Հասարակություն 12:23 17/02/2014
«Իրանը ևս կարող է լավաշը գրանցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային արժեքների ցանկում»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Իրանի Մշակույթի, զբոսաշրջության և ձեռքի աշխատանքների կազմակերպության մշակութային արժեքների գրանցման բաժնի ղեկավար Ֆարհադ Նազարին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը 2013թ. դեկտեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ հայկական լավաշի պատրաստման արվեստը կարող է ընդգրկվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության ոչ նյութական արժեքների ցուցակում: Սույն տեղեկատվությունը հրապարակվելուց հետո իրանական ԶԼՄ-ները, ինչպիսիք՝ «ԻՌՆԱ», «ԻՍՆԱ» և «թաբնաք.իռ» կայքերն են, սկսեցին ակտիվորեն լուսաբանել լավաշի հարցը:
Խնդրին անդրադարձան իրանցի հետազոտող, մշակութաբան Մաասումե Էբրահիմին և ԻԻՀ «Իսլամական մեծ հանրագիտարանի» գիտխորհրդի անդամ Ալի Բոլուքբաշին, որոնք իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել էին, որ լավաշն իրանցիների հնագույն ավանդական հացատեսակներից մեկն է, և որ, Հայաստանը, ազդեցություն կրելով իրանական մշակույթից, լավաշի պատրաստման արվեստը Իրանից է վերցրել:
Իրանի Մշակույթի, զբոսաշրջության և ձեռքի աշխատանքների կազմակերպության մշակութային արժեքների գրանցման բաժնի ղեկավար Ֆարհադ Նազարին, անդրադառնալով լավաշի շուրջ բարձրացված աղմուկին, մասնավորապես նշել է. «Այն որ Հայաստանը ցանկանում է լավաշը գրանցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում, չի նշանակում, որ Իրանն էլ չի կարող նույն բանն անել: Մի շարք ոչ նյութական մշակութային արժեքներ կան, որոնք տարածված են տարբեր երկրներում: Լավաշը՝ դա հայկական բառ է, և այդ հացատեսակի հայրենիքը պատկանում է նաև Հայաստանին»:

Iran official: Lavash is Armenian word and Armenia is motherland of lavash
“Iran as well can register lavash in UNESCO list of intangible cultural heritage,” said the head of the cultural value registration department of Iran Cultural Heritage, Handcrafts and Tourism Organization, Farhad Nazari, as it is reported by «Tabnak.ir».
Note that RA Deputy Minister of Culture, Arev Samuelyan, during a press conference, on December 23, 2013 declared that the art of making lavash can be included in UNESCO intangible cultural heritage list.
After the statement was published, the Iranian mass media, particularly IRNA, ISNA and taqnab.ir websites actively started to cover the lavash issue.
An Iranian researcher, culture specialist Masoumeh Ebrahimi, and the Council member of the Center for the Great Islamic Encyclopedia of Iran Ali Bolukbasi referred to the lavash issue in their interview with IRNA news agency and noted that lavash is one of the traditional types of Iranian bread and that Armenia being influenced by Iranian culture took the art of making lavash from Iran.
The head of the cultural value registration department of Iran Cultural Heritage, Handcrafts and Tourism Organization, Farhad Nazari referring to the issue, particularly noted, “The fact that Armenia wants to register lavash in UNESCO doesn’t mean that Iran cannot do that. There are a vast number of cultural values that are common in different countries. Lavash is an Armenian word and Armenia is the motherland of lavash.”