Օրվա մամուլ 09:30 07/11/2014
Երեկ կառավարության նիստում հայտարարվել է, թե շուտով ստեղծվելու է նոր նախարարություն, որը կոչվելու է Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարություն: Այս կառույցը, ըստ ամենայնի, կղեկավարի Վաչե Գաբրիելյանը:
«Հայկական Ժամանակ»-ի տեղեկություններով, նման նախարարություն ստեղծելը ունի կոնկրետ նպատակ:
«Արդեն տեղեկացրել ենք, որ մինչև 2017 թվականը ԵՄ-ն Հայաստանին է տրամադրելու 170 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ, ինչի մասին համաձայնագիրը նոյեմբերի 3-ին Բրյուսելում ստորագրեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը և ԵՄ ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով նոր հանձնակատար Յոհաննես Հանը»,-նշել է թերթը՝ հավելելով, որ իրենց աղբյուրները պնդում են, որ դրամաշնորհը տրամադրելու նախապայման է եղել այն, որ այն ծախսելու համար նոր նախարարություն ստեղծվի և նախարար նշանակվի ԵՄ վստահությունը վայելող չկոռումպացված պաշտոնյա։

Пресса дня 11:58 07/11/2014
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что министерство международной экономической интеграции и реформ, которое будет создано в скором времени, возглавит Ваче Габриелян.
Согласно изданию, министерство создается с конкретной целью. «Мы уже сообщали, что до 2017 года ЕС предоставит Армении грант в размере 170 млн. евро. Соглашение было подписано в Брюсселе 3 ноября между министром экономики Армении Кареном Чшмаритяном и комиссаром ЕС по вопросм расширения и политики соседства Йоханнесом Ханом», - пишет издание.
Источники газеты сообщают, что в качестве предварительного условия предоставлению гранта было объявлено о создании нового министерства, которое возглавит некоррумпированный человек, пользующийся доверием ЕС.