Նախագահը ներկա է գտնվել Արդարադատության ակադեմիայի բացման արարողությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել մայրաքաղաքում Արդարադատության ակադեմիայի բացման արարողությանը: Հանրապետության Նախագահը շրջել է ակադեմիայի նորակառույց մասնաշենքում, ծանոթացել պայմաններին, զրուցել ակադեմիայի կառավարումն ու ընթացիկ գործունեությունն իրականացնող պատասխանատուների, ինչպես նաև ուսումնական գործընթացում ներգրավված առաջին մասնակիցների հետ: Այս մասին հաղորդում են Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Արդարադատության ակադեմիան հիմնադրվել է ՀՀ Կառավարության 2013թ. սեպտեմբերի 13-ի N990-Ա որոշմամբ: Հիմնադիրը Հայաստանի Հանրապետությունն է, իսկ հիմնադրի անունից հանդես եկող պետական լիազոր մարմինը՝ Արդարադատության նախարարությունը:
Ակադեմիայի գործունեության նպատակներն են՝ դատավորների և դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձանց մոտ անհրաժեշտ հմտությունների ձևավորումը և մասնագիտական գիտելիքների ընդլայնումը, գործող դատավորների, դատախազների, դատական ծառայողների, դատախազության աշխատակազմում պետական ծառայողների, դատական կարգադրիչների մասնագիտական գիտելիքների և աշխատանքային ունակությունների շարունակական կատարելագործումը, դատավորների և դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձանց կրթական ծրագրերի աստիճանական մերձեցումը, համա տեղ կրթական ծրագրերի իրականացումը:
Արդարադատության ակադեմիայի խնդիրն է՝ կյանքի կոչել դատավորների և դատախազների մասնագիտական պատրաստման և վերապատրաստման որակապես նոր մոտեցումներ, որոնք բխում են ՀՀ Նախագահի կողմից հաստատված Իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարության ծրագրից:

Образование 15:39 18/03/2014
Президент Армении Серж Саргсян сегодня присутствовал на церемонии открытия Академии юстиции в Ереване. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Согласно информации, президент осмотрел здание, ознакомился с условиями, побеседовал с лицами, ответственными за управление и текущую деятельность Академии, а также первыми участниками, вовлеченными в учебный процесс.
Академия юстиции основана в соответствии с решением правительства Армении от 13 сентября 2013 года. Ее учредителем является Республика Армения, а государственным полномочным органом, выступающим от имени учредителя, – министерство юстиции РА.
Целью создания Академии является формирование у включенных в список кандидатов в судьи и прокуроры лиц необходимых навыков, расширение их профессиональных знаний, постепенное сближение образовательных программ, реализация совместных образовательных программ.
Задача Академии юстиции – воплотить в жизнь качественно новые подходы профессиональной подготовки и стажировки судей и прокуроров, исходящие из Стратегической программы правовых и судебных реформ Армении на 2012-2016 гг..