Հասարակություն 14:35 31/07/2015
Օսմանյան Կայսրության կողմից իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ 100 մետր երկարությամբ Եռագույնը ծածանվեց Արարատի գագաթին: Այս մասին հայտնում է Արցախյան Ազատամարտի մասնակից, ֆոտոլրագրող, «Տիգրան Մեծ» Բարեգործական Հիմնադրամի նախագահ Սրապիոն Գևորգյանը` Արևմտյան Հայաստանից.
«Նախատեսվածի պես` ուխտավորների խումբը Արարատի գագաթին եղավ հուլիսի 29-ին: Նախաձեռնության մասնակիցները Արարատի գագաթին պարզեցին 100 մետրանոց Եռագույնը, որից հետո` շրջան կազմելով 100 վայրկյան լռությամբ հարգեցին Մեծ Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակը, իսկ «Կարին» ազգագրական համույթի սաները` գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանի գլխավորությամբ, Արարատի գագաթին շուրջպար բռնեցին: Ուխտավորների խումբը Արարատի բարձրունքից ցած իջավ հուլիսի 30-ի երեկոյան»:

Culture 16:38 31/07/2015
A 100-meter-long Armenian tricolor was raised at the summit of Mount Ararat on the 100th anniversary of the Armenian Genocide committed in the Ottoman Empire, photo journalist Srapion Gevorgian – a participant of Artsakh Liberation War, Chairman of Tigran Mets charitable foundation – reports from Western Armenia.
“As scheduled, the team of pilgrims reached the summit of Ararat on July 29. The participants of the initiative raised the 100-meter Tricolor at the summit of Ararat and observed 100 seconds of silence in memory of the innocent victims of the Armenian Genocide. Then members of Karin folk ensemble along with Karin’s artistic director Gagik Ginosyan performed a round dance on top of Mount Ararat. The team of pilgrims descended Ararat on the evening of July 30”.