«Միշտ էլ պինդ ենք, թող թիկունքը պինդ լինել սովորի». Տավուշի գյուղերի վրա այսօր ևս կրակել են
Տավուշի մարզի գյուղերը հակառակորդը կրակահերթի տակ է պահում. գնադակոծություններ են եղել գիշերը, այսօր ևս ընդհատումներով կրակում են: Գնդակոծվել են Բարեկավան, Մովսես և Այգեպար գյուղերը:
ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ հակառակորդը մեծ տրամաչափի գնդացիներից կրակել է գյուղերի ուղղությամբ, պատասխան ստացել են ու լռել:
«Վերջին օրերին համեմատաբար ակտիվ են, բայց այն ակտիվությունը չէ, որ եղել է: Ավելի ակտիվ վիճակներ էլ ենք ունեցել»,- ասաց նա:
Բարեկամավանի գյուղապետ Գագիկ Աբազյանի խոսքով, իրենց ուղղությամբ կրակել են երեկ` ժամը 17:00-18:30-ը:
«Հիմնականում խոտերն այրվեցին, արոտը»,- ասաց նա և հավելեց, որ հայկական զինված ուժերի ստորաբաժանումները վերահսկում են իրադրությունը սահմանին, պատասխան գործողություններից հետո է հակառակորդի ակտիվությունը չեզոքացվել:
Այգեպարի ուղղությամբ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից կրակոցները հնչել են ժամը 10:30-ից:
«11:15-ից մերոնք սկսել են հակահարված տալ: Երկու ժամ անց լռել են: Վնասներ են եղել` տանիքներ, պատեր: Գազատարն է մի քանի տեղից վնասվել: Բնակիչներից մեկի տան հարևանությամբ հրդեհ էր բռնկվել: Բարեբախտաբար, վիրավորներ չունենք: Հիմա էլ չեզոք գոտում է մեծ հրդեհ բռնկվել, ամբողջ գյուղը ծխի մեջ է»,- Panorama.am-ի թղթակցին ասաց Այգեպարի գյուղապետ Անդրանիկ Այդինյանը:
Գյուղապետը հավելեց, որ ընդմիջումներով կրակոցներ դեռ լինում են, այսօր նաև դիպուկահարով են խփել. «Բայց մեր գյուղացիները գիտեն ինչ անել»:
Մովսեսում կրակոցները ДШК-ից են եղել, նաև արկ է պայթել:
«Բայց թե հակատանկային ականանետից է, թե ինչից է… մեծ արկ էլ է գյուղի տարածքում պայթել գիշերը: Մյուս արկը չգտանք, ձորակներ կան, երևի այնտեղ է եղել»,- Panorama.am-ի թղթակցին պատմեց Մովսեսի գյուղապետ Արարատ Ավալյանը:
Նա նշեց, որ կրակոցներն իրենց գյուղի ուղղությամբ հնչել են ժամը 10:15-ից մինչև գիշերվա 1:30: Կրակոցներ են եղել նաև առավոտյան ժամը 5-ին, հիմա հանգիստ է:
«Գնդակներից երկու տան մեջ է ընկել, մեկի անկողինն է այրվել, մյուսինը ցրիվ է տվել: Հրաշքով է փրկվել մարդը, քնած տեղից արթնացել, դուրս է եկել, վերադարձել է` անկողինն արդեն ցրիվ տված է եղել»,- ասաց գյուղապետը:
Կրակոցներ են եղել տների, դպրոցի և գյուղապետարանի պատերին, ինչպես նաև Մովսեսի եկեղեցու գմբեթին:
«Շատ-շատ են եղել կրակոցներ, բայց մեծ վնասներ չկան: Դժվար է պատկերացնել, դուք այդտեղ արևի տակ պաղպաղակ եք ուտում: Եկեք մի շաբաթ մնացեք, տեսնեմ ոնց կդիմանաք: Կառավարությանն եմ ասում»,-ասաց նա:
Հեռախոսն անջատելուց առաջ գյուղապետին ասացի` պինդ կացեք: Պատասխանեց. «Մենք պինդ ենք, միշտ էլ պինդ եք, թող թիկունքը պինդ լինել սովորի»:

Политика 14:00 28/06/2014
ВС Азербайджана открыли огонь из крупнокалиберного оружия в направлении приграничных сел Тавушской области Армении
Вооруженные силы Азербайджана держат под обстрелом приграничные села Барекамаван, Мовсес, Айгепар и Чоратан Тавушской области Армении. Противник открыл огонь в направлении населенных пунктов ночью, периодически обстрелы повторяются и сегодня.
Как сообщил Panorama.am пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян, ВС Азербайджана обстреляли армянские села из крупнокалиберных пулеметов, в результате ответных действий армянской стороны активность противника удалось пресечь.
«В последние дни противник сравнительно активен, но это не та активность, что прежде. Были зарегистрированы и более активные ситуации», – сказал Арцрун Ованнисян.
Староста села Барекамаван Гагик Абазян сообщил Panorama.am, что противник вел огонь в направлении села накануне, 27 июня, с 17:00-18:30. «В основном сгорели травы, пастбища», – сказал он, добавив, что активность противника была нейтрализована в результате ответных действий ВС Армении, которые контролируют ситуацию на границе.
Огонь из крупнокалиберного оружия в направлении села Айгепар велся с 10:30. «Обстрел продолжался в течение 2 часов. В населенном пункте повреждены крыши и стены домов, а также газопровод. Рядом с домом одного из местных жителей вспыхнул пожар. К счастью, раненых нет. В настоящее время огонь вспыхнул в нейтральной зоне, все село погрузилось в дым», – рассказал в интервью Panorama.am староста села Айгепар Андраник Айдинян.
Сельский староста добавил, что выстрелы время от времени звучат и сегодня, противник использовал и снайперов. «Но жители села Айгепар знают, что делать», – подчеркнул Андраник Айдинян.
В направлении села Мовсес ВС Азербайджана вели огонь из крупнокалиберного пулемета ДШК, ночью здесь разорвался также снаряд. Как рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am староста села Мовсес Арарат Авдалян ВС Азербайджана накануне обстреливали село практически весь день: с 10:15 до 1:30. Выстрелы прозвучали и сегодня, в 5 утра. В настоящее время все спокойно. Были обстреляны жилые дома, школа, сельская администрация, а также купол церкви Мовсеса.
ВС Азербайджана открыли огонь и по работающим в садах жителям села Чоратан. По словам главы сельской администрации Варужана Багманяна, в результате обстрела повреждены 2 автомобиля. Как отметил сельский староста, в настоящее время выстрелы прекратились, в селе паники нет, люди спокойны, хотя сегодня и не вышли на полевые работы.
ВС Азербайджана открыли огонь в направлении приграничного села Мовсес в Армении: обстреляна также школа