Տնտեսություն 16:57 17/12/2014
ՌԴ Դաշնային խորհուրդը վավերացրել է Հայաստանի Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու պայմանագիրը: Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն:
Փաստաթուղթը նախատեսում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը միանում է ԵՏՄ պայմանագրին, ինչպես նաև այլ միջազգային փաստաթղթերին, որոնք կնքվել են Մաքսային միության շրջանակներում: Նախատեսվում է, որ պետք է վերանայվեն ԱՄՀ անդամ հանդիսացող Հայաստանի սակագնային պարտավորությունները, ինչպես նաև կճշգրտվեն Միասնական մաքսային միության մաքսային սակագները:
Վավերացված փաստաթուղթը նախատեսում է 1-8 տարի անցումային ժամանակաշրջան` Միասնական մաքսային սակագնից տարբերվող մաքսային դրույքաչափերի համապատասխանեցման համար և 12-60 ամիս Մաքսային միության տեխնիկական պայմանների կատարման մասով: Անցումային շրջանի ընթացքում ԵՏՄ անդամ երկրները իրավասու են որոշել Հայաստան ներկրվող ապրանքների մուտքի հատուկ կարգ:
Բացի այդ, պայմանագիրը որոշում է այլ երկրների տարածքներով ապրանքաշրջանառությունը մաքսային փոխադրման ընթացակարգով և նույնականացման հատուկ միջոցներով, ինչպես նաև կարգավորում է սանիտարական, անսանաբուժա-սանիտարական, բուսա-սանիտարական կարանտինային միջոցների հետ կապված հարցերը:

Совет Федерации ратифицировал договор о присоединении Армении к ЕАЭС: обязательства РА как члена ВТО будут пересмотрены
Совет Федерации ратифицировал сегодня договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). Об этом сообщает РИА Новости.
Согласно информации, документ предусматривает, что Армения присоединяется к договору о ЕАЭС, а также к другим международным документам, заключенным в рамках Таможенного союза. Предусматривается, что будут пересмотрены тарифные обязательства Армении, являющейся членом ВТО, а также скорректирован Единый таможенный тариф (ЕТТ) ЕАЭС.
«Ратифицированный договор предусматривает переходные периоды от года до восьми лет для приведения в соответствие отличающихся от ЕТТ ставок ввозных таможенных пошлин Армении, от 12 до 60 месяцев – в отношении применения технических регламентов Таможенного Союза, 3 года – по вопросам охраны и защиты прав на объекты интеллектуальной собственности. В течение переходных периодов члены ЕАЭС вправе определить особый порядок прибытия ввезенных в Армению товаров на свою территорию.
Кроме того, договор определяет особенности перемещения товаров через территории иностранных государств по процедуре таможенного транзита с использованием специальных средств идентификации и регулирует вопросы, связанные с применением санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер», – говорится в материале российского СМИ.