Տարածաշրջան 11:13 30/01/2015
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեբ Թայյիբ Էրդողանը ուղիղ եթերում պատասխանել է լրագրողների հարցերին: Հայաստանի և հայերի հետ հարաբերություններին վերաբերող հարցին պատասխանելիս նա նշել է. «Հայկական սփյուռքը ոչ մի կերպ չի հանդարտվում, նրանք անվերջ ինչ-որ բաներ են նախաձեռնում, այս հարցում Թուրքիայի հետ բանավեճի, նույնիսկ վեճի մեջ մտնել են ուզում: Մենք չենք կարող նման բան հանդուրժել: Մենք պարտավոր չենք ինչ-որ մեկի պատվերով ընդունել Հայոց Ցեղասպանության փաստը»:
Ըստ թուրքական «haberturk.com» լրատվականի` Էրդողանը կրկին բարձրաձայնել է ցեղասպանության խնդիրը պատմաբաններին թողնելու առաջարկը և պատրաստակամություն հայտնել` ընդունելու պատմաբանների ուսումնասիրության արդյունքները` ինչպիսին էլ որ դրանք լինեն:
«Մենք միանգամայն անկեղծ պատրաստ ենք նստել սեղանի շուրջ, բայց նրանք (հայերը- խմբ.) փախչում են և խնդրի հետ ոչ մի կապ չունեցող երկրների խորհրդարաններում օրենքներ են ընդունել տալիս»,-ասել է Թուրքիայի նախագահը:

Президент Турции вновь предложил вопрос о Геноциде армян оставить историкам
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в прямом эфире ответил на вопросы представителей СМИ, коснувшись также темы Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Об этом сообщает турецкий информационный сайт «haberturk.com».
«Представители армянской Диаспоры никак не успокоятся, они постоянно выступают с какими-то инициативами по данному вопросу», – сказал Эрдоган, добавив, что Анкара «не обязана по чьему-то велению» признать факт Геноцида армян.
Отмечается также, что президент Турции вновь предложил оставить вопрос Геноцида армян историкам, выразив готовность принять результаты исследования историков, какими бы они не оказались.