Հասարակություն 12:23 17/02/2014
«Իրանը ևս կարող է լավաշը գրանցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային արժեքների ցանկում»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Իրանի Մշակույթի, զբոսաշրջության և ձեռքի աշխատանքների կազմակերպության մշակութային արժեքների գրանցման բաժնի ղեկավար Ֆարհադ Նազարին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը 2013թ. դեկտեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ հայկական լավաշի պատրաստման արվեստը կարող է ընդգրկվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության ոչ նյութական արժեքների ցուցակում: Սույն տեղեկատվությունը հրապարակվելուց հետո իրանական ԶԼՄ-ները, ինչպիսիք՝ «ԻՌՆԱ», «ԻՍՆԱ» և «թաբնաք.իռ» կայքերն են, սկսեցին ակտիվորեն լուսաբանել լավաշի հարցը:
Խնդրին անդրադարձան իրանցի հետազոտող, մշակութաբան Մաասումե Էբրահիմին և ԻԻՀ «Իսլամական մեծ հանրագիտարանի» գիտխորհրդի անդամ Ալի Բոլուքբաշին, որոնք իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել էին, որ լավաշն իրանցիների հնագույն ավանդական հացատեսակներից մեկն է, և որ, Հայաստանը, ազդեցություն կրելով իրանական մշակույթից, լավաշի պատրաստման արվեստը Իրանից է վերցրել:
Իրանի Մշակույթի, զբոսաշրջության և ձեռքի աշխատանքների կազմակերպության մշակութային արժեքների գրանցման բաժնի ղեկավար Ֆարհադ Նազարին, անդրադառնալով լավաշի շուրջ բարձրացված աղմուկին, մասնավորապես նշել է. «Այն որ Հայաստանը ցանկանում է լավաշը գրանցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում, չի նշանակում, որ Իրանն էլ չի կարող նույն բանն անել: Մի շարք ոչ նյութական մշակութային արժեքներ կան, որոնք տարածված են տարբեր երկրներում: Լավաշը՝ դա հայկական բառ է, և այդ հացատեսակի հայրենիքը պատկանում է նաև Հայաստանին»:

Иранский чиновник: Лаваш – армянское слово, а его родиной является Армения
«Иран также может включить искусство приготовления лаваша в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО»,– заявил в интервью иранскому информагентству «ИРНА» заведующий отделом регистрации культурных ценностей Иранской организации культурного наследия и туризма Фархад Назари.
Отметим, что 23 декабря 2013 года замминистра культуры Армении Арев Самуелян сообщила, что искусство приготовления армянского лаваша может быть включено в список всемирного нематериального наследия ЮНЕСКО. После публикации этой информации иранские СМИ, в частности «ИРНА», «ИСНА», «табнак.ир», стали активно освещать эту тему.
К теме обратились иранский специалист по культурологии Маасуме Эбрагими и член Высшего научного совета при Центре великой исламской энциклопедии Ирана Али Болукбаши, которые в интервью иранскому информагентству «ИСНА» заявили, что лаваш – древнейший вид традиционного хлебного изделия иранцев, а Армения под влиянием иранской культуры переняла искусство приготовления лаваша у Ирана.
Фархад Назари, касаясь бурных обсуждений вокруг этой темы, отметил: «То, что Армения хочет включить искусство приготовления лаваша в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, не означает, что Иран не может сделать то же самое. Существует ряд нематериальных культурных ценностей, которые распространены в разных странах. Лаваш – армянское слово и родиной этого вида хлебного изделия является и Армения».