Հասարակություն 11:10 15/04/2014
«Հայոց ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի կառավարության համար գլխացավանք է դարձել»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Թուրքիայի «Գիրիսուն» համալսարանի դասախոս Աբբաս Ղարե Աղաչլուն:
Իրանցի գիտնականը, անդրադառնալով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը, նշել է. «Մինչ այդ, աշխարհի 36 երկրի խորհրդարան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության փաստը: Հաշվի առնելով Անկարայի և Վաշինգտոնի հարաբերություններում առաջացող լարվածությունը՝ հնարավոր է, որ ԱՄՆ Սենատը պաշտոնապես ճանաչի Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը»:
Շարունակելով խոսքը՝ Աբբաս Ղարե Աղաչլուն հավելել է. «Մինչ այդ հրեական լոբբին կարողանում էր արգելափակել նմանատիպ օրինագծերը. Սակայն «Մավի Մարմարա» նավի հետ կապված միջադեպից հետո իրավիճակը փոխվեց և չեմ կարծում, որ այսուհետ հրեական լոբբին նախկինի պես օգնի Թուրքիային: Եթե հայկական, հրեական և հունական լոբբիները միավորվեն, ապա ԱՄՆ Սենատը կհաստատի Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը»:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին՝ իրանցի գիտնական նշել է. «Մինչև 2015թ. Թուրքիայի համար դժվար է լինելու. Մի կողմից նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները, մյուս կողմից սիրիական ճգնաժամը»:
Թեմայի առնչության այլ հրապարակումներ՝
Հայկական «լոբբին» կօգնի՞ արդյոք Իրանին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Իրանի նախագահի օգնական. Օսմանյան Թուրքիան մեղադրվում է միլիոնավոր հայերի ցեղասպանության ենթարկելու մեջ

Society 15:40 15/04/2014
“Armenian Genocide issue has become a headache for Turkish government,” Abbas Ghare Aghachlu, professor at Turkish “Girisun” university, has told to Iranian IRNA news agency.
Iranian scientist has touched upon the resolution of recognition of the Armenian Genocide by the foreign relations commission of the U.S. Senate, and has noted, “Previously parliaments of 36 countries had recognized the Armenian Genocide. Regarding the growing tension between Ankara and Washington it is possible that the U.S. Senate will officially recognize the Armenian Genocide implemented by the Ottoman Turkey.”
Abbas Ghare Aghachlu also added, “Before the Jewish lobby was managing to hinder such drafts. The situation changed after the “Mavi Marmara” ship incident. I don’t think that the Jewish lobby will support Turkey as it did before. If the Armenian, Jewish and Greek lobbies unite, the U.S. Senate will approve the Armenian Genocide resolution.”
Coming up to the 100th anniversary of the Armenian Genocide the Iranian scientist has noted, “It will be hard for Turkey till 2015; the presidential; and parliamentary elections on one hand and the Syrian crises on another.”