Մշակույթ 14:27 28/05/2015
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում՝ Ségur սրահում, հունիսի 3-ին կներկայացնի «Երիտասարդությունը՝ հանուն խաղաղության» խորագրով համերգային ծրագիրը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, այսօր երիտասարդության դերը դառնում է ավելի ու ավելի կարևոր տարբեր ոլորտներում որոշումների կայացման հարցում: Երիտասարդները հավատացած են, որ խաղաղ և ներդաշնակ աշխարհում ապրելու կարևորագույն գրավականը համամարդկային բարձր արժեքների վրա հիմնված նոր սերունդ կրթելն ու ստեղծագործելն է։ Եվ հունիսի 3-ի համերգով, օգտագործելով երաժշտության ուժը, երիտասարդ արվեստագետներն աշխարհին կհղեն խաղաղության ուղերձներ։
Համերգի ընթացքում հայկական երաժշտական դպրոցի նմուշները կներկայացնի ոչ միայն Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, այլև առաջատար խմբեր և արվեստագետներ մեր երկրից՝ «Կատուներ» ջազ խումբ, Նարեկ Հախնազարյան (թավջութակ), Միքայել Ոսկանյան (թառ), երգչուհիներ Ինգա և Անուշ Արշակյաններ, Գևորգ Դաբաղյան (դուդուկ), Նարեկ Կազազյան (քանոն)։ Համերգին կներկայացվեն Արամ Խաչատրյանի, Սայաթ-Նովայի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Միխայիլ Թարիվերդիևի և այլոց ստեղծագործությունները։

Culture 14:59 28/05/2015
On June 3, 2015 at 20:00 the State Youth Orchestra of Armenia, headed by its Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan, will perform at UNESCO World Heritage Center Segur Hall within the framework of the concert, entitled “Youth for Peace,” the press service of the Orchestra reports.
The latter is a grand project aimed at delivering peace all over the world with the almighty power of her Majesty Music. All the musicians participating in the project perform as Ambassadors for Peace, making the whole world realize the most important message for the humanity: regardless of ethnic or religious affiliation, the only way of our peaceful existence is the protest against violence and oppression.
During the concert, the achievements of the Armenian Music School will be represented not only by SYOA but also by the leading groups and artists of our country. “Katuner” Jazz Band, Narek Hakhnazaryan (cello), Michael Voskanyan (tar), Inga and Anush Arshakyan (singers), Gevorg Dabaghyan (duduk), Narek Kazazyan (kanun) will perform as Ambassadors for Peace for the very project.
Compositions by our renowned compatriots will be presented to the foreign audience: Aram Khachaturian, Sayat-Nova, Alexander Arutiunian, Mikhail Tariverdiev and many others will make the program of the evening even more attractive.