Մշակույթ 12:19 27/07/2015
Հուլիսի 26-ին Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը հանդիպել է Սիրիայի մշակույթի նախարար Իսսամ Խալիլի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ մշակութային համագործակցությունը խթանելու հետ կապված մի շարք հարցեր:
ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ հաշվի առնելով Հայաստանի մշակութային մեծ ներուժը՝ նախարար Խալիլը կարևորել է հայ երաժիշտների՝ Դամասկոսի օպերայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ աշխատելու և կոնսերվատորիայում դասընթացներ վարելու հնարավորությունը:
Միաժամանակ, կողմերը կարևորել են մշակութային օրերի փոխանակումը երկու երկրների միջև, ինչի կապակցությամբ նախարարն առաջարկել է առաջիկայում Սիրիայում Հայաստանի մշակույթի օրերի կազմակերպումը: Ապա՝ քննարկվել են սեպտեմբերին Հայաստանում անցկացվելիք «Գրական տապան-2015» միջազգային կոնֆերանսին Սիրիայի մասնակցության հարցը, ինչի կապակցությամբ դեսպան Փոլադյանը նախարարին հանձնել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հրավերը:
Հանդիպման ավարտին նախարար Իսսամ Խալիլը դեսպան Փոլադյանի հետ կիսվել է հուլիսի 10-ից 14-ը ՀՀ կատարած իր այցի մանրամասներով:

Culture 15:37 27/07/2015
Armenian Ambassador to Syria Arshak Poladyan met on July 26 with Syrian Culture Minister Issam Khalil. The sides discussed a range of issues related to promotion of bilateral cultural cooperation, Armenian Foreign Ministry said.
The Syrian minister said that given Armenia’s cultural potential, he attaches importance to work to be done by Armenian musicians with the Symphony Orchestra of Damascus Opera and the courses they will conduct at the conservatory.
The interlocutors attached importance to holding culture days, and in this connection the Syrian minister proposed organizing Days of Syrian Culture in Armenia. The issue of Syria’s participation in Literary Ark international festival due in Armenia in September was discussed. Ambassador Poladyan handed Mr Khalil an invitation of Armenian Culture Minister Hasmik Poghosyan.