Հասարակություն 13:07 22/07/2015
Երկու օրից հայտնի կլինի, թե ՀՀ կառավարությունը ինչ միջոցներով է փոխհատուցելու էլեկտրաէներգիայի սակագինը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը:
«Կարծում եմ՝ այսօր կամ վաղը հայտնի կդառնա»,- նշեց նախարարը:
Հարցին, թե արդյոք ճիշտ են շրջանառվող լուրերը, թե էլեկտրաէներգիայի սակագինը ՀՀ կառավարությունը փոխհատուցել է «Որոտան»-ի վաճառքից ստացված միջոցներով, Ե.Զախարյանն ասաց, որ քննարկվում է նաև այդ տարբերակը:
Ինչ վերաբերում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերում» (ՀԷՑ) անցկացվելիք աուդիտին, նախարարը նշեց, որ հայկական և ռուսական կողմերը մոտակա 2-3 օրերի ընթացքում վերջնական որոշում կկայացնեն, թե ի՞նչ պայմաններով, ի՞նչ տեխնիկական խնդիրներով աուդիտ պետք է իրականացվի ՀԷՑ-ում:
«Այժմ ճշտվում է տեխնիկական առաջադրանքը, թե ի՞նչ խնդիրներ կդրվեն աուդիտի առջև՝ սակագնի հիմնավորվածությունը, և եթե սակագները չբարձրացվեն, ընդհանուր էներգետիկ համակարգի վրա դրա ազդեցությունը: Բացի այդ, ընդհանուր ֆինանսական հարցերով աուդիտ կիրականացվի նաև ՀԷՑ-ում: Այս հարցերն են ընդգրկվելու ընդհանուր տեխնիկական առաջադրանքի մեջ»,- ասաց Ե. Զախարյանը:
Հարցին, թե արդյոք աուդիտը կներգրավի՞ արտադրող կայաններից մինչև սպառող ցանցը, նախարարը նշեց, որ բոլոր հարցերը քննարկվում են, մեկ շաբաթվա ընթացքում երկկողմ որոշում կայացվի:

Economy 15:34 22/07/2015
Energy minister: Armenian and Russian sides will clarify conditions of audit in ENA within next few days
It will become clear within two days – today or tomorrow – what funds will be used by the Armenian government to compensate for the difference caused by a rise in electricity tariffs, Armenian Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan said during a briefing today.
The minister did not refute information about the possible compensation at the expense of money received from the sale of Vorotan Hydropower Complex. He said that option is also under consideration.
In his words, within 2-3 days or a week the Armenian and Russian sides will also make a final decision about the conditions of carrying out an audit in Electric Networks of Armenia (ENA) Company. The sides are now clarifying their joint technical task, the energy minister said.