«Փխրուն հնգյակի» տնտեսական ապագան 2014թ-ին
2014թ-ը կարող է շրջադարձային լինել զարգացող երկրների համար, քանի որ զարգացող տնտեսությունները պետք է հարմարվեն գլոբալ տնտեսական աճի առավել բարձր արագությանը, Չինաստանի կայուն աճին և ԱՄՆ-ի կողմից դրամական կարգավորման կրճատմանը: Այսպիսի տեսակետ է հայտնում Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի անկախ անդամ Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին, ով նշանավոր Fidelity Investments ընկերությունում պատասխանատու է Զարգացող շուկաների ռազմավարության ձևավորման համար:
Ֆոն Ռեկովսկին 2014թ-ին զարգացող տնտեսությունենրի համար կատարված կանխատեսումները և գնահատականները շարադրել է «Զարգացող շուկաներ 2014, ինչպես կենտրոնական բանկերի քաղաքականությունը և աճը կարող են նպաստել շահույթի ստացմանը» զեկույցում, որը հրապարակված է Fidelity Investments-ի կայքում:
Փորձագետի գնահատականներով, ֆինանսական շուկայում պետք է սպասել լարվածության երկրորդ փուլի առաջ գալուն` որպես Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից պարտատոմսերի գնման կրճատման հետևանք: Սակայն նրա դիտարկումով` չարժե միայն տոկոսադրույքների աճի հետևանքով զարգացող տնտեսությունների համար բացասական հետևանքներ սպասել: Պետք է դիտարկել, որ փոխատվական կապիտալի շուկայի համար կատարված կանխատեսումները բավականին զգուշական են:
ԱՄՆ-ի վարած արժութային քաղաքականությունն անշուշտ իր ազդեցությունը կունենա այնպիսի երկրների տնտեսության վրա, ինչպիսիք են Բրազիլիան, ՀԱՀ-ը, Հնդկաստանը, Թուրքիան և Ինդոնեզիան, որոնք միասին հայտնի են որպես «փխրուն հնգյակ»: Այս երկրների տնտեսությունները մոտակա ժամանակներում ամենայն հավանականությամբ կտուժեն կապիտալի արտահոսքի հետևանքով, ինչն իր հերթին կնվազեցնի այդ երկրների արժույթների փոխարժեքը:
Ֆոն Ռեկովսկին կանխատեսումներ է արել նաև Չինաստանի տնտեսական զարգացման վերաբերյալ: Հիմնական սլաքները հավաքվում են այն կետում, որ 2014թ-ին Չինաստանի` ինչպես և մյուս զարգացող երկրների համար ամենաօպտիմալ տարբերակը կլինի այն, որ դրանք կունենան ոչ այնքան «թեժ» և ոչ այնքան «սառը» տնտեսական ակտիվություն: Տնտեսական աճը այս տարում Չինաստանի համար կարող է կազմել 5%-7%, մինչդեռ նախորդ տասնամյակում այն միջինը կազմել է 8%-10%:
Մասնագետի կանխատեսումների համաձայն` զարգացող երկրների կայուն զարգացման համար ընթացիկ տարում մեծ նշանակույթուն են ունենալու անցկացվելիք ընտրությունները: Ինչպես նշվում է` համընդհանուր ընտրություններ են սպասվում Հնդկաստանում, նախագահական ընտրություններ` Թուրքիայում և Բրազիլիայում, խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններ` Ինդոնեզիայում և այլն, իսկ դրանք չեն կարող իրենց ուղղակի կամ անուղղակի ազդեցությունները չունենալ տնտեսության վրա, քանի որ, որպես կանոն, ընտրություններից 3-6 ամիս առաջ նկատվում է շուկայական տարբեր ցուցիչների վատթարացում:
Տնտեսական զարգացման վրա 2014թ-ին մեծ ազդեցություն է ունենալու նաև կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացումն այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Բրազիլիան և Հնդկաստանը, քանի որ ներդրումներ կատարողներն արդեն ականատես են եղել Ֆիլիպիններում և Մեքսիկայում իրականացված բարեփոխումների արդյունքները և գուցե ձգտեն իրենց կապիտալը տեղափոխել այնտեղ:
Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին իր ծավալուն աշխատանքում անդրադարձել է նաև Եվրոպայում նկատվող տնտեսական աճի տեմպերի թուլացմանը, զարգացող երկրներում ներդրում կատարող հիմնական աղբյուրների հնարավորություններին, Էներգակիրների գների դինամիկային, զարգացած երկրների կողմից մրցակցության սրմանը և այլն:

Экономика 12:47 24/01/2014
2014 год может стать переходным для инвесторов на развивающихся рынках, поскольку активы на рынках будут адаптироваться к более быстрому глобальному росту, умеренному росту в Китае и сокращению денежного стимулирования в США. Такое мнение в опубликованном на сайте Fidelity Investments докладе «Развивающиеся рынки 2014. Каким образом политики центральных банков и рост могут способствовать прибыли» выразил эксперт по стратегиям развивающихся рынках в компании Fidelity Investments Роберт фон Рековски
По мнению фон Рековски, следует ожидать второго раунда волнений на рынке как результат сокращения покупок облигаций Федеральной резервной системой (ФРС) США (так называемого «тэйперинга»), но одно только повышение процентных ставок еще не означает отрицательных последствий для развивающихся фондовых рынков. Прогнозы относительно рынка заемного капитала, напротив, более осторожны.
Денежно-кредитная политика США, как отметил  фон Рековски, может иметь значительное влияние на развивающиеся фондовые рынки в 2014г. Так называемая «хрупкая пятерка»—Бразилия, ЮАР, Индия, Турция и Индонезия—по всей вероятности в ближайшее время больше всего пострадает от оттока иностранного капитала, что в свою очередь повлечет за собой обесценение их валют.
По прогнозам эксперта, в 2014г. оптимальным вариантом для Китая, так же, как и для развивающихся рынков в целом, будет не слишком «горячая» и не слишком «холодная» экономика. Обусловленные инвестициями расходы, в основном на недвижимость, по всей вероятности сократятся до умеренных темпов, а параллельный переход к обусловленному потреблением росту может снизить темпы роста ВВП до более устойчивых 5%–7% в противовес «горячим» 8%–10% за последнее десятилетие.
«В 2014г. развивающимся странам предстоит столкнуться с рядом вызовов во внутриполитической жизни в связи с выборами, от результатов которых зависят и результаты реформ. Особенно напряженной будет первая половина года: всеобщие выборы в ЮАР (апрель); парламентские и президентские выборы в Индонезии (соответственно апрель и июль); парламентские выборы в Венгрии (апрель); президентские выборы в Колумбии (май) и всеобщие выборы в Индии (май). В 2014г. также пройдут президентские выборы в Турции (август) и Бразилии (октябрь) — странах, где не смолкают уличные протесты по поводу экономической политики властей. За три-шесть месяцев до выборов, как правило, наблюдается тенденция ухудшения рыночных показателей в условиях нестабильности политики, с последующим восстановлением после выборов вне зависимости от их результатов», - пишет он.
«Перед тем, как делать инвестиции в странах, нуждающихся в структурных реформах, таких, как Бразилия или Индия, инвесторы должны провести детальный анализ, в то время как страны, где реформы уже дали положительные результаты, такие, как Филиппины или Мексика, более многообещающие с точки зрения риска и уровня окупаемости инвестиций», - считает эксперт.
В своем исследовании Роберт фон Рековски обратился и к ослаблению темпов экономического роста в Европе, возможностей основных источников финансирования для развивающихся рынков, динамики цен на энергоносители и конкуренции со стороны развитых стран.