«Փխրուն հնգյակի» տնտեսական ապագան 2014թ-ին
2014թ-ը կարող է շրջադարձային լինել զարգացող երկրների համար, քանի որ զարգացող տնտեսությունները պետք է հարմարվեն գլոբալ տնտեսական աճի առավել բարձր արագությանը, Չինաստանի կայուն աճին և ԱՄՆ-ի կողմից դրամական կարգավորման կրճատմանը: Այսպիսի տեսակետ է հայտնում Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի անկախ անդամ Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին, ով նշանավոր Fidelity Investments ընկերությունում պատասխանատու է Զարգացող շուկաների ռազմավարության ձևավորման համար:
Ֆոն Ռեկովսկին 2014թ-ին զարգացող տնտեսությունենրի համար կատարված կանխատեսումները և գնահատականները շարադրել է «Զարգացող շուկաներ 2014, ինչպես կենտրոնական բանկերի քաղաքականությունը և աճը կարող են նպաստել շահույթի ստացմանը» զեկույցում, որը հրապարակված է Fidelity Investments-ի կայքում:
Փորձագետի գնահատականներով, ֆինանսական շուկայում պետք է սպասել լարվածության երկրորդ փուլի առաջ գալուն` որպես Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից պարտատոմսերի գնման կրճատման հետևանք: Սակայն նրա դիտարկումով` չարժե միայն տոկոսադրույքների աճի հետևանքով զարգացող տնտեսությունների համար բացասական հետևանքներ սպասել: Պետք է դիտարկել, որ փոխատվական կապիտալի շուկայի համար կատարված կանխատեսումները բավականին զգուշական են:
ԱՄՆ-ի վարած արժութային քաղաքականությունն անշուշտ իր ազդեցությունը կունենա այնպիսի երկրների տնտեսության վրա, ինչպիսիք են Բրազիլիան, ՀԱՀ-ը, Հնդկաստանը, Թուրքիան և Ինդոնեզիան, որոնք միասին հայտնի են որպես «փխրուն հնգյակ»: Այս երկրների տնտեսությունները մոտակա ժամանակներում ամենայն հավանականությամբ կտուժեն կապիտալի արտահոսքի հետևանքով, ինչն իր հերթին կնվազեցնի այդ երկրների արժույթների փոխարժեքը:
Ֆոն Ռեկովսկին կանխատեսումներ է արել նաև Չինաստանի տնտեսական զարգացման վերաբերյալ: Հիմնական սլաքները հավաքվում են այն կետում, որ 2014թ-ին Չինաստանի` ինչպես և մյուս զարգացող երկրների համար ամենաօպտիմալ տարբերակը կլինի այն, որ դրանք կունենան ոչ այնքան «թեժ» և ոչ այնքան «սառը» տնտեսական ակտիվություն: Տնտեսական աճը այս տարում Չինաստանի համար կարող է կազմել 5%-7%, մինչդեռ նախորդ տասնամյակում այն միջինը կազմել է 8%-10%:
Մասնագետի կանխատեսումների համաձայն` զարգացող երկրների կայուն զարգացման համար ընթացիկ տարում մեծ նշանակույթուն են ունենալու անցկացվելիք ընտրությունները: Ինչպես նշվում է` համընդհանուր ընտրություններ են սպասվում Հնդկաստանում, նախագահական ընտրություններ` Թուրքիայում և Բրազիլիայում, խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններ` Ինդոնեզիայում և այլն, իսկ դրանք չեն կարող իրենց ուղղակի կամ անուղղակի ազդեցությունները չունենալ տնտեսության վրա, քանի որ, որպես կանոն, ընտրություններից 3-6 ամիս առաջ նկատվում է շուկայական տարբեր ցուցիչների վատթարացում:
Տնտեսական զարգացման վրա 2014թ-ին մեծ ազդեցություն է ունենալու նաև կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացումն այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Բրազիլիան և Հնդկաստանը, քանի որ ներդրումներ կատարողներն արդեն ականատես են եղել Ֆիլիպիններում և Մեքսիկայում իրականացված բարեփոխումների արդյունքները և գուցե ձգտեն իրենց կապիտալը տեղափոխել այնտեղ:
Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին իր ծավալուն աշխատանքում անդրադարձել է նաև Եվրոպայում նկատվող տնտեսական աճի տեմպերի թուլացմանը, զարգացող երկրներում ներդրում կատարող հիմնական աղբյուրների հնարավորություններին, Էներգակիրների գների դինամիկային, զարգացած երկրների կողմից մրցակցության սրմանը և այլն:

Economy 12:17 24/01/2014
Fidelity’s emerging market strategist Bob von Rekowsky believes 2014 may be a transition year—as emerging market assets adjust to faster overall global growth, more moderate growth from China, and a tapering of monetary stimulus in the United States.
Von Rekowsky presented his predictions and assessments for emerging markets for 2014 in a report titled “Emerging markets 2014. How central bank policy and increasing growth could drive returns,” published on Fidelity Investments website.
Von Rekowsky anticipates another round of taper tumult, but believes a rising interest rate environment alone does not necessarily mean negative returns for emerging market stocks.
According to the expert, U.S. monetary policy may significantly impact emerging market stocks and bonds in 2014. The so-called “fragile five”—Brazil, South Africa, India, Turkey, and Indonesia—are among the most likely to suffer foreign capital outflows in the near term, which could drive their exchange rates lower.
Von Rekowsky believes that for 2014, a not-too-hot/not-too-cold economy may prove just right for China, and for emerging markets broadly. A concurrent transition to consumer-led growth could bring overall GDP growth rates down to a more sustainable 5%–7% range, down from last decade’s heady 8%–10% range.
Emerging markets face an array of election challenges in 2014, with the potential for both optimism and disappointment with regard to necessary structural reform outcomes. The first half of the year is particularly significant, with general elections in South Africa (April); parliamentary and presidential elections in Indonesia (April and July, respectively); parliamentary elections in Hungary (April); presidential elections in Colombia (May); and general elections in India (May). In 2014, presidential elections will be held in Turkey (August) and Brazil (October), two countries whose economic management have been the subject of street protests by unhappy constituents.
Investors should closely assess investments in countries in need of structural reform, such as Brazil and India, while investments in countries where prospects have improved, including Philippines and Mexico, should offer a better risk/reward tradeoffs.
Von Rekowsky also touched upon slow growth in Europe, financing sources for emerging markets, impact of lower energy prices and disruptive technologies, potential spillover effects from an emerging market sovereign crisis and some other issues.