Իսրայելի նախագահ. Հայ ժողովուրդը ժամանակակից զանգվածային սպանության առաջին զոհն է եղել
Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռեվլինը կիրակի օրը Երուսաղեմի իր նստավայրում ընդունել է տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներին, ովքեր բարձրացրել են հրեական պետության կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը։ Այս մասին հաղորդում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը, վկայակոչելով Իսրայելի նախագահի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունը։
Հաղորդագրության համաձայն, նախագահ Ռիվլինը Հայոց Ցեղասպանությանն անդրադառնալիս օգտագործել է «զանգվածային սպանություններ» և «հայկական ողբերգություն» բառերը, ինչպես նաև նշել, թե Իսրայելի իշխանությունները չեն ցանկանում կատարվածի համար մեղադրել «որևէ կոնկրետ երկրի»։
«Մեր առջև բարոյական պարտավորություն է դրված մատնանշելու փաստերը, որքան էլ դրանք սարսափելի լինեն։ Մենք չենք կարող դրանք անտեսել։ Հայ ժողովուրդը ժամանակակից զանգվածային սպանության առաջին զոհն է եղել։ Չենք ցանկանում մեղադրել ոևէ կոնկրետ երկրի, սակայն համերաշխություն ենք հայտնում կոտորածների զոհերին», - գործակալությունը մեջբերում է նախագահի խոսքը։
«Հոլոքոստի սարսափից հետո հայ ժողովրդի ողբերգության զոհերի հիշատակի ոգեկոչումը մեր հրեական պարտավորությունն է, թե մարդկային, թե բարոյական։ Հպարտ եմ ձեզ այստեղ ընդունելու համար, որպեսզի նշեմ այս օրը ձեզ հետ», - ասել է Ռիվլինը հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, ովքեր, ինչպես նշվում է, նման առիթով առաջին անգամ են հյուրընկալվել նախագահին։
Հաղորդագրության համաձայն, Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության ներկայացուցիչ, արքեպիսկոպոս Արիս Շիրվանյանը «հիասթափություն է հայտնել, որ Իսրայելը մինչ օրս հայերի սպանությունները որպես ցեղասպանություն չի ճանաչում»։
«Նախագահն ընդգծել է, թե կընդունի այդ քննադատությունն ի գիտություն և կարծիք հայտնել, թե Իսրայելի ղեկավարությունը պետք է ավելին անի հայերի կոտորածների հարցը բարձրացնելու համար», - ասված է մամուլի հաղորդագրության մեջ։

В мире 10:33 27/04/2015
Президент Израиля Реувен Ривлин принял в воскресенье, 26 апреля, в своей иерусалимской резиденции представителей многочисленной армянской общины страны и услышал от них упреки в нежелании еврейского государства признавать геноцидом события вековой давности в Османской империи. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу израильского президента.
«На нас лежит моральная обязанность указывать на факты, какими бы ужасными они ни были. Мы не должны их игнорировать. Армянский народ стал первой жертвой современного массового убийства. Мы не стремимся возложить вину на какую-либо конкретную страну, но солидаризируемся с жертвами… резни», – цитирует Ривлина президентская пресс-служба.
«После ужасов Холокоста почтить память (жертв) трагедии армянского народа – наша еврейская обязанность, человеческая и моральная. Я горд принимать вас здесь, в резиденции президента, чтобы отметить этот день с вами», – сказал Ривлин представителям армянской общины, которые были впервые приглашены по такому поводу к президенту Израиля.
Один из участников встречи, представитель Армянской патриархии Иерусалима, архиепископ Арис Ширванян, выразил «разочарование тем, что Израиль не называет „геноцидом” убийства армян», сказано в сообщении пресс-службы Ривлина.
«Президент заявил, что принял критику к сведению, и считает, что руководство Израиля должно сделать больше для того, чтобы поднимать вопрос убийства армян. Он подчеркнул важность состоявшейся дискуссии», – говорится в сообщении по итогам мероприятия.