Տարածաշրջան 19:32 22/10/2013
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս(ԲԹԿ) երկաթուղու կառուցումը ձգձգվում է: Մասնագետները պնդում են, որ երկաթուղին շահագործման հանձնելու ժամկետների պարբերաբար փոփոխումը ավելի շատ քաղաքական բնույթի է, քան տեխնիկական, գրում է «Независимая газета»-ի թղթակից Վիկտորիա Պանֆիլովան «Вестник Кавказа» կայքում հրապարակված իր հոդվածում:
«Նախագծի իրականացման խնդիրները սկսվել են առաջին իսկ օրվանից: Սկզբում Թուրքիան, ընդունելով ԲԹԿ-ի կարևորությունը, դժգոհում էր, որ վրացական Ախալքալաք քաղաքից մինչև Կարս հասնող ճյուղի շինարարությունը թանկ է արժենում և մատնաշում էր Կարսից մինչև հայկական Գյումրի քաղաքի միջև ընկած և արդեն գոյություն ունեցող ճյուղի շահագործման մեծ տնտեսական արդյունավետություն: Մի քանի անկախ թուրք փորձագետներ պնդում էին ԲԹԿ նախագծի իրականացման հենց այդպիսի տարբերակ. շինարարությունն ավելի էժան կարժենար, իսկ Հայաստանի մանակցությունը նախագծին կնվազեցներ տարածաշրջանում առկա որոշակի քաղաքական լարվածությունը», - նշվում է հոդվածում:
Սակայն, ըստ հոդվածի, Երևանի հետ համագործակցելու Բաքվի բացարձակ մերժումը և լրացուցիչ ֆինանսական ծախսերն իր վրա վերցնելու պատրաստկանությունը որոշիչ դեր խաղացին:
Վրաստանում ԲԹԿ նախագիծը հենց սկզբից էլ միանշանակ չի ընդունվել, գրում է հեղինակը: Նախագծի համար Ադրբեջանից վարկ վերցնելու (նույնիսկ եթե վարկը մեկ տոկոսանոց է) և շինարարական աշխատանքները հենց Ադրբեջանի վերահսկողությանը տալու իշխանության որոշումը շփոթություն էր առաջացրել ինչպես ընդդիմության շարքերում, այնպես էլ փորձագիտական շրջանակներում: «Ճանապարհն Ադրբեջանին է պետք, նա էլ պետք է վճարի դրա շինարարության համար», – տագնապ է հնչեցրել նախկին արտգործնախարար Սալոմե Զուրաբիշվիլին:
Իսկ անկախ փորձագետներն ընդհանրապես խոսում էին ազգային շահերի դավաճանության մասին. ԲԹԿ երկաթուղին շահագործման հանձնելով` աևելքից և արևմուտքից եկող բեռների հոսքերը անխուսափելիորեն կվերաուղղորդվեն, իսկ վրացական նավահանգիստները կզրկվեն եկամուտների մի մասից:
Սահմանային համագործակցության ասոցիացիայի ղեկավար Ալեքսանդր Սոբյանինը հեղինակին պարզաբանել է. «Վրաստանն Ադրբեջանի տրանզիտում ավելի ակտիվ մասնակցության և, առաջին հերթին, ածխաջրածինները խողովակից երկաթուղի տեղափոխելու և այնուհետև դեպի Բաթումիի նավահանգիստ ուղղելու հույս ուներ»:
Հոդվածի համաձայն` դիտորդները չեն բացառում, որ ԲԹԿ-ի կառուցման ձգձգման հիմնական պատճառներից մեկը կարող էր լինել փոփոխվող իրադրությունը Վրաստանում: Բանն այն է, որ Վրաստանում իշխանափոխությունից հետո այդ երկրի նոր կառավարությունը վերանայել է իր նախորդների բոլոր խոշոր նախագծերը: Գործը հասել է նրան, որ վարչապետ Բիձինա Իվանիշվլին հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է ուսումնասիրել ԲԹԿ-ի կառուցման նպատակահարմարությունը:
Սոբյանինի կարծիքով` ՆԱՏՕ-ի կողմից ԲԹԿ-ի օգտագործումը` որպես Աֆղանստանից Եվրոպա բեռների տեղափոխման տրանզիտ, քիչ հավանական է: «Բեռների դուրս բերման հիմնական ճանապարհը դեպի Եվրոպա անցնում է Պակիստանով և արաբական երկրներով: Եթե նույնիսկ այսպես կոչված կասպյան ճանապարհը (ղազախական Ակտայ նավահանգստից դեպի Ադրբեջանի նավահանգիստներ, իսկ այնուհետև` ԲԹԿ երկաթուղի) օգտագործվի, դրա մակարդակը աննշան կլինի. ճանապարհը թանկարժեք է», - նշել է Սոբյանինը:
Եվ ընդհանրապես, փորձագետի կարծիքով, ԲԹԿ-ն առաջին հերթին քաղաքական նախագիծ է, իսկ ծանրաբեռնվածության, բեռնափոխադրումների հսկայական ծավալների մասին խոսակցությունները հիպոթեթիկ բնույթ են կրում:
«Ճանապարհը դեպի Կարս և ընդհանրապես Թուրքիայի երկաթգծի ցանցը պլանավորված էր իրականացնել եվրասիական ճանապարհային միջանցքի շրջանակներում: Սակայն բազմատեսակ բեռների փորձնական խմբաքանակը, որը փոխադրվել է միջազգային միջանքների ճանապարհներով` TRACECA, ESCAP (ՄԱԿ-ի միջանցք) և այլ եվրոպական միջացնքներով, ցույց է տվել, որ ներկա պահին տրանզիտ բեռներ գրեթե չկան, եթե դրանք քաղաքականապես մոտիվացված չեն: Այն բեռները, որոնց կարիքն ունի Ադրբեջանի տնտեսությունը, կապված չեն վրացական ուղղության հետ: Դրանք կարող են փոխադրվել նաև այլ ուղղություններով` օրինակ, Վոլգոդոնով կամ Ռուսաստանի երկաթգծով: Ադրբեջանի համար ծայրահեղ կարևոր տրանսպորտային կապերից է Նախիջևանի հետ ճանապարհը, այլ ոչ թե Վրաստանի միջոցով Թուրքիայի հետ ճանապարհային կապը», – նշել է Ալեքսանդր Սոբյանինը:
Հիշեցնենք, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու շինարարությունը մեկնարկել է 2008թ: 2009թ. դեկտեմբերին Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու շինարարությունը ընդհատվել և վերսկսվել է 2010թ. մայիսին: Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագիծն իր մեջ ընդգրկում է Կարս-Ախալքալաք երկաթուղու շինարարությունը 98կմ երկայնությամբ, որից 68կմ-ը գտնվելու է Թուրքիայի տարածքում, 30կմ-ը` Վրաստանում: Նախագծի նախնական արժեքը 422 միլիոն ԱՄՆ դոլար էր, որից 202 միլիոն դոլարը պլանավորված էր վրացական կողմի շինարարության, իսկ 220 միլիոնը` թուրքական կողմի համար:
Ուղղության փոփոխումից և լրացուցիչ միջոցների հատկացումից հետո ԲԹԿ նախագծի արժեքը 600 միլիոն դոլարից դարձել է 1,2 միլիարդ դոլար: Ընդ որում` տարածքի նախագծման, շինարարության և այլ աշխատանքների համար Ադրբեջանի կողմից հատկացված գումարն աճել է մինչև 775 միլիոն ԱՄՆ դոլար: 2007թ. երկաթուղու վրացական մասի շինարարության համար Ադրբեջանը Վրաստանին 200 միլիոն դոլարի չափով, 25 տարի ժամկետով և տարեկան 1%-ով արտոնյալ վարկ է տրամադրել: Սակայն այդ միջոցները չեն բավարարել, և արդեն 2011թ. Ադրբեջանը տվյալ երկաթուղու շինարարության համար Վրաստանին 575 միլիոն դոլարի չափով և տարեկան արդեն 5%-ով վարկ է տրամադրել:

Строительство железной дороги Баку-Тбилиси-Карс затягивается по политическим причинам. Комментарий обозревателя «НГ»
Строительство железной дороги Баку-Тбилиси-Карс (БТК) затягивается. Специалисты утверждают, что постоянные переносы сроков сдачи объекта в эксплуатацию выглядят больше политическими, нежели техническими. Об этом пишет обозреватель «Независимой газеты» Виктория Панфилова в статье для сайта «Вестник Кавказа».
«Нестыковки при реализации проекта начались едва ли не с первого дня. Вначале Турция, признавая значимость БТК, сетовала на дороговизну строительства ветки из грузинского города Ахалкалаки до Карса и указывала на большую экономическую эффективность от деконсервации уже существующей ветки из Карса до армянского города Гюмри. Несколько независимых турецких экспертов и вовсе настаивали на реализации проекта БТК именно в таком виде: строительство получалось менее затратным, а вовлечение Армении в проект сулило определенную политическую разрядку в регионе», – говорится в публикации.
Однако, согласно статье, категорический отказ Баку от сотрудничества с Ереваном и готовность взять на себя дополнительные финансовые расходы сыграли решающую роль.
Что же касается Грузии, то здесь проект БТК изначально воспринимался неоднозначно, пишет автор. Решение властей взять под него кредит, пусть и однопроцентный, у Азербайджана и отдать строительный подряд азербайджанской же стороне вызывало недоумение, как в рядах оппозиции, так и в экспертных кругах. «Дорога нужна Азербайджану, он и должен оплачивать ее строительство», – забила тревогу экс-министр иностранных дел Саломэ Зурабишвили.
А независимые эксперты и вовсе заговорили о предательстве национальных интересов: с вводом в эксплуатацию БТК грузопотоки с Востока на Запад и обратно будут неизбежно переориентированы, и грузинские порты лишатся части доходов.
Как пояснил автору руководитель Ассоциации приграничного сотрудничества Александр Собянин, «Грузия рассчитывала на более активное участие в азербайджанском транзите и, в первую очередь, переброске углеводородов с трубы на железную дорогу и далее в порт Батуми».
Согласно статье, наблюдатели не исключают, что одной из косвенных причин затягивания строительства БТК могла стать меняющаяся ситуация в Грузии. Дело в том, что после смены власти в Грузии новое правительство этой страны подвергло ревизии все крупные проекты своих предшественников. И дошло до того, что премьер-министр Бидзина Иванишвили объявил необходимым изучить целесообразность строительства БТК.
Что же касается планов по использованию БТК со стороны НАТО для транзита грузов из Афганистана в Европу, то по мнения А. Собянина, это маловероятно. «Основной маршрут вывоза грузов осуществляется через Пакистан и арабские страны и далее в Европу. Так называемый каспийский маршрут (через казахстанский порт Актау в порты Азербайджана и далее по БТК) если и будет использоваться, то в незначительной степени – маршрут дорогой», – сказал Собянин.
И вообще, по мнению эксперта, БТК – в первую очередь политический проект, а разговоры о загруженности, о колоссальных объемах грузоперевозок носят гипотетический характер. «Дорога на Карс и, в целом, железнодорожная сеть в Турции планировалась под евроазиатский транспортный коридор (ТРАСЕКА). Однако пробные партии мультимодальных грузов, которые пропустили по маршрутам международных коридоров: ТРАСЕКА, ЭСКАТО (коридоры ООН) и другим европейским коридорам, показали, что в настоящее время транзитных грузов практически нет, если они политически не мотивированы. Грузы, в которых нуждается экономика Азербайджана, не привязаны к грузинскому направлению. Они могут перенаправляться и другими путями, например, по Волгодону, или по железным дорогам России. Если уж говорить о критически важных транспортных связях, то для Азербайджана это связь с Нахичеваном, но никак не транспортная связанность с Турцией через Грузию», – отметил Александр Собянин.
Напомним, что старт строительству железной дороги Баку-Тбилиси-Карс был дан в 2008 году. В декабре 2009 года строительство железной дороги Баку-Тбилиси-Карс было прервано и возобновлено в мае 2010 года. Железнодорожный проект Баку-Тбилиси-Карс включает строительство железной дороги Карс-Ахалкалаки протяженностью 98 км, из которых 68 км приходятся на турецкую территорию, 30 км – на грузинскую. Предварительная стоимость проекта - $422 млн., из которых $202 млн. планируется потратить на строительство грузинской части, а $220 млн. – турецкой.
После изменения маршрута и выделения дополнительных средств общая стоимость проекта железной дороги Баку-Тбилиси-Карс увеличилась с $600 млн. до $1,2 млрд. При этом, сумма, выделенная Азербайджаном на проектирование участка, строительство и другие работы, увеличена до $775 млн. В 2007 году на строительство грузинского участка железной дороги Азербайджан выделил Грузии льготный кредит на сумму $200 млн., сроком на 25 лет под 1% годовых. Однако, этих средств оказалось недостаточно, и уже в 2011 году для строительства данной железной дороги Азербайджан выделил Грузии кредит в $575 млн. уже под 5% годовых.