Տարածաշրջան 17:03 20/05/2014
Լեյլա Յունուս. Ադրբեջանի դպրոցական գրքերում գրված է, որ քրիստոնյաները ադրբեջանական ժողովրդի թշնամիներն են
«Իմ և ամուսնուս լուսանկարները, որտեղ երևում է, որ մենք խաչ ենք կրում, ինչպես նաև իշխող կուսակցության պատգամավորների, Գիտությունների ակադեմիայի աշխատակիցների հայտարարությունները այն մասին, թե մենք հայրենիքի դավաճաններ ենք, հանցագործներ և Հայաստանի լրտեսներ, բացահայտ բռնության և ջարդի կոչ են հանդիսանում»: Այս մասին հայտարարել է ադրբեջանցի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը «Rex» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցի ժամանակ:
Իրավապաշտպանը նշել է, որ ինքը հրապարակայնորեն քննադատում է ադրբեջանական դպրոցների պատմության գրքերի հեղինակներին, որոնցում երեխաներին 10 տարեկանից ներշնչում են, որ ադրբեջանական ժողովրդի թշնամիները՝ քրիստոնյաներն են, իսկ հայերին անվանում են «սև հագուստով անհավատներ»:
«Իմ՝ պատմական գիտությունների թեկնածուի մտքով, երբեք չէր կարող անցնել, որ պատմության դպրոցական գրքերում գրված կլինի, թե Ադրբեջանում մուսուլմանների՝ շիաների և սուննիների միջև առկա տարաձայնությունների մեղավորները հենց քրիստոնյաներն են, մասնավորապես հայերը»,-նշում է Յունուսը:
Իրավապաշտպանը պատմում է, որ իրենց բակում ապրում էին ադրբեջանցիներ ու հայեր, ռուսներ, հրեաներ, թաթարներ և ուկրաինացիներ, և ինքը երբեք նրանց ազգության և հավատի միջև տարբերություն չի դրել:
«Այսօր, երբ իշխանամետ թերթերը, լրատվական կայքերը, ռադիոն և հեռուստաալիքները ամեն օր հայտարարում են, որ ես և իմ ամուսինը հայրենիքի «դավաճաններ» ու «թշնամիներ» ենք, որ ես «մաքուր ադրբեջանցի» չեմ, այլ ռուսախոս «խառնուրդ» եմ, երբ ոստիկանության գնդապետ Ի. Ասադովը հրապարակայնորեն լրագրողների ներկայությամբ արդարացնում էր իմ նկատմամբ բռնություն կիրառած ոստիկանին, նշելով, որ ես ադրբեջանցի չեմ, այլ հայ եմ, այս ամենը տեսնելով ես վախենում եմ իմ երկրի ապագայի համար»:
Լեյլա Յունուսը հիշեցրել է նաև, թե ինչպես էր հավաքի ժամանակ, մի հասարակ տգետ ադրբեջանցի քրիստոնյաների և առաջին հերթին հայերի հետ հաշվեհարդար տեսնելու կոչ էր անում:
«Իմ կողքին նստած էր ամբողջ երկրով մեկ հայտնի ռեժիսոր, ես նրան խնդրեցի ելույթ ունենալ և կանգնեցնել այս անհեթեթությունը: Արվեստի վաստակավոր գործիչը պատասխանեց, որ այն աստիճան լավ չի տիրապետում ադրբեջաներենին, որ կարողանա արժանի հակահարված տալ ելույթ ունեցողին, ռեժիսորի ձեռքերը դողում էին: Այդ ժամանակ ես խոսք վերցրեցի և ելույթ ունեցա ռուսերենով, անկեղծորեն ասելով , ով է հանդիսանում նախորդ բանախոսը: Իհարկե իմ ելույթը ընդհատեցին, իհարկե իմ վրա բռունցքներով հարձակվեցին, բայց հարձակվողները քաջ են լինում դիմադրության բացակայության ժամանակ»,- ասաց Յունուսը:
Ի պատասխան այն հարցի, թե ինչու է Ադրբեջանի ղեկավարությունը խոչընդոտում «ժողովրդական դիվանագիտության» զարգացմանը, իրավապաշտպանը նշեց, որ ավտորիտար ռեժիմին միշտ պետք է արտաքին թշնամի, որի դեմ քարոզչություն է իրականացվում, որի հետ կապերի մեջ էլ մեղադրում են հակառակորդներին:
«Մենք փաստորեն վերադարձել ենք 30-ական թթ. սովետական անցյալ: «Ով մեզ հետ չէ, նա մեր դեմ է»: Հենց դա է այսօրվա կարգախոսը: Ռեժիմի խնդիրն է վերահսկել բոլորին և ամեն ինչ, այդ թվում «ժողովրդական դիվանագիտությունը»:
Ըստ նրա, երբ հանրային դիվանագիտությունը սահմանափակվում է Եվրասիայի լայն տարածքներում Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների վերահսկվող հանդիպումներով, որոնք անցնում են բռնցքամարտերի նման, դա դեռ համբերում են: Իսկ երբ հայերի և ադրբեջանցիների համատեղ աշխատանքը դառնում է անվերահսկելի Ադրբեջանի իշխանությունների համար, ապա անմիջապես վառվում է «կարմիր լույսը»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28-ին երեկոյան Բաքվի օդանավակայանում Դոհա մեկնելիս կալանավորել էին հայտնի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը և նրա ամուսին Արիֆ Յունուսը: Նրանք մտադրվել էին մեկնել Փարիզ և այնուհետև Բրյուսել՝ ԵՄ-ի հրավերով միջազգային միջոցառմանը մասնակցելու համար: Լ. Յունուսը տեղափոխվել է հարցաքննության Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության ծանր հանցագործությունների գծով քննչական վարչություն, որտեղ նա անցկացրել է 9 ժամ: Արիֆ Յունուսը հոսպիտալացվել է նախաինսուլտային վիճակում: Ինչպես նաև Յունուսի բնակարանում ու աշխատավայրում խուզարկություններ են կատարվել:
Նշենք, որ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մույժնիեքսը, ԵՄ-ը, ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտը, Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատունը և իրավապաշտպան կազմակերպությունները, ինչպիսիք են Նորվեգիայի Հելսինկյան կոմիտեն, Human Rights Watch-ը, Freedom House-ը, իրավապաշտպան կազմակերպությունների Միջազգային ֆեդերացիան (FIDH), քննադատեցին Բաքվում իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի կալանավորումը:
Ավելի վաղ Բաքվում ձերբակալվել էր «Զերկալո» թերթի լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովը, ում մեղադրում էին Հայաստանի օգտին լրտեսության մեջ:

Общество 10:37 20/05/2014
«Публикация сегодня наших с мужем фотографий с крестами на шее, заявления депутатов от правящей партии, сотрудников Академии наук о том, что мы изменники родины, преступники и шпионы Армении - это откровенный призыв к насилию, к погрому», - заявила в интервью информационному агентству REX азербайджанская правозащитница Лейла Юнус.
Правозащитница отметила, что она публично критикует авторов азербайджанских школьных учебников истории, в которых детям с 10-летнего возраста внушают, что враги азербайджанского народа - это христиане, а армян называют «неверными в черных одеждах».
«Мне, доктору исторических наук, никогда не могло прийти в голову, что в школьных учебниках истории будет написано, что виновниками разделения в Азербайджане мусульман на шиитов и суннитов были именно христиане и, конечно, армяне»,- отмечает Юнус.
Правозащитница рассказывает, что в их дворе жили азербайджанцы и армяне, русские, евреи, татары и украинка. Юнус отметила, что для нее не было и нет различий в нации и вере: «И когда сегодня все проправительственные газеты, интернет-порталы, радио и телеканалы ежедневно кричат, что мы с мужем “предатели” родины и “враги”, что я не “чистая азербайджанка”, а русскоговорящая “полукровка”, когда полковник полиции И. Асадов публично при журналистах оправдывал насилие в отношении меня со стороны полицейского тем, что я не азербайджанка, а армянка, то мне становится страшно за будущее моей страны».
Лейла Юнус напомнила, как во время одного собрания, неграмотный и невежественный азербайджанский провинциал призывал к расправе над христианами, в первую очередь армянами. «Рядом со мной сидел известный на всю страну кинорежиссёр, я попросила его выступить и остановить этот бред. Заслуженный деятель искусств ответил, что не владеет азербайджанским в такой степени, чтобы дать отпор погромщику, у режиссёра тряслись руки. Тогда я взяла слово и выступила на русском, сказав откровенно (очень по-русски), кем является предыдущий оратор. Конечно, мое выступление прерывали, конечно, на меня лезли с кулаками. Но погромщики бывают смелыми только при отсутствии сопротивления им», - сказала Юнус.
На вопрос о том, почему руководство Азербайджана препятствует развитию «народной дипломатии», правозащитница отметила, что авторитарному режиму всегда нужен внешний враг, против которого ведется пропаганда, в связях с которым обвиняют оппонентов: «Мы фактически вернулись в советское прошлое 30-х годов. “Кто не с нами, тот против нас!” - лозунг дня. Задача режима - контролировать всё и всех, в том числе “народную дипломатию”».
По ее словам, когда народная дипломатия ограничивается подконтрольными встречами активистов гражданского общества Армении и Азербайджана на широких просторах Евразии, которые проходят как боксерские бои, это еще терпят. Когда же совместная работа армян и азербайджанцев становится неподконтрольной властям Аербайджана, то сразу же «загорается красный свет».
Напомним, вечером 28 апреля в бакинском аэропорту при вылете в Доху были задержаны известная азербайджанская правозащитница Лейла Юнус и ее супруг конфликтолог Ариф Юнус. Они намеревались лететь в Париж и далее в Брюссель по приглашению ЕС для участия в международном мероприятии. Л. Юнус была доставлена на допрос в Следственное управление по тяжким преступлениям Генеральной прокуратуры Азербайджана, где провела 9 часов. Задержанный вместе с ней ее супруг Ариф Юнус был госпитализирован в предынсультном состоянии. Также был проведен обыск на квартире Юнус и в офисе ИМД.
Отметим, что Комиссар по правам человека Совета Европы Нилс Муйжниекс, ЕС, Госдеп США, посольство США в Азербайджане и правозащитные организации, такие как Норвежский Хельсинкский комитет, Human Rights Watch, Freedom House, Международная федерация правозащитных организаций (FIDH), осудили задержание в Баку правозащитницы Лейлы Юнус.
Ранее в Баку был арестован журналист газеты «Зеркало» Рауф Миркадыров, которого обвинили в шпионаже в пользу Армении.
Л. Юнус: Моя мать всю жизнь боялась сказать, что ее мать – немка, а моя дочь боится признать армянскую кровь бабушки