Ռուսաստանյան «ՏՏ գագաթնաժողով 2015»-ը կանցկացվի Հայաստանում
Ռուսաստանի համակարգչային և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ընկերակցության «ՏՏ գագաթնաժողով 2015. ոլորտի առաջնորդների հանդիպում» համաժողովի շրջանակներում առաջին գործնական հանդիպումը տեղի կունենա «Այբ» դպրոցում ապրիլի 1-ին: Այս մասին տեղեկացնում են «Այբ» կրթական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպման ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության ՏՏ ոլորտի առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներին կներկայացվի «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործունեությունը, և տեղի կունենա նոր սերնդի ձևավորման և «ուղեղների» արտահոսքի խնդրի թեմաների շուրջ քննարկում:
Ռուսաստանի ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչները կծանոթանան կրթական նոր լուծումներին, կկարողանան նոր բիզնեսի հնարավորություններ ու համագործակցության ուղիներ գտնել, նոր կապեր հաստատել տեղի ընկերությունների հետ:
Ռուսաստանյան «ՏՏ գագաթնաժողով 2015. ոլորտի առաջնորդների հանդիպում» համաժողովը Հայաստանում անցկացվում է առաջին անգամ: Այն տեղի կունենա ապրիլի1-3-ը: Համաժողովին մասնակցելու են Ռուսաստանից ժամանած մոտ100 առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովը Ռուսաստանի ՏՏ ընկերակցության հիմնական միջոցառումն է և անցկացվում է 2003 թվականից։
ՏՏ համաժողովի հիմնական նպատակն է ամփոփել ՌԴ նախորդ տարվա ՏՏ ոլորտի արդյունքները, քննարկել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին օժանդակելու հայկական և ռուսական քայլերի արդյունավետությունը, ՏՏ բիզնեսի հնարավորությունները նոր պայմաններում, ՏՏ բիզնեսում փոխըմբռնման հեռանկարները, ինչպես նաև կրթությանը վերաբերող հարցեր:
Համաժողովի մասնակիցները հնարավորություն կունենան հանդիպելու Հայաստանում գործող ՏՏ կազմակերպությունների հետ և գտնելու համագործակցության եզրեր: Մասնակիցները նաև կծանոթանան Հայաստանի հարուստ պատմությանը, մշակութային ու ճարտարապետական հուշարձաններին և հիանալի խոհանոցին:
«ՏՏ գագաթնաժողով 2015»-ի կազմակերպիչներն են Ռուսաստանի համակարգչային և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ընկերակցությունը (АПКИТ) և Հայաստանի ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ)։ Հայաստանյան գործընկերն է «Այբ» կրթական հիմնադրամը:

В Ереване будет проведена российская конференция «ИТ-Саммит 2015»
Первая рабочая встреча в рамках конференции «ИТ-Саммит 2015. Встреча лидеров индустрии» российской Ассоциации предприятий компьютерных и информационных технологий (АПКИТ) состоится 1 апреля в школе «Айб» в Ереване. Об этом сообщает пресс-служба образовательного фонда «Айб»
В ходе встречи представителям ведущих ИТ-компаний России и Армении будет представлена деятельность Образовательного фонда «Айб».
Представители российских ИТ-компаний ознакомятся с новыми решениями в области образования, смогут найти новые возможности для бизнеса и сотрудничества и установить связи с местными компаниями.
Российская конференция «ИТ-Саммит 2015. Встреча лидеров индустрии» впервые будет проведена в Армении с 1 по 3 апреля. В конференции примут участие представители около 100 ведущих компаний из России.
Конференция – основное мероприятие ассоциации и проводится с 2003 года.
Основная цель ИТ-конференции – подвести итоги ИТ-года в России, обсудить эффективность армянских и российских мер поддержки ИТ-отрасли, перспективы ИТ-бизнеса в новых условиях, перспективы взаимопонимания в ИТ-бизнесе, а также вопросы образования.
Участники конференции смогут встретиться с представителями армянских ИТ-компаний и найти пути для сотрудничества.
Участники саммита также ознакомятся с богатой историей Армении, с культурными и архитектурными памятниками, а также армянской кухней.
Организатором «ИТ-Саммита 2015» выступает АПКИТ, соорганизатором саммита в Армении – Союз компаний по информационным технологиям (UITE), партнер в стране – Образовательный фонд «Айб».