Եկե՛ք Կոնգրեսից վռնդենք Ցեղասպանությունը ժխտող Բիլ Շուստերին. Հարութ Սասունյան
Անցյալ շաբաթ ես տեղեկացրեցի ամերիկահայ համայնքի հաջողության՝ Լոս Անջելեսի կողմից 845 հազար դոլարի պայմանագիրը «Գեբարդ գրուպի» հետ չեղյալ համարելու մասին՝ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի դեմ ի նպաստ Թուրքիայի ծավալած լոբբինգ անելու համար:
Ես հույս հայտնեցի, որ հայերը կշարունակեն իրենց ջանքերը, որպեսզի «Գեբարդ գրուպի» մնացած 200 հաճախորդները ևս դադարեցնեն իրենց պայմանագրերը, այնպես որ Դիկ Գեբարդը թանկ վճարի իր ժխտողական լոբբինգի համար:
Խանդավառված իրենց խոշոր հաղթանակով Լոս Անջելեսում՝ ամերիկահայերն այժմ պետք է ընդլայնեն իրենք քաղաքական ակտիվությունը՝ դաս տալու Փենսիլվանիայից հանրապետական կոնգրեսական Բիլ Շուստերին, որը խայտառակ նամակ է գրել Կոնգրեսի անդամներին՝ խնդրելով նրանց չաջակցել սպասվող Հայոց ցեղասպանության բանաձևին:
Շուստերն անցյալ շաբաթ Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր 435 անդամներին հղած իր «Հարգելի գործընկերներ» նամակում անամոթաբար կոչ է արել. «զերծ մնալ մի բանաձևի սատարումից՝ կողմ չբռնելով պատմական բանավեճում իրադարձությունների վերաբերյալ, որոնք տեղի են ունեցել հարյուր տարի առաջ աշխարհի մյուս ծայրում»: Հետաքրքիր է, թե ինչ է մտածում կոնգրեսականը Հոլոքոստի մասին, որը նույնպես տեղի է ունեցել «աշխարհի մյուս ծայրում» ավելի քան 70 տարի առաջ...
Իր լկտի նամակում կոնգրեսական Շուստերը կասկածի տակ է դնում Հայոց ցեղասպանության ճշմարտացիությունը՝ հայտարարելով, որ առկա են «երկու հակասական պատմություններ այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերի հետ»: Իր այլասերված տրամաբանությամբ կոնգրեսականը պնդում է, որ «1915 թ. իրադարձությունները.... ցեղասպանություն չեն հանդիսանում», որովհետև «ավելի քան երկու միլիոն օսմանյան քրդեր, արաբներ և մահմեդականներ.... նույնպես տուժել են այս հակամարտությունում»: Նրա հղումը «ավելի քան երկու միլիոն օսմանյան քրդերի» կորստին Առաջին համաշխարհային պատերազմում՝ Թուրքիայի կառավարության համար գործող լոբբիստական ընկերություններից մեկի կողմից շարադրված վերջին կեղծիքն է:
Փենսիլվանիայի կոնգրեսականը նաև կեղծորեն պնդում է, որ Հայոց ցեղասպանության բանաձևը «կթշնամացնի տարածաշրջանում մեր վերջին դաշնակիցներից մեկին [Թուրքիա], որը ձեռք ձեռքի տված աշխատում է ամերիկյան զինվորների և մեր մյուս դաշնակիցների հետ ԻԼԻՊ-ի («Իսլամական պետության») դեմ պայքարում»: Կոնգրեսական Շուստերը պետք է որ քարանձավում թաքնված լիներ վերջին մի քանի տարիներին՝ տեղյակ չլինելու, որ «ՆԱՏՕ-ի այս կարևոր դաշնակիցn» է կազմակերպել ԻԼԻՊ-ի հազարավոր ահաբեկիչների ներթափանցումը Սիրիա, նրանց մատակարարել զենք, զինամթերք ու ցուցաբերել ռազմական աջակցություն: Կոնգրեսականը ծիծաղելիորեն պնդում է, որ «այս [հայկական] բանաձևի ընդունումը աղետալի կլինի և կվնասի Միացյալ Նահանգների շահերին»: Եթե Թուրքիան իրոք այդպիսի լավ դաշնակից է Ամերիկայի համար, ապա ինչո՞ւ պետք է ուզենա վնասել Ամերիկայի շահերին: Արդյոք Հոլոքոստի առնչությամբ որևէ դատապարտող բանաձևի ընդունումը կհանգեցնի՞ ՆԱՏՕ-ի մեր մյուս դաշնակցի՝ Գերմանիայի կողմից ԱՄՆ շահերի վնասմանը Եվրոպայում:
Կոնգրեսական Շուստերն իր նամակն ավարտում է՝ անվանելով 1.5 միլիոն հայերի զանգվածային սպանդն ընդամենը «միջադեպ»՝ կոչ անելով իր գործընկերներին. «կողմ չլինել պատմության վերամեկնաբանման ճակատամարտում» և «մեկ անգամ ևս մտածել մինչև օրենսդրության տակ ստորագրելը, որը կարող է զգալի վնաս հասցնել մեր հարաբերություններին տարածաշրջանում»: Զարմանալի չէ, որ «Հանուն առաջընթացի» անունով հորջորջվող թուրքական ինստիտուտն անմիջապես հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ ողջունելով Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող կոնգրեսականի նամակը:
Փետրվարի 27-ին թուրքական «Սաբահ» թերթը հայտնեց, որ Ներկայացուցիչների պալատի երկու անդամներ Նյու Յորքից՝ դեմոկրատ Իվետ Քլարկը և հանրապետական Լի Զելդինը, նույնպես հայտարարել են, որ դեմ են Հայոց ցեղասպանության բանաձևին: Ուշագրավ է, որ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը զրո նիշ է շնորհել կոնգրեսական Շուստերին և բացասական նիշ՝ կոնգրեսական Քլարկին: Կոնգրեսական Զելդինը Հայ Դատի հանձնախմբի կողմից չի գնահատվել, քանի որ սա նրա պաշտոնավարման առաջին շրջանն է:
Ամերիկահայերը մեկուկես տարի ժամանակ ունեն մինչև առաջիկա կոնգրեսական ընտրություններն արդյունավետ ծրագիր մշակելու համար, որպեսզի դաս տան ցեղասպանությունը ժխտող այս երեք կոնգրեսականներին: Եթե նրանցից գոնե մեկը պարտվի, ապա մյուս անդամները երկար կմտածեն մինչև ցեղասպանության ժխտման անբարո խաղեր խաղալը:
Զարմանալի չէ, որ երեքն էլ՝ Շուստերը, Քլարկը և Զելդինը, Կոնգրեսում Թուրքիայի աջակցության խմբի 130 անդամների թվում են: Բացի այդ, Շուստերը նաև Կոնգրեսում Ադրբեջանի աջակցության խմբի համանախագահն է: Այս երեք անսկզբունքային քաղաքական գործիչներից մեկին Կոնգրեսից վռնդելուց հետո, հայ համայնքը պետք է ռազմավարություն մշակի Թուրքիայի աջակցության խմբի մյուս բոլոր 130 անդամներին հետապնդելու ուղղությամբ, որը 157 անդամ ունեr 2012 թվականին: Նման ճնշման կիրառումը կստիպի նրանց լքել Թուրքիայի աջակցության խումբը, իսկ ուրիշներին՝ հրաժարվել միանալու մտադրությունից, հենց որ հասկանան, որ իրենք ևս դատապարտված կլինեն պարտության:

In the world 10:13 04/03/2015
I reported last week on the Armenian-American community success in securing cancellation of Los Angeles City’s $845,000 contract with the Gephardt Group, for lobbying on behalf of Turkey against adoption of the Armenian Genocide resolution by Congress.
I expressed the hope that Armenians would continue their efforts to have the remaining 200 clients of the Gephardt Group terminate their contracts so that Mr. Gephardt would pay a steep price for his denialist lobbying.
Energized by their major victory in Los Angeles, Armenian-Americans should now expand their political activism to make an example of Cong. Bill Shuster (Republican-Pennsylvania) who has written an outrageous letter to members of Congress asking them not to support the pending Armenian Genocide resolution.
In a “Dear Colleague” letter sent by Cong. Shuster to all 435 House Members last month, he shamelessly urged them “to refrain from cosponsoring a resolution taking sides in a historical dispute concerning events which occurred a hundred years ago on the other side of the world.” I wonder how the Congressman feels about the Holocaust that also took place “on the other side of the world” more than 70 years ago!
In his brazen letter, Cong. Shuster casts doubt on the veracity of the Armenian Genocide, by alleging that there are “two competing narratives about what happened during the First World War to Armenians living in the Ottoman Empire.” In his twisted logic, the Congressman claims that “the events of 1915…did not constitute genocide,” because “over two million Ottoman Kurds, Arabs, and Muslims…also suffered in this conflict.” His reference to the suffering of “over two million Ottoman Kurds” during World War I is the latest lie scripted by one of the many lobbying firms working for the Turkish government.
The Pennsylvania Congressman also falsely claims that the Armenian Genocide resolution “would alienate one of our last allies in the region [Turkey] who is working hand in hand with US soldiers and our allies to combat ISIS.” Cong. Shuster must have been hiding in a cave for the last couple of years not to have known that this “important NATO ally” has orchestrated the infiltration of thousands of ISIS terrorists into Syria and supplied them with arms, ammunition and logistics. The Congressman ridiculously alleges that “adopting this [Armenian] resolution would be cataclysmic and undermine US interests.” If Turkey is such a good U.S. ally, why would it want to undermine America’s interests? Would passing a resolution condemning the Holocaust result in Germany -- our other NATO ally -- undermining US interests in Europe?
Cong. Shuster ends his letter by calling the mass murder of 1.5 million Armenians a mere “incident,” urging his colleagues “not [to] take sides in a battle to reinterpret history” and “to think twice before signing on to legislation that could cause significant damage to our relations in the region.” No wonder, the incongruously named ‘Turkish Institute for Progress’ immediately issued a statement applauding the Congressman’s letter denying the Armenian Genocide.
The Turkish Sabah newspaper reported on February 27 that two House members from New York, Democrat Yvette Clarke and Republican Lee Zeldin, have also announced their opposition to the Armenian Genocide resolution. It is noteworthy that the Armenian National Committee of America gave an F- grade to Cong. Shuster, and C- to Cong. Clark. Cong. Zeldin has not yet been graded by the ANCA as this is his first term in office.
Armenian-Americans have a year and a half until the next congressional elections to develop an effective plan to make an example of one or more of these three genocide deniers in Congress. If at least one of them is defeated, other members would think twice before playing the immoral game of genocide denialism.
Not surprisingly, Shuster, Clarke and Zeldin are three of the 130 members of the Congressional Turkey Caucus. In addition, Shuster is the Co-Chair of the Congressional Azerbaijan Caucus. After one of these three unprincipled politicians is kicked out of Congress, the Armenian community should then devise a strategy to go after all 130 members of the Turkey Caucus, down from its peak of 157 members in 2012. Applying such pressure would cause more of them to leave the Turkey Caucus, and make others reluctant to join, once they realize that they too would be targeted for defeat.