Հարցազրույցներ 11:00 30/04/2015
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը ողջունում է Մեծի Տանն Կիլիկիայի կաթողիկոսարանի՝ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան հայց ներկայացնելը, որով պահանջում են վերադարձնել Սիսի նստավայրը՝ առգրաված Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Այս մասին տեղեկանում ենք Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի ֆեյսբուքյան էջից:
«Օսմանյան կայսրության կողմից թալանված այս հին ու սրբազան տարածքը հայրուր տարի անց պետք է վերադարձվի իր օրինական տերերին: Հայերն իրավունք ունեն բոլոր օրինական ճանապարհներով հետամուտ լինել արդարության հաստատմանը և ձգտել վերադարձնել այն, ինչ իրավամբ իրենցն է»,- ասել է նա:
Մեծի Տանն Կիլիկիայի կաթողիկոսարանը Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան հայց է ներկայացնել՝ պահանջելով վերադարձնել Սիսի նստավայրը: Այս մասին պաշտոնապես հայտարարվել է Վաշինգթոնում գտնվող «Լիսակոր» մամլո սրահում:

Politics 11:15 30/04/2015
In a statement issued Wednesday, Representative Adam Schiff applauded the lawsuit filed by the Great House of Cilicia in the Turkish Constitutional Court to regain ownership of the historic headquarters of the Church, which includes the Catholicosate, the monastery and cathedral of St. Sophia, a major Armenian Christian holy site located in the Sis (currently Kozan), in south-central Turkey, Asbarez reports.
“I applaud the lawsuit filed in Turkish court to regain ownership of the Catholicosate of the Great House of Cilcia which was confiscated during the Armenian Genocide,” said Schiff. “This ancient and sacred site must be returned to its rightful owners nearly a century after it was pillaged by the Ottoman Empire. Armenians are right to pursue all legal avenues to obtain justice and to seek the return of what is rightfully theirs.”
This site was confiscated by the Turkish Government following the Genocide of 1915 in which an estimated 1.5 million Armenians were killed or deported by the Ottoman Empire.