Հասարակություն 14:09 02/09/2015
Ֆրանսիահայ երգիչ Շառլ Ազնավուրը կոչ է արել օգնել Եվրոպայում գտնվող միգրանտներին: Նա առաջարկել է վերաբնակեցնել Ֆրանսիայի հեռավոր շրջաները, որոնք տեղացիների կողմից լքված են:
«Ֆրանս-պրեսս» գործակալությանը տված հարցազրույցում հանրահայտ երգիչն ասել է. «Ես իսկապես ցավ եմ ապրում, երբ տեսնում եմ երեխաների հետ թափառող մարդկանց: Ես վստահ եմ, որ դրա միջով անցել են նաև իմ միգրանտ ծնողները: Պետք է ապահովել այդ մարդկանց ապագան, բարելավել նրանք դրությունը»:
Նա հիշեցրել է, որ Ֆրանսիայի ծայրամասերում գտնվող շատ գյուղեր, քաղաքներ պրակտիկորեն լքված են տեղաբնակների կողմից:
«Վերաբնակեցման դեպքում այդ բնակավայրերում կառաջանա նոր ուժ՝ ի դեմս ամենատարբեր մասնագիտությունների տեր մարդկանց: Միգրանտների շարքերում կան ամենատարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ՝ բժիշկներ, ավտոտեխնիկներ: Դա թույլ կտա լքված քաղաքներում նորից դպրոցներ ու փոստային բաժանմունքներ բացել»,-ասել է նա:
Ազնավուրի խոսքով, նման կերպ վարվելու դեպքում Ֆրանսիային կսկսեն մատնացույց անել որպես օրինակելի երկրի. «Ես համոզված եմ, որ հենց այդպես էլ պետք է վարվել»:
Նա չի բացառել, որ խնդիրի մասին  այլ երգիչների ու երգահանների հետ միասին մի երգ կստեղծի, ինչպես դա եղավ 1989-ին, երբ հարկ էր օգնել աղետից տուժած Հայաստանին:

Общество 13:08 02/09/2015
Всемирно известный французский шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур в интервью Agence France-Presse призвал помочь прибывающим в Европу мигрантам.
«Я испытываю подлинные страдания, когда вижу толпы этих людей, бредущих вместе с их детьми. К счастью, мне не пришлось самому познать подобной участи, но уверен, что через это прошли мои родители-иммигранты», – сказал легендарный певец.
«Следует обеспечить будущее этим людям, нормализовать их положение», – приводит слова Азнавура ТАСС.
В этой связи шансонье напомнил об уже выдвигавшейся им идее предоставить для расселения мигрантов дальние селения Франции, городки и деревни, практически покинутые местными жителями. «Таким образом в эти населенные пункты вольется новая сила в виде людей самых разных профессий. Среди этих мигрантов есть самые разные люди труда - врачи, автомобильные техники, работники пекарен», – сказал Азнавур. «Все это позволит вновь открыть в этих городках школы, почтовые отделения», – отметил он.
Азнавур подчеркнул, что в случае осуществления подобного плана «на Францию будут указывать как на образцовую страну». «Я твердо уверен в том, что именно так и следует поступить», – подчеркнул самый знаменитый армянин Франции.
При этом он не исключил, что примет участие в создании рядом певцов и композиторов общей песни на эту тему, подобно тому, как это было в 1989 году, когда такая песня была сочинена в рамках программы поддержки Армении, пострадавшей от сильнейшего землетрясения.