ԱՄՆ-ն զսպվածության կոչ է անում Արցախյան հակամարտության կողմերին. Պետքարտուղարություն
ԱՄՆ-ն ինչպես և նախկինում զսպվածության կոչ է անում Արցախյան հակամարտության կողմերին: Այդ մասին կարճ ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Ջեն Պսակին` անդրադառնալով նոյեմբերի 12-ին ԼՂՀ ՌՕՈւ` ադրբեջանցիների կողմից խոցված ուղղաթիռի միջադեպին:
Պսակիի խոսքերով` ԱՄՆ-ն տեղեկացված է միջադեպի մասին և խորը ցավակցություն է հայտնում զոհվածների կամ վիրավորների հարազատներին:
«Այս միջադեպը հերթական անգամ հիշեցնում է այն մասին, որ անհրաժեշտ է կրկնապատկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ լուծում գտնելու ջանքերը, նվազեցնել լարվածությունը և պահպանել հրադադարը»,- հայտարարել է Պսակին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ է արդյոք ԱՄՆ-ն մտադիր անել ստեղծված իրավիճակում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երկիր, Պսակին հայտարարել է` ԱՄՆ-ն ընդգրկված է բանակցություններում կողմերից յուրաքանչյուրի հետ, որպեսզի ուղիներ գտնի խաղաղ լուծման համար:
«Հակահարվածները, նոր բռնությունը, լարվածության սրումը, չեն օգնում դրան»,- նկատել է Պսակին:
Հիշեցնենք, որ Արցախի Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ` նոյեմբերի 12-ին` տեղական ժամանակով ժամը 13:45-ի սահմաններում, շփման գծի արևելյան հատվածի օդային տարածքում Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով խոցվել է Արցախի ՌՕՈւ Մի-24 ուղղաթիռ, որն ուսումնամարզական թռիչք էր կատարում: Այն տարածքը, որտեղ արձանագրվել է միջադեպը, շփման գծին բավականին մոտ է: Հակառակորդը միջադեպից հետո շարունակել է տարբեր տրամաչափերի զենքերից ինտենսիվ կերպով կրակ բացել միջադեպի վայրի ուղղությամբ:

Политика 10:44 14/11/2014
Соединенные Штаты Америки по-прежнему призывают стороны карабахского конфликта к сдержанности. Об этом в ходе брифинга заявила пресс-секретарь Госдепартамента США Джен Псаки в связи с инцидентом со сбитым азербайджанской стороной 12 ноября вертолетом ВВС НКР.
По словам Псаки, США в курсе инцидента и выражают соболезнования родственникам погибших или раненых.
«Это происшествие еще раз напоминает о том, что нужно удвоить усилия по поиску мирного решения нагорно-карабахского конфликта, уменьшить напряженность и соблюдать прекращение огня», – завила Псаки.
Отвечая на вопрос о том, что США собираются предпринять в сложившейся ситуации, как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта, Псаки заявила, что США вовлечены в переговоры с каждой из сторон с тем, чтобы найти путь к мирному решению. «Меры, принятые в отместку, новое насилие, эскалация напряженности этому не помогают», – отметила Псаки.
Между тем, пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян на своей странице в социальной сети Facebook написал, что на границе с Нагорно-Карабахской Республикой ВС Азербайджана осуществили беспрецедентную провокацию, которая привела также к эскалации ситуации, а выдумки азербайджанской стороны о том, будто армянские вертолеты предприняли атаку в направлении их позиций и они якобы лишь ответили на данный шаг, бессмысленны. «Изучение обломков вертолета позволит подтвердить, что он не был вооружен. Эскалация с азербайджанской стороны продолжилась даже после падения вертолета. Более того, азербайджанская сторона продолжила обстрел, не позволяя даже подойти к пилотам. Последствия этой беспрецедентной эскалации будут очень болезненными для азербайджанской стороны и останутся на совести военно-политического руководства Азербайджана. Капитаном вертолета был майор Сергей Саакян. Информация о дальнейшей судьбе экипажа будет предоставлена позднее», – отметил Арцрун Ованнисян.