Համացանց 12:12 21/04/2015
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի սպանությունների կապակցությամբ հանդես է եկել գրավոր հայտարարությամբ:
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber.am-ը, Թուրքիայի կառավարության պաշտոնական կայքում հրապարակված Դավութօղլուի հայտարարության մեջ ասվում է.
«Դարերով խաղաղության մեջ եղբայրաբար ապրած էթնիկ և կրոնական տարբեր պատկանելիության բազմաթիվ օսմանցի քաղաքացիներ Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին իրենց հիշողության մեջ խոր հետք թողած անասելի ցավեր են ապրել: Մենք, որպես առաջին աշխարհամարտի ժամանակ այդ ցավերն ապրած տարբեր կրոնական և էթնիկ պատկանելություն ունեցող ազգերի ժառանգներ, հասկանում ենք կատարվածը, հարգում սպանված անմեղ օսմանցի հայերի հիշատակը և մեր ցավակցությունը հայտնում նրանց ժառանգներին:
Օսմանցի հայերի հիշատակին ու հայկական մշակութային ժառանգությանը տեր կանգնելը Թուրքիայի համար պատմական և հումանիտար պարտք է: Ահա այս ըմբռնումով է, որ այս տարվա ապրիլի 24-ին Պոլսի հայոց պատրիարքարանի կողմից կազմակերպվելիք արարողությամբ օսմանցի հայերի հիշատակը կոգեկոչվի նաև Թուրքիայում, ինչպես դա արվում է ողջ աշխարհում: Ինչպես մեր հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վարչապետության օրոք` 2014-ի ապրիլի 23-ին հղված ցավակցական ուղերձում էր ասվում, շատ ավելի իմաստալից կլիներ, եթե Թուրքիան և Հայաստանն իրենց վայել կերպով միասին հիշեին օսմանցի հայերին: Հուսով ենք, որ կորդեգրվի այնպիսի հասուն և ողջամիտ կեցվածք, որի արդյունքում պատմությունը քաղաքականության գործիքի չի վերածվի: Չէ՞ որ Անատոլիայի հնագույն քաղաքակրթությունը մեզ սովորեցրել է տեր կանգնել մեր պատմությանը, միասին հիշել ուրախությունն ու վիշտը, միասին վիրակապել մեր վերքերը և միասնաբար հայացք հառել ապագային»:
Հիշեցնելով Հրանտ Դինքի սպանության հերթական տարելիցին հղած իր ուղերձը` Թուրքիայի վարչապետը հնարավոր է համարում երկու ժողովուրդների փոխըմբռնումը և միասին ապագային նայելու հասունության ձեռքբերումը:
«Այսօր էլ մենք ակնածանքով ենք հիշում 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձություններին զոհ գնացածներին` առանց խտրականություն դնելու նրանց ցավերի միջև, քանի որ դա է պահանջում մեր ունեցած պատմական պատասխանատվությունը և մարդկային պարտքը: Մյուս կողմից էլ հավատացած ենք, որ մեր ցավերի մեղմացման համար սպանվածներին հիշելու չափ նույնքան կարևոր է անցյալի հետ ճշմարտապես առերեսվելը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած դեպքերի պատճառները և պատասխանատուներին բացահայտելը հնարավոր է: Թե չէ ամեն ինչ կրճատելով մինչև մեկ բառի մեջ խտացնելը, պատասխանատվության ընդհանրացման միջոցով դա միայն թուրք ազգի վրա բեռնելը, ատելության խոսքերին միացնելը խնդրահարույց է թե խղճի և թե իրավական առումով:
Մեկ դար առաջ թուրք և մահմեդական օսմանցի քաղաքացիների տեղահանությունն ու կոտորածների խորը հետքերը մինչև օրս էլ մեր հիշողությունից անջնջելի են մնացել: Այս իրողությունն անտեսելը, ցավերի միջև տարբերակում դնելը և պատմական և խղճի տեսանկյունից սխալ են և անընդունելի: Այդուհանդերձ անցյալում մեր թողած տարիները ցույց են տվել, որ բախվող հիշողությունները միմյանց հակադրելը արդյունավետության չի բերում: Դրա համար հարկավոր է հարգանք ցուցաբերել օսմանցի բոլոր քաղաքացիների խղճին ու հիշողությանը և ականջալուր լինել նրանց ձայնին: Ճշմարտությանը հասնելու համար բավարար կլինեն արդար հիշողությունը, միմյանց ապրումակցելը, հարգալից լեզուն և ողջախոհ ու օբյեկտիվ հայացքը:
Թուրքիան բոլոր տեսակետների ազատ արտահայտմամբ, ազատ քննարկմամբ, ամեն տեսակ փաստաթղթի և տեղեկության հետազոտման համար նպաստավոր միջավայրի ապահովմամբ դրական քայլեր է կատարում համատեղ ապագա կառուցելու նպատակի ուղղությամբ: Այժմ մենք, որպես 100 տարի առաջ ուրախության ու տխրության նույն ճակատագիրը կիսած երկու ժողովրդի ժառանգներ, մեր ուսերին ընկած ընդհանուր պատասխանատվություն ունենք, դա 100 տարվա վերքերը կապելն է և մարդկային շփումներ վերահաստատելը: Թուրքիան այս պատասխանատվությանն անհաղորդ չի մնալու և շարունակելու է բարեկամության և խաղաղության համար անել հնարավոր ամեն բան: Բոլոր 3-րդ կողմերին էլ կոչ ենք անում պատմական վերքերը պատռելու փոխարեն ապավինեն արդար հիշողությանը և ընդհանուր խաղաղարար ապագային միտված դիրքորոշմանը: Այս մտքով ու զգացողությամբ էլ հարգանքով հիշում ենք 1915-ի տեղահանության ժամանակ կյանքները կորցրած օսմանցի հայերին ու ևս մեկ անգամ ցավակցում նրանց երեխաներին ու թոռներին»:

Society 14:18 21/04/2015
Turkey’s Prime Minister Ahmet Davutoglu extended condolences on April 20 to descendants of “Ottoman Armenians,” survivors of the “1915 deportations,” the same day Germany announced its plan to “stand behind” a resolution affirming the Armenian Genocide, the Armenian Weekly reports.
Like earlier statements by Turkish officials, Davutoglu spoke of a “shared pain” and rejected the notion that genocide had taken place within the borders of modern Turkey. Davutoglu also took the opportunity to announce that a religious service would be held at the Armenian Patriarchate in Istanbul on April 24 to commemorate the lives lost.
“To reduce everything to a single word, to place all the responsibility solely on the Turkish nation … and to combine this with a discourse of hatred is legally and morally problematic,” said Davutoglu, who added that he believed that “facing history in an honest way” is as important as commemorating victims.
“Prime Minister Davutoglu’s fake apology today grants no recognition, accepts no responsibility, expresses no regret, and offers no reparations,” said Armenian National Committee of America (ANCA) Executive Director Aram Hamparian, adding, “Facing a global wave of Armenian Genocide recognition—from the Pope to the European Parliament—Turkey’s leaders are defiantly doubling down on denial.”
Davutoglu also spoke about “healing the wounds” of the past, and “reestablishing” the human bond, and Turkey’s efforts to create a space where information and historical documents could be discussed.
Making false equivalences, Davutoglu talked about the “great torments” that were suffered by Ottoman citizens of various ethnic backgrounds in the last days of the Ottoman Empire. “We once again respectfully remember Ottoman Armenians who lost their lives during the deportation of 1915 and share the pain of their children and grandchildren,” he said, adding that perhaps Turkey and Armenia could remember the Ottoman Armenians together when history becomes depoliticized.
Davutoglu spoke about a duty to “protect” the memory of Ottoman Armenians and the Armenian cultural heritage, which he said was the motivating factor in scheduling the April 24 Istanbul Armenian Patriarchate church service. He concluded his statement with the “shared pain” rhetoric.
Davutoglu made no reference to the diversionary tactic of commemorating the centennial of the Gallipoli Battles on the day Armenians commemorate the genocide.
“On April 24, President Obama has a historic opportunity to reject Turkey’s gag-rule, ending a shameful chapter of U.S. complicity in Ankara’s denial, and moving Turkey, Armenia, and the region toward a better future based upon a truthful and just resolution of this crime,” said Hamparian.