Աշխարհում 14:48 25/05/2015
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ գոյություն ունեցող ընկալումը պետք է տեղափոխել ձևակերպումերի մակարդակ: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը` Մոսկվայում Ադրբեջանի իր պաշտոնակցի հետ հանդիպմանն հաջորդած մամուլի ասուլիսի շրջանակներում: Հաղորդում է «Վզգլյադ»-ը:
«Այն, որ հակամարտությունը արդեն երկար է ձգձգվել, ոչ ոք չի հերքում: Կա պայմանավորվածությունների հասնելու իրական հիմք, այս առումով ևս բոլորը համաձայն են: Այժմ պետք է այդ ընկալումը իր արտացոլումը գտնի ձևակերպումների տեսքով»,- նշել է Լավրովը:
ՌԴ արտգործնախարարի խոսքով` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը շարունակում է մնալ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների թվում:
Իր հերթին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը նշել է, որ կիսում է Լավրովի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ հնչեցված լավատեսական մոտեցումները:

Комментарии 15:19 25/05/2015
Глава МИД России С. Лавров: Есть реальная база для достижения договоренностей по карабахской проблеме
Глава МИД России Сергей Лавров заявил о необходимости перевести понимания по решению нагорно-карабахского вопроса на язык формулировок. Как передает «Взгляд», об этом глава российского внешнеполитического ведомства сказал по итогам переговоров министр иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
«То, что конфликт слишком затянулся, никто не отрицает. Есть реальная база для достижения договоренностей, с этим тоже все согласны. Сейчас нужно, чтобы это понимание было переведено на язык конкретных формулировок», – отметил он.
По его словам, в России по-прежнему рассматривается содействие в достижении договоренности между сторонами конфликта в качестве одного из внешнеполитических приоритетов. «Будем активно продолжать содействовать поиску взаимоприемлемых договоренностей», – добавил Лавров.