Տարածաշրջան 12:00 04/04/2015
«Իրանը Թուրքիայից որևէ սպասելիք չունի, մենք այդ երկրի կարիքը չունենք»,-այդ մասին իրանական «Իրդիփլոմասի.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի անդամ Մոհամմադ Հասան Ասֆարին:
Իրանցի խորհրդարանականը, անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Իրանի հասցեին արած հայտարարությանը, մասնավորապես նշել է. «Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունից նվազագույնը, ինչ սպասում եմ, այն է, որպեսզի երկրից վտարվի Թուրքիայի դեսպանը: Քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունն Իրանի ժողովրդից ներողություն չի խնդրել, դեսպանի վտարմամբ հնարավոր կլինի կանխել Էրդողանի այցն Իրան»:
«Իրանը Թուրքիայի կարիքը չունի, նրանք ոչինչ չունեն, որպեսզի մեզ օգնեն, ընդհակառակը, դեռ որոշ ոլորտներում մենք ենք արտահանում կատարում Թուրքիա, եթե դա ընդհատենք, ապա Թուրքիան լուրջ խնդիրներ կունենա»,-հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի անդամը:
Հավելենք, որ ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրն օրերս Էրդողանի հայտարարությանն ի պատասխան, նշել էր. «Ռեջեփ փաշան, միջամտելով տարածաշրջանի երկրների ներքին գործերին, մասնակից է եղել Սիրիայում ավելի քան 130 հազար անմեղ մարդկանց սպանությանը: Կարծում եմ ներկա պայմաններում Էրդողանը պարզապես չի կարող այցելել Իրան»:
Ավելի վաղ Թուրքիայի դեսպանի բացակայության պատճառով Իրանի արտգործնախարարություն էր հրավիրվել Թուրքիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Բարիշ Սայգանը, որտեղ ԻԻՀ ԱԳ նախարարի՝ Ասիայի և Օվկիանիայի հարցերով տեղակալը վերջինիս ներկայացրել է իրանական կողմի բողոքը և ափսոսանք է հայտնել Էրդողանի հայտարարության առնչությամբ: Իրանական կողմը պահանջել էր, որպեսզի Թուրքիան Էրդողանի հայտարարությունների առնչությամբ հստակ և համոզիչ պարզաբանումներ տա:
Հիշեցնենք, որ իրանական «Իրդիփլոմասի.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «Ֆրանս 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, այն հարցին, թե տարածաշրջանում (Սիրիա, Իրաք, Եմեն) Իրանի ունեցած դերակատարության մեծացումն արդյո՞ք անհագստացնում է Թուրքիային, Էրդողանը մասնավորապես նշել է. «Կասկած չկա, որ Իրանը ցանկանում է վերահսկել ողջ տարածաշրջանը, իհարկե, դա դրական զարգացում չէ: Մենք Սիրիայի և Իրաքի հարցով խոսել ենք նրանց (իրանցիներ) հետ, սակայն առայժմ որևէ դրական տեղաշարժ չենք արձանագրել: Ինչ վերաբերում է «Իսլամական պետությանը», ապա Իրանն այդ հարցում անկեղծ չի գործում: Իրանը փորձում է «Իսլամական պետության» տնօրինման ներքո գտնվող տարածքների նկատմամբ վերահսկողություն սահմանել և շիա-սուննի հակադրության ֆոնին գործողություններ կատարել»:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, արձագանքելով Թուրքիայի նախագահի վերոնշյալ հայտարարությանը, նշել է. «Այն մարդիկ, որոնք իրենց ռազմավարական սխալների և հավակնոտ քաղաքականության արդյունքում անդառնալի կորուստներ են ունեցել, լավ կլինի պատասխանատու քաղաքականությամբ նպաստեն տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը»:
Թուրք-իրանական հարաբերությունների վերաբերյալ մեկնաբանություն՝
Թուրք-իրանական «հակամարտության» նոր դրսևորում. Էրդողանի՝ Իրան կատարելիք այցը հնարավոր է չեղյալ հայտարարվի

Region 12:42 04/04/2015
Iran expects nothing from Turkey; we do not need that country, Mohammad Hasan Asfari, a member of IRI Majlis National Security and Foreign Policy Committee, said, the Iranian site Irdiplomacy.ir reports.
Referring to the President of Turkey Recep Tayyip Erdogan’s statement addressed to Iran, the Iranian MP said, “The minimum that I expect from the Foreign Ministry of Iran is the Ambassador of Turkey’s expulsion from the country. Until the government of Turkey has apologized to the people of Iran, the Ambassador’s expulsion will make it possible to prevent Erdogan’s visit to Iran.”
“Iran does not need Turkey; they have nothing to help us, on the contrary, it is we who make exports to Turkey in some fields, and if we stop that Turkey will face serious problems,” the member of IRI Majlis National Security and Foreign Policy Committee said.
In response to Erdogan’s statement, Mansour Haghighatpour, the deputy president of the IRI Majlis for Security and Foreign Policy Affairs, has recently declared, “Recep Pasha, intervening in the interior affairs of the countries of the region, has participated in 130,000 innocent people’s massacre in Syria. I think Erdogan just cannot visit Iran in current state of affairs.”
Earlier, due to the absence of the Ambassador of Turkey, Turkey's chargé d'affaires in Tehran, Baris Saygin, was summoned to the Foreign Ministry of Iran where the IRI Foreign Minister’s deputy for Asia and Oceania affairs informed him about the complaints of the Iranian side and expressed regret concerning Erdogan’s statement. The Iranian side demanded Turkey’s clear and convincing comments on Erdogan’s statements.
According to Iranian site Irdiplomacy.ir, in an interview to the TV channel France 24, the president of Turkey Recep Tayyip Erdogan, in response to the question whether Turkey is concerned about the growing role of Iran in the region (Syria, Iraq, Yemen), had said, “No doubt, Iran wants to take control over the whole region. This is certainly not a positive development. We have discussed Syria and Iraq with them [the Iranians]; still, we have not noted a positive move yet. As for the Islamic State, Iran’s actions are not sincere in that matter. Iran tries to take control over the territories which are under ISIS’s possession and take actions at the background of Shia-Sunni split.”
As the Iranian Fars News Agency reports, IRI Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, in answer to the above-mentioned statement of the President of Turkey, said, “Those who have suffered irreversible losses as a result of their strategic mistakes and ambitious politics had better contribute to the stability of the region with responsible policy.”