Քաղաքական 11:11 24/04/2015
Թուրքական «Հյուրիեթ» թերթն այսօր՝ ապրիլի 24-ի առավոտյան, ընդարձակ հարցազրույց է հրապարակել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:
«Հյուրիեթ»-ի թղթակցի հարցին՝ ինչո՞ւ Հայաստանը վիրավորական համարեց Թուրքիայի հրավերը՝ մասնակցելու ապրիլի 24-ին Չանաքքալեի մարտերին նվիրված արարողությանը: Թուրքական պաշտոնյաները հայտարարում են, որ նրանք վերջին 20 տարում նշում են այդ արարողությունը, և այս տարին հատուկ է այն առումով, որ Չանաքքալեի պատերազմի 100-ամյակն է: Կարծես 30 երկրների ղեկավարներ են մասնակցելու այդ արարողությանը: Արդյո՞ք Հայաստանը մտահոգված է այդ փաստով, ՀՀ նախագահը պատասխանել է. «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումները մեզ համար մրցակցություն չեն: Եթե Թուրքիայի իշխանությունները նպատակ են հետապնդում ամեն գնով ապահովել առավել շատ երկրների ղեկավարների մասնակցություն՝ ստվերելու Հայոց ցեղասպանության միջոցառումները, ապա մեր առջև դրված են շատ ավելի լուրջ և հեռահար նպատակներ. ստեղծել գործուն հարթակ միջազգային հանրության համատեղ ջանքերով պայքարելու մարդկության նկատմամբ իրականացված և ապագա հանցագործությունների դեմ: Ի տարբերություն Թուրքիայի՝ մենք ո՛չ ստիպում, ո՛չ սպառնում, ո՛չ էլ շանտաժի ենք ենթարկում միջազգային հանրությանը՝ մասնակցելու ոգեկոչման միջոցառումներին: Պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները գալիս են Հայաստան՝ առաջնորդվելով ոչ թե քաղաքական կամ տնտեսական շահերով, այլ սկզբունքներով, համամարդկային արժեքներով և բարոյական մղումներով: Ինչպես դուք նշեցիք, Թուրքիան ընդամենը 20 տարի է, ինչ կազմակերպում է այդ միջոցառումները: Բայց փաստենք նաև, որ 20 տարիների ընթացքում երբեք այն չի նշվել ապրիլի 24-ին: Իսկ այս տարի տոնակատարությունը առաջին անգամ է, որ նախատեսվել է կազմակերպել հենց այն նույն ապրիլի 24-ին, երբ հայ ժողովուրդն արդեն հարյուր տարի անընդմեջ համախմբված կերպով ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Անկախ այն հանգամանքից, թե Թուրքիայի իշխանությունները ինչ անուն են տալիս Հայոց ցեղասպանությանը, նման աննրբանկատ քայլն անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում է սեփական քաղաքացիների՝ 1.5 մլն սպանված հայերի հիշատակի նկատմամբ: Միաժամանակ, եթե Թուրքիան դույզն ինչ ցանկություն ունենար հարաբերությունները կարգավորելու, ապա պատկերավոր ասած «խրախճանք ու տոնակատարություն չէր կազմակերպի այն օրը, երբ հարևանի տանը սուգ է»:
Հարցին՝ չե՞ք կարծում, որ սահմանի բացումը կփոխի հարաբերություններում առկա այսօրվա դժվարությունը, Նախագահը պատասխանել է. «Սահմանի բացումը շատ բան կփոխի: Առաջին հերթին վստահության որոշակի մթնոլորտ կձևավորվի, գործարար շահավետ կապեր հաստատելու հիմք կստեղծվի, լուրջ նպաստ կլինի Թուրքիայի արևելյան շրջանների տնտեսական զարգացման համար: Սահմանի բացումը նաև կակտիվացնի շփումները մեր քաղաքացիական հասարակությունների միջև՝ ավելի հաղորդակից դարձնելով միմյանց մոտեցումներին և ընկալումներին, ինչը, վստահ եմ, իր դրական ազդեցությունը կթողնի նաև երկու ժողովուրդների հաշտեցման վրա»:
Թուրք լրագրողի հարցին՝ հիմա, երբ 2015թ. ապրիլի 24-ը շուտով անցնի, ո՞րը կլինի հայկական պետության ռազմավարությունը հետագա տարիներին։ Տեղ կլինի՞ արդյոք նոր ջանքերի համար՝ սկսելու հաշտեցման նոր գործընթաց։ Դուք անձնապես ունե՞ք քաղաքական կամք՝ փոխելու այս փակուղու գործընթացը, որը թույլ չի տալիս երկու պետություններին ապրել որպես հարևաններ, Նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է. «Մենք բազմիցս նշել ենք, որ 2015 թվականով մեր պայքարը չի ավարտվում, այլ թևակոխում է ավելի հասուն փուլ: Չմոռանանք, որ մենք Հայոց ցեղասպանության մասին բարձրաձայնելու, նրա դատապարտմանը հասնելու հնարավորություն ունեցել ենք միայն Հայաստանի 3-րդ Հանրապետության անկախության հռչակումից հետո: Այսինքն՝ մեր պայքարը դեռ նոր է սկսվել: Եվ հետագա տարիներին կլինի էլ ավելի համակարգված և նպատակաուղղված:
Հաշտեցման կամուրջները մենք չենք այրել, և նույնիսկ ինքներս հաշտեցում նախաձեռնեցինք։ Բայց անհնար է բացել այն դուռը, որի բանալին մեզ մոտ չէ: Եվ անգամ հիմա, երբ մենք ոգեկոչում ենք մեր անմեղ զոհերի 100-րդ տարելիցը, հայտարարում եմ, որ մենք պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման, հայ և թուրք ժողովուրդների միջև հաշտեցման գործընթացի սկսման՝ առանց որևէ նախապայմանի»:

Интервью 12:07 24/04/2015
Президент Армении С. Саргсян указал на бестактный шаг Турции устраивать празднества в день 100-й годовщины Геноцида армян
Памятные мероприятия, приуроченные к 100-й годовщине Геноцида армян, для Армении не являются вопросом конкуренции: если власти Турции стараются любой ценой обеспечить участие как можно большего числа глав государств в праздновании столетия победы в битве при Галлиполи 24 апреля 2015 года, чтобы отвлечь внимание от мероприятий к годовщине Геноцида армян, то армянская сторона преследует куда более серьезные и далеко идущие цели – создать действенную площадку для борьбы международного сообщества с преступлениями против человечности. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью турецкому изданию Hürriyet, которое опубликовано сегодня, 24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г.
«В отличие от Турции, мы не угрожаем, не шантажируем и не заставляем международное сообщество принять участие в мемориальных мероприятиях в Армении. Представители государств и международных организаций прибывают в Армению, руководствуются не политическими или экономическими интересами, а принципами, общечеловеческими ценностями и моральными побуждениями», – сказал Серж Саргсян.
При этом глава армянского государства обратил внимание на то обстоятельство, что за последние 20 лет Турция впервые решила отпраздновать столетие победы в битве при Галлиполи 24 апреля 2015 года – в день 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.
«Вне зависимости от того, как власти Турции именуют Геноцид армян, подобный бестактный шаг является проявлением неуважения к памяти собственных граждан – 1,5 млн. убитых армян», – подчеркнул президент.
С. Саргсян отметил, что если бы Турция хоть сколько-нибудь стремилась к нормализации отношений с Арменией, она бы не пошла на подобный шаг.
Обратившись к процессу нормализации отношения, президент Армении заявил, что открытие границы с Турцией многое изменит. По его словам, сформируется определенная атмосфера доверия, будет создана база для налаживания выгодных бизнес-связей, это также серьезно поможет развитию восточных регионов Турции, активизируются контакты между гражданскими обществами двух стран, что в свою очередь окажет позитивное влияние на примирение народов соседних государств.
На вопрос, как изменится стратегия Армении после 2015 года, президент С. Саргсян ответил: «Мы неоднократно заявляли, что 2015-ым годом борьба не завершается, а переходит в новую, более зрелую стадию. Давайте не забывать о том, что возможность озвучивать проблему Геноцида армян и добиваться его осуждения мы получили лишь после провозглашения Третьей Республики Армения. То есть, наша борьба лишь только начинается и в последующие годы будет еще более систематизированной и целенаправленной».
«Не мы сжигали мосты примирения, напротив, даже сами инициировали процесс примирения. Однако невозможно открыть дверь, ключи от которой находятся не у нас. И даже сейчас, когда мы отмечаем 100-ю годовщину со дня смерти наших безвинных соотечественников, заявляю: мы готовы к нормализации отношений с Турцией, началу процесса примирения армянского и турецкого народов – без предусловий», – подчеркнул глава государства.