Տարածաշրջան 19:32 22/10/2013
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս(ԲԹԿ) երկաթուղու կառուցումը ձգձգվում է: Մասնագետները պնդում են, որ երկաթուղին շահագործման հանձնելու ժամկետների պարբերաբար փոփոխումը ավելի շատ քաղաքական բնույթի է, քան տեխնիկական, գրում է «Независимая газета»-ի թղթակից Վիկտորիա Պանֆիլովան «Вестник Кавказа» կայքում հրապարակված իր հոդվածում:
«Նախագծի իրականացման խնդիրները սկսվել են առաջին իսկ օրվանից: Սկզբում Թուրքիան, ընդունելով ԲԹԿ-ի կարևորությունը, դժգոհում էր, որ վրացական Ախալքալաք քաղաքից մինչև Կարս հասնող ճյուղի շինարարությունը թանկ է արժենում և մատնաշում էր Կարսից մինչև հայկական Գյումրի քաղաքի միջև ընկած և արդեն գոյություն ունեցող ճյուղի շահագործման մեծ տնտեսական արդյունավետություն: Մի քանի անկախ թուրք փորձագետներ պնդում էին ԲԹԿ նախագծի իրականացման հենց այդպիսի տարբերակ. շինարարությունն ավելի էժան կարժենար, իսկ Հայաստանի մանակցությունը նախագծին կնվազեցներ տարածաշրջանում առկա որոշակի քաղաքական լարվածությունը», - նշվում է հոդվածում:
Սակայն, ըստ հոդվածի, Երևանի հետ համագործակցելու Բաքվի բացարձակ մերժումը և լրացուցիչ ֆինանսական ծախսերն իր վրա վերցնելու պատրաստկանությունը որոշիչ դեր խաղացին:
Վրաստանում ԲԹԿ նախագիծը հենց սկզբից էլ միանշանակ չի ընդունվել, գրում է հեղինակը: Նախագծի համար Ադրբեջանից վարկ վերցնելու (նույնիսկ եթե վարկը մեկ տոկոսանոց է) և շինարարական աշխատանքները հենց Ադրբեջանի վերահսկողությանը տալու իշխանության որոշումը շփոթություն էր առաջացրել ինչպես ընդդիմության շարքերում, այնպես էլ փորձագիտական շրջանակներում: «Ճանապարհն Ադրբեջանին է պետք, նա էլ պետք է վճարի դրա շինարարության համար», – տագնապ է հնչեցրել նախկին արտգործնախարար Սալոմե Զուրաբիշվիլին:
Իսկ անկախ փորձագետներն ընդհանրապես խոսում էին ազգային շահերի դավաճանության մասին. ԲԹԿ երկաթուղին շահագործման հանձնելով` աևելքից և արևմուտքից եկող բեռների հոսքերը անխուսափելիորեն կվերաուղղորդվեն, իսկ վրացական նավահանգիստները կզրկվեն եկամուտների մի մասից:
Սահմանային համագործակցության ասոցիացիայի ղեկավար Ալեքսանդր Սոբյանինը հեղինակին պարզաբանել է. «Վրաստանն Ադրբեջանի տրանզիտում ավելի ակտիվ մասնակցության և, առաջին հերթին, ածխաջրածինները խողովակից երկաթուղի տեղափոխելու և այնուհետև դեպի Բաթումիի նավահանգիստ ուղղելու հույս ուներ»:
Հոդվածի համաձայն` դիտորդները չեն բացառում, որ ԲԹԿ-ի կառուցման ձգձգման հիմնական պատճառներից մեկը կարող էր լինել փոփոխվող իրադրությունը Վրաստանում: Բանն այն է, որ Վրաստանում իշխանափոխությունից հետո այդ երկրի նոր կառավարությունը վերանայել է իր նախորդների բոլոր խոշոր նախագծերը: Գործը հասել է նրան, որ վարչապետ Բիձինա Իվանիշվլին հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է ուսումնասիրել ԲԹԿ-ի կառուցման նպատակահարմարությունը:
Սոբյանինի կարծիքով` ՆԱՏՕ-ի կողմից ԲԹԿ-ի օգտագործումը` որպես Աֆղանստանից Եվրոպա բեռների տեղափոխման տրանզիտ, քիչ հավանական է: «Բեռների դուրս բերման հիմնական ճանապարհը դեպի Եվրոպա անցնում է Պակիստանով և արաբական երկրներով: Եթե նույնիսկ այսպես կոչված կասպյան ճանապարհը (ղազախական Ակտայ նավահանգստից դեպի Ադրբեջանի նավահանգիստներ, իսկ այնուհետև` ԲԹԿ երկաթուղի) օգտագործվի, դրա մակարդակը աննշան կլինի. ճանապարհը թանկարժեք է», - նշել է Սոբյանինը:
Եվ ընդհանրապես, փորձագետի կարծիքով, ԲԹԿ-ն առաջին հերթին քաղաքական նախագիծ է, իսկ ծանրաբեռնվածության, բեռնափոխադրումների հսկայական ծավալների մասին խոսակցությունները հիպոթեթիկ բնույթ են կրում:
«Ճանապարհը դեպի Կարս և ընդհանրապես Թուրքիայի երկաթգծի ցանցը պլանավորված էր իրականացնել եվրասիական ճանապարհային միջանցքի շրջանակներում: Սակայն բազմատեսակ բեռների փորձնական խմբաքանակը, որը փոխադրվել է միջազգային միջանքների ճանապարհներով` TRACECA, ESCAP (ՄԱԿ-ի միջանցք) և այլ եվրոպական միջացնքներով, ցույց է տվել, որ ներկա պահին տրանզիտ բեռներ գրեթե չկան, եթե դրանք քաղաքականապես մոտիվացված չեն: Այն բեռները, որոնց կարիքն ունի Ադրբեջանի տնտեսությունը, կապված չեն վրացական ուղղության հետ: Դրանք կարող են փոխադրվել նաև այլ ուղղություններով` օրինակ, Վոլգոդոնով կամ Ռուսաստանի երկաթգծով: Ադրբեջանի համար ծայրահեղ կարևոր տրանսպորտային կապերից է Նախիջևանի հետ ճանապարհը, այլ ոչ թե Վրաստանի միջոցով Թուրքիայի հետ ճանապարհային կապը», – նշել է Ալեքսանդր Սոբյանինը:
Հիշեցնենք, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու շինարարությունը մեկնարկել է 2008թ: 2009թ. դեկտեմբերին Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու շինարարությունը ընդհատվել և վերսկսվել է 2010թ. մայիսին: Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագիծն իր մեջ ընդգրկում է Կարս-Ախալքալաք երկաթուղու շինարարությունը 98կմ երկայնությամբ, որից 68կմ-ը գտնվելու է Թուրքիայի տարածքում, 30կմ-ը` Վրաստանում: Նախագծի նախնական արժեքը 422 միլիոն ԱՄՆ դոլար էր, որից 202 միլիոն դոլարը պլանավորված էր վրացական կողմի շինարարության, իսկ 220 միլիոնը` թուրքական կողմի համար:
Ուղղության փոփոխումից և լրացուցիչ միջոցների հատկացումից հետո ԲԹԿ նախագծի արժեքը 600 միլիոն դոլարից դարձել է 1,2 միլիարդ դոլար: Ընդ որում` տարածքի նախագծման, շինարարության և այլ աշխատանքների համար Ադրբեջանի կողմից հատկացված գումարն աճել է մինչև 775 միլիոն ԱՄՆ դոլար: 2007թ. երկաթուղու վրացական մասի շինարարության համար Ադրբեջանը Վրաստանին 200 միլիոն դոլարի չափով, 25 տարի ժամկետով և տարեկան 1%-ով արտոնյալ վարկ է տրամադրել: Սակայն այդ միջոցները չեն բավարարել, և արդեն 2011թ. Ադրբեջանը տվյալ երկաթուղու շինարարության համար Վրաստանին 575 միլիոն դոլարի չափով և տարեկան արդեն 5%-ով վարկ է տրամադրել:

Region 19:51 22/10/2013
The construction of Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway is delayed. Experts claim that the constant postponement of the railway commissioning has rather political than technical reasons, writes the columnist of "IN" Victoria Panfilova in "Vestnik Kavkaza."
"Disagreements in the project implementation began almost from the first day. Initially, Turkey, recognized the importance of BTK, but complained about the high price of constructing a branch stretching from the Georgian city of Akhalkalak to Kars and pointed at the greater cost-effectiveness of de-preservation of the existing branch from Kars to the Armenian city of Gyumri. Some independent Turkish experts insisted on implementing the BTK project in this very form: the construction in that case would be less expensive, and Armenia's involvement in the project would bring a certain political détente in the region," the article reads.
However, according to the article, the absolute refusal of Baku to cooperate with Yerevan and its willingness to undertake the additional financial costs played a crucial role.
As for Georgia, here BTK project was initially perceived ambiguously, the author writes. The decision of the authorities to take a credit from Azerbaijan, even in one percent, and to sign a construction contract with the Azerbaijani side caused bewildered among the opposition as well as with the experts. "Azerbaijan needs the road, so it is him who has to pay for its construction," ex-Foreign Minister Salome Zurabishvili stated.
The independent experts started to talk about the treason of national interests: with the commissioning of the BTK the cargo flows from East to West and back will inevitably be redirect, and the Georgian ports will lose a part of the revenue.
The head of the Association of cross-border cooperation, Alexander Sobyanin, told the author, "Georgia is counting on a more active participation in the Azerbaijani transit and, first of all, in the transfer of hydrocarbons from the pipes onto the railway and then to Batumi port."
According to the article, observers do not rule out that one of the indirect causes of the BTC construction postponement could be the changing situation in Georgia. The thing is that after the change of power in Georgia, the new government of this country has been revised all of the major projects of their predecessors. And now the Prime Minister Bidzina Ivanishvili has announced about necessity of finding out the expediency of building BTK.
As for the plans of using the BTK by NATO for goods transit from Afghanistan to Europe, then according to A. Sobyanin, this is improbable. "The main route of taking out the cargo lies through Pakistan and Arabic countries to Europe. The so-called Caspian route (lying through the Kazakh port of Aktau to port of Azerbaijan and then through BTK) if it will be used anytime, then to a small extent as the route is expensive," Sobyanin said.
In general, according to the expert, the BTK is first of all a political project, and the talks about the workloads, about the enormous amounts of freight are hypothetical. "The route to Kars and, the railway network in Turkey, in general, was projected under the Eurasian transport corridor (TRACECA). However, the multimodal consignments that were allowed to transfer by the routes of international corridors – TRACECA, ESCAP (corridors of the UN) and other European corridors, showed that at present there are practically no transit goods if they are not politically motivated. The goods that Azerbaijani economy needs is not tied to the Georgian direction. They can be redirected in other routes as well, through Volgodon for example, or by the Russian railways. Speaking of critically important transport links for Azerbaijan, then it is the connection to Nakhichevan, but not transport connectivity with Turkey through Georgia," Alexander Sobyanin said.
The Baku-Tbilisi-Kars construction started in 2008. In December 2009, the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway was interrupted and resumed in May 2010. The railway project BTK includes the construction of the Kars-Akhalkalaki railway with the length of 98 km, of which 68 km are on the Turkish territory, 30 km on Georgian. The preliminary price of the project is $ 422 million, of which $ 202 million will be spent on the Georgian section construction, and $ 220 million on Turkish section construction.
After changing the route and the allocation of the additional funds the total price of Baku-Tbilisi-Kars project rose from $ 600 million to $ 1.2 billion. In 2007, Azerbaijan allocated to Georgia a soft loan of $ 200 million, for a period of 25 years at 1% per annum of the construction of the Georgian railway section. However, these funds were not enough, and in 2011 Azerbaijan allocated a loan of $ 575 million already at 5% per annum for the construction of the Georgian railway.