанского. Иранские музыковеды возмущены
Иранский сайт: Азербайджан представит полуторамиллиардному Китаю фарсиязычного поэта Низами Гянджеви, выдав его за своего