Օրվա թեմա 10:36 16/06/2015
Հայ դպրոցականները չեն մասնակցի Բաքվում կայանալիք Քիմիայի 47-րդ միջազգային օլիմպիադային ՀՀ-ն՝ ի դեմս ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, ելնելով երեխաների անվտանգության նկատառումներից՝ ստիպված է հրաժարվել հայ դպրոցականների Բաքու մեկնելու որոշումից: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանն՝ ընդգծելով, որ պաշտոնական Բաքուն մինչև միջազգային օլիմպիադային մասնակցելու համար գրանցման համար սահմանված ժամկետը` հունիսի 15-ը, այդպես էլ համապատասխան քաղաքական կամք չդրսևորեց, և հայ դպրոցականնների օլիմպիական թիմը անվտանգության պետական երաշխիքներ չստացավ:
Նախարար Աշոտյանը չբացառեց, որ Ադրբեջանի նման պահվածքի պատճառ է հանդիսացել նաև Բաքվում մեր մարզիկների լավ դրսևորումը. «Ես պետք է դիմեմ միջազգային կազմակերպություններին՝ այս խնդրի առնչությամբ: Սա անմարդկային է, ինչպես կարելի է չապահովել երեխաների անվտանգությունը»:
Ներկայացնում ենք ԿԳ նախարարության հայտարարությունն ամբողջությամբ. «Հայաստանի Հանրապետությունը, կարևորելով աշակերտների մասնակցությունը միջազգային առարկայական օլիմպիադաներին, պատրաստակամություն էր հայտնել մասնակցել հուլիսի 20-29-ը Բաքվում կայանալիք՝ Քիմիայի 47-րդ միջազգային օլիմպիադային: Հայկական կողմը լայնածավալ աշխատանքներ էր իրականացրել ազգային հավաքականի նախապատրաստման և գիտելիքի միջազգային ստուգատեսին հայ աշակերտների՝ հավուր պատշաճի ներկայանալու ուղղությամբ: Ավելին՝ հայտարարվել էր, որ Հայաստանի ազգային հավաքականին Բաքու կուղեկցի ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Հայաստանի մասնակցության որոշման իրականացումը հնարավոր էր միայն Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից հայկական պատվիրակությանը պետական մակարդակով անվտանգության երաշխիքների տրամադրումից հետո, սակայն պաշտոնական Բաքուն մինչև միջազգային օլիմպիադային մասնակցելու համար գրանցման սահմանված ժամկետը (հունիսի 15-ը) այդպես էլ համապատասխան քաղաքական կամք չդրսևորեց, և հայ դպրոցականների օլիմպիական թիմը անվտանգության պետական երաշխիքներ չստացավ:
Հետևաբար, Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, ելնելով երեխաների անվտանգության նկատառումներից` ստիպված է հրաժարվել հայ դպրոցականների Բաքու մեկնելու որոշումից:
Միաժամանակ հայկական կողմը արձանագրում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը շարունակում է.
ա/ ջանքեր չխնայել՝ Հայաստանը միջազգային գործընթացներից մեկուսացնելու համար,
բ/ անտեսել միջազգային հանրության կարծիքը,
գ/տասնամյակներ ձգվող տնտեսական շրջափակումը և քաղաքական հակասությունները տարածել նաև հումանիտար ոլորտում,
դ/մերժողական դիրքորոշում ցուցաբերել հայկական կողմի կառուցողական նախաձեռնություններին:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը խիստ դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների նման գործելաոճը և միջազգային պատկան մարմինների ուշադրությունն է հրավիրում այս խնդրին` միաժամանակ կոչ անելով միջազգային կազմակերպություններին` հիմք ընդունելով նման դրսևորումները` գիտակրթական միջազգային միջոցառումներ, որոնց պետք է մասնակցեն նաև Հայաստանի պատվիրակությունները, Բաքվում այլևս չկազմակերպել»:
Ավելի վաղ ԿԳՆ-ից հայտարարել էին, հաշվի առնելով օլիմպիադաներին մասնակցելու կարևորությունը հայ աշակերտների համար՝ որոշում է կայացվել, որ ՀՀ ազգային օլիմպիական թիմը կմասնակցի հուլիսի 20-29-ը Բաքվում կայանալիք Քիմիայի 47-րդ միջազգային օլիմպիադային: Հայկական օլիմպիական հավաքականին Բաքու կուղեկցի ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: ՀՀ մասնակցության հարցը վերջնականապես կորոշվի Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից հայկական պատվիրակությանն անվտանգության համապատասխան երաշխիքների տրամադրումից հետո:

Тема дня 11:36 16/06/2015
Школьники из Армении не примут участия в международной олимпиаде по химии, которая пройдет в азербайджанской столице Баку. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
По его словам, Армения вынуждена отказаться от участия, исходя из соображений безопасности школьников.
Как подчеркнул Армен Ашотян, официальный Баку так и не предоставил гарантий безопасности на государственном уровне команде армянских школьников.
«Я должен обратиться в международные организации в этой связи. Это бесчеловечно. Как можно не предоставлять школьникам гарантии безопасности?»– сказал министр.
Отметим, в мае пресс-служба министерства образования и науки Армении сообщила: «С учетом важности участия учеников армянских школ в олимпиадах, было принято решение о том, что национальная олимпийская команда Армении примет участие в 47-й международной олимпиаде по химии, которая пройдет 20 – 29 июля в Баку.
В настоящее время проводятся широкомасштабные работы в направлении подготовки и достойного представления армянской команды. Ее будет сопровождать министр образования и науки Армении Армен Ашотян. Вопрос участия Армении будет окончательно решен после того, как Азербайджан предоставит армянской делегации соответствующие гарантии безопасности».
Однако, как отмечается в распространенном 16 июня сообщении пресс-службы министерства образования и науки Армении, официальный Баку до истечения срока регистрации для участия в международной олимпиаде (15 июня) так и не проявил соответствующей политической воли, и национальная олимпийская команда Армении не получила государственных гарантий безопасности.
«Соответственно, Республика Армения в лице министерства образования и науки РА, исходя из соображений безопасности детей, вынуждена отказаться от решения отправки армянских школьников в Баку.
В то же время армянская сторона констатирует, что власти Азербайджана продолжают:
1. не жалеть усилий для того, чтобы изолировать Армению от международных процессов,
2. игнорировать мнение международного сообщества,
3. распространять длящиеся десятилетия экономическую блокаду и политические противоречия и в гуманитарной сфере,
4. отвергать конструктивные инициативы армянской стороны.
Министерство образования и науки Армении строжайше осуждает подобные подходы властей Азербайджана и обращает внимание международных компетентных органов на данную проблему, одновременно призывая международные организации, приняв за основу подобные проявления, более не организовывать международные научно-образовательные мероприятия, в которых должны принимать участие и армянские делегации, в Баку», – говорится в сообщении.
Армянские школьники примут участие в международной олимпиаде по химии в Баку. Команду будет сопровождать А.Ашотян