Տարածաշրջան 11:13 30/01/2015
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեբ Թայյիբ Էրդողանը ուղիղ եթերում պատասխանել է լրագրողների հարցերին: Հայաստանի և հայերի հետ հարաբերություններին վերաբերող հարցին պատասխանելիս նա նշել է. «Հայկական սփյուռքը ոչ մի կերպ չի հանդարտվում, նրանք անվերջ ինչ-որ բաներ են նախաձեռնում, այս հարցում Թուրքիայի հետ բանավեճի, նույնիսկ վեճի մեջ մտնել են ուզում: Մենք չենք կարող նման բան հանդուրժել: Մենք պարտավոր չենք ինչ-որ մեկի պատվերով ընդունել Հայոց Ցեղասպանության փաստը»:
Ըստ թուրքական «haberturk.com» լրատվականի` Էրդողանը կրկին բարձրաձայնել է ցեղասպանության խնդիրը պատմաբաններին թողնելու առաջարկը և պատրաստակամություն հայտնել` ընդունելու պատմաբանների ուսումնասիրության արդյունքները` ինչպիսին էլ որ դրանք լինեն:
«Մենք միանգամայն անկեղծ պատրաստ ենք նստել սեղանի շուրջ, բայց նրանք (հայերը- խմբ.) փախչում են և խնդրի հետ ոչ մի կապ չունեցող երկրների խորհրդարաններում օրենքներ են ընդունել տալիս»,-ասել է Թուրքիայի նախագահը:

Turkey is ready to take required steps if ‘found guilty’ of Armenian killings, Erdogan says
Accusing Turkey of committing genocide is a form of execution without trial, President Recep Tayyip Erdogan has indicated, while also stating that Ankara is “ready to pay for any misdeed” if an “impartial board of historians” concludes that it was at fault for the events of 1915, Hurriyet Daily News reports.
“We are not obliged to accept that the so-called Armenian genocide was ‘made-to-order,’” Erdogan said late on Jan. 29, speaking during a live interview on public broadcaster TRT Haber.
“We are saying, ‘If you are sincere on this matter, then come, let’s leave this to historians, let historians study the issue, let’s open our archives,’” Erdogan said.