Հարցազրույցներ 10:50 27/09/2014
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասյորը հերքում է ադրբեջանական լրատամիջոցների տարածած տեղեկատվությունը, թե Բաքվում՝ ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության անդամների հետ հանդիպմանը առաջարկել է Բաքվում կազմակերպել «Լեռնային Ղարաբաղի հայ և ադրբեջանցի համայնքների միջև հանդիպում, որը դրական քայլ կլինի հակամարտության կարգավորման հարցում` չնայած Հայաստանի ապակառուցողական դիրքորոշմանը»։
Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակցի հարցին, թե արդյո՞ք այն համապատասխանում է իրականությունը և Անն Բրասյորը հանդես եկե՞լ է նման առաջարկությամբ, ԵԽԽՎ նախագահի գրասենյակից ասացին, որ ԵԽԽՎ նախագահի այցի ուղերձները ներառվել են իրենց հաղորդագրության մեջ, որում, իհարկե, խոսք չկա «ԼՂ-ում հայ և ադրբեջանցի համայնքների հանդիպման առաջարկի մասին»։
«Ես ցանկանում եմ ընդգծել ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Բաքվում արած հայտարարությունը, այն է․ «Վեհաժողովը չպետք է միջամտի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը, այլ մենք կարող ենք օգնել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների միջև վստահության կառուցմանն ու երկխոսության զարգացմանը»»,-Panorama.am-ի թղթակցին ասաց ԵԽԽՎ պաշտոնյան։

Exclusive: Anne Brasseur: PACE should not interfere in OSCE Minsk Group’s activities
PACE President Anne Brasseur refuted Azerbaijani media reports that during the press conference in Baku she had proposed to "hold meeting of Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh in Baku despite Armenia’s non-constructive position.”
Asked by a Panorama.am correspondent in Strasbourg whether those publications reflect the PACE President’s words, a representative of the PACE President’s office said that the “President of the Assembly has asked me to thank you for your e-mail and share with you the press release summarizing the conclusions of her visit to Azerbaijan․”
“Referring to the conflict over Nagorno-Karabakh, I would like to highlight that Ms Brasseur said that the “Assembly should not interfere in the activities of the OSCE Minsk Group, but we can help the parliamentary delegations of Azerbaijan and Armenia build confidence and develop dialogue,”” the PACE official added.