Հասարակություն 11:10 15/04/2014
«Հայոց ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի կառավարության համար գլխացավանք է դարձել»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Թուրքիայի «Գիրիսուն» համալսարանի դասախոս Աբբաս Ղարե Աղաչլուն:
Իրանցի գիտնականը, անդրադառնալով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը, նշել է. «Մինչ այդ, աշխարհի 36 երկրի խորհրդարան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության փաստը: Հաշվի առնելով Անկարայի և Վաշինգտոնի հարաբերություններում առաջացող լարվածությունը՝ հնարավոր է, որ ԱՄՆ Սենատը պաշտոնապես ճանաչի Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը»:
Շարունակելով խոսքը՝ Աբբաս Ղարե Աղաչլուն հավելել է. «Մինչ այդ հրեական լոբբին կարողանում էր արգելափակել նմանատիպ օրինագծերը. Սակայն «Մավի Մարմարա» նավի հետ կապված միջադեպից հետո իրավիճակը փոխվեց և չեմ կարծում, որ այսուհետ հրեական լոբբին նախկինի պես օգնի Թուրքիային: Եթե հայկական, հրեական և հունական լոբբիները միավորվեն, ապա ԱՄՆ Սենատը կհաստատի Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը»:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին՝ իրանցի գիտնական նշել է. «Մինչև 2015թ. Թուրքիայի համար դժվար է լինելու. Մի կողմից նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները, մյուս կողմից սիրիական ճգնաժամը»:
Թեմայի առնչության այլ հրապարակումներ՝
Հայկական «լոբբին» կօգնի՞ արդյոք Իրանին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Իրանի նախագահի օգնական. Օսմանյան Թուրքիան մեղադրվում է միլիոնավոր հայերի ցեղասպանության ենթարկելու մեջ

Комментарии 12:22 15/04/2014
«Вопрос Геноцида армян стал головной болью для правительства Турции»,– об этом, как передает иранское информагентство «ИРНА», заявил преподаватель Гиресунского университета Аббас Каре Агачлу.
Касаясь принятия Комитетом по внешним отношениям Сената США резолюции о Геноциде армян в Османской империи, иранский ученый отметил: «До этого законодательные органы 36 стран признали Геноцид армян. Учитывая растущую напряженность в отношениях между Анкарой и Вашингтоном, возможно, что Сенат США официально признает Геноцид армян в Османской империи».
Продолжая речь, Аббас Каре Агачлу подчеркнул: «До этого еврейское лобби могло блокировать подобные законопроекты. Однако после инцидента с судном „Мави Мармара” ситуация изменилась, и не думаю, что еврейское лобби как и прежде будет поддерживать Турцию. Если армянское, еврейское и греческое лобби объединятся, то Сенат США одобрит резолюцию о Геноциде армян».
Касаясь мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян, ученый отметил: «До 2015 года Турции будет сложно: с одной стороны президентские и парламентские выборы, а с другой – сирийский кризис».